Naturalne sposoby na siwe włosy – 3 domowe płukanki i odpowiednie suplementy
Chociaż siwe włosy od kilku sezonów są jednym z niekwestionowanych koloryzacyjnych trendów i niektórym twarzom potrafią dodać dostojności, wiele z nas nie wyobraża sobie pokazywania światu swoich srebrzystych pasm. Jeśli i Ty pragniesz zredukować siwy odcień, ale nie zamierzasz sięgać po chemiczne farby, które odmienią Twoje włosy w nazbyt sztuczny sposób, wypróbuj naturalne domowe sposoby na pozbycie się siwizny!
Przedstawiamy naturalne sposoby na siwe włosy, które pomogą Ci tanio i w naprawdę szybki sposób pozbyć się brzydkiego siwego odcienia kosmyków! Nasze przepisy z dodatkiem kurkumy, rumianku czy mięty z ogródka zachwycą Cię swoją prostotą i sprawią, że poczujesz się jak dawne Słowianki, dla których salonem kosmetycznym z prawdziwego zdarzenia była ukwiecona i opromieniona słońcem łąka! Naturalnie siwe włosy przestaną być twoim problemem!
Naturalne sposoby na siwe włosy – 3 domowe płukanki i odpowiednie suplementy
Płukanka z herbaty
Czarna herbata to doskonały naturalny środek „odsiwiający” dla szatynek i brunetek, u których proces siwienia dopiero się rozpoczął. Nie tylko ładnie przyciemnia ona włosy, ale także je odżywia, nadając im blask i miękkość. Herbacianą płukankę przygotowuje się bardzo szybko. Wystarczy, że wrzucimy do miski kilka łyżek czarnej liściastej herbaty i zalejemy je 2 litrami wrzątku. Po kilkunastu minutach napar należy odcedzić tak, aby pozbyć się wszystkich fusów i pozostawić go do ostudzenia. Schłodzoną miksturą najpierw spłukujemy kilkakrotnie czyste włosy, a następnie wcieramy resztę płukanki we włosy i skórę głowy i pozostawiamy ją na 20 minut. Po tym czasie zmywamy płukankę letnią wodą (nie używamy szamponu!). Zabieg powtarzamy 2 razy w tygodniu.
Płukanka z rumianku i kurkumy
Dla kobiet i mężczyzn o włosach w odcieniu blond, rudym czy miedzianym idealna będzie płukanka przygotowana z połączenia rumianku i kurkumy. Sproszkowana kurkuma pogłębia miodowy kolor włosów, nadając im jednocześnie pięknego połysku. Podobnie rumianek posiada właściwości rozjaśniające, a jednocześnie odżywia i wzmacnia kosmyki. Oprócz uzyskania ciepłej, złocistej barwy włosów możemy więc nastawić się na poprawę ich kondycji, zniwelowanie suchości i łamliwości.
By przygotować płukankę wystarczy zalać garść świeżego lub suszonego rumianku wrzątkiem i lekko go przestudzić. Do jeszcze ciepłego naparu dodajemy następnie łyżeczkę kurkumy w proszku i dokładnie mieszamy, aż przyprawa rozpuści się w naparze. Miksturę studzimy. Gotową należy wetrzeć we włosy i skórę głowy, pozostawiając na pół godziny. Trzeba uważać, by nie spływała – można zabezpieczyć ją foliowym czepkiem. Po upływie tego czasu, spłukujemy mieszankę letnią wodą bez używania szamponu. Zabieg warto powtarzać raz w tygodniu.
Płukanka z mięty
Uniwersalna płukanka, która sprawdzi się w przypadku każdego odcienia włosów (choć lepsze efekty przyniesie sztynkom i brunetkom, gdyż potrafi przyciemniać naturalny odcień) to ta przygotowana z mięty. Nie tylko skutecznie ukrywa srebrne nitki, a nawet całe siwe pasma we włosach, ale również wzmacnia cebulki włosowe, zapobiega wypadaniu włosów oraz wpływa kojąco i antyseptycznie na skórę skalpu. W tym przypadku bardzo istotna jest regularność – zabieg powinno się wykonywać raz w tygodniu.
Do przygotowania płukanki z mięty potrzebujemy 6 łyżek suszonych liści mięty (można też użyć 6 torebek herbatki ekspresowej z mięty). Zioło zalewamy 2 litrami gorącej wody, a gdy się zaparzy odcedzamy i studzimy. Schłodzonym płynem najpierw płuczemy włosy, a później wcieramy resztę bezpośrednio w kosmyki i skórę głowy, pozostawiając ją na około pół godziny. Na końcu zmywamy miętę letnią wodą, bez używania szamponu.
Inny sposób na siwe włosy – suplementy
Siwiznę można redukować nie tylko poprzez działania zewnętrzne. Skuteczne w jej zwalczaniu mogą okazać się także suplementy diety, takie jak melanina, która zahamuje procesy siwienia, produkując naturalne pigmenty włosów i skóry oraz biotyna, stymulująca mieszki włosowe. Warto sięgnąć po preparaty z czarnej jagody oraz owoców palmy sabałowej. Dobrze sprawdzą się także kompleksy pierwiastków z dodatkiem jodu.