Naturalne sposoby na komary i kleszcze

Jak zawsze o tej porze roku kleszcze i komary szaleją! Spotkamy je wszędzie na łące, w lesie, w ogrodzie a nawet w mieszkaniu. Tylko jak tu nie korzystać z uroków spacerów czy  pikników? Jak odstraszyć komary i kleszcze?

Słońce, śpiew ptaków i długie dni zachęcają do wyjścia z domu. Większość z nas zapewne najchętniej oddałaby się błogiemu lenistwu na świeżej, miękkiej trawie w otoczeniu naturalnych barw i niepowtarzalnych zapachów przyrody. Tymczasem media biją na alarm, ostrzegając przed roznoszoną przez kleszcze boleriozą. A komary? Znamy ich uporczywe bzyczenie, które potrafi uprzykrzyć nawet najlepszy wypoczynek, nieprzyjemne ukłucia i to najgorsze – swędzenie skóry po ukąszeniu!

for. Wirginia Bryll

fot. Dr Beta

Każdego roku poszukujemy skutecznych sposobów by poradzić sobie z wszystkim negatywnymi skutkami kontaktu z kleszczami i komarami. Najlepiej gdyby trzymały się one z daleka od nas. Dlatego drogerie i apteki proponują rozmaite środki: maści, kremy czy płyny w sprayu, które mają odstraszać insekty i pielęgnować ciało, gdy już dojdzie do pogryzienia.

Do jednych z najskuteczniejszych i zarazem bezpiecznych metod walki z owadami należy stosowanie olejków eterycznych oraz preparatów powstałych na ich bazie.

Dr Beta - olejek miety pieprzowej

fot. Dr Beta

Mikstury odstraszające kleszcze i komary

Możemy przygotować specjalną oliwkę do smarowania skóry chroniącej przed ukąszeniami owadów. W tym celu do 100 ml oleju z nasion winogron należy dodać 10 kropli olejku cytronellowego, 8 kropli olejku mięty pieprzowej i 2 krople olejku paczulowego. Roztwór trzeba dobrze wymieszać, wstrząsając nim. Pamiętajmy by oliwkę przechowywać w zacienionym miejscu szczelnie zamkniętą.

W składzie innej mikstury odstraszającej kleszcze (oraz latające kleszcze) i komary znajdziemy: 50 mililitrów oleju roślinnego z nasion winogron lub słodkich migdałów oraz po 5 kropli olejków: mięty pieprzowej i cytronellowego.

A jeśli już dojdzie do pogryzienia?

Swędzące miejsca na ciele nie pozwalają zasnąć i wyglądają mało atrakcyjnie. Aromaterapia proponuje kilka sprawdzonych receptur, które na pewno przyniosą nam ulgę i zmniejszą powstały po ukąszeniu obrzęk. Jedną z takich propozycji jest sporządzenie oliwki miętowej – w jej składzie powinno znaleźć się 100 ml oleju z nasion winogron i 20 kropli olejku mięty pieprzowej. Preparat zmniejszy pieczenie i swędzenie skóry. Do złagodzenia bólu po ukąszeniu owadów można użyć także oliwki złożonej z 50 mililitrów oleju roślinnego i 5 kropli olejków: lawendowego i pomarańczowego.

Musimy zrobić wszystko by uciążliwe o tej porze roku komary i kleszcze nie zakłóciły naszego odpoczynku, czy to podczas weekendowego wyjazdu za miasto, popołudniowego spaceru czy też w czasie upragnionego urlopu. Aromaterapia dostarcza nam bezpiecznych, pachnących i prostych sposobów na walką z owadami. Może zatem warto już dziś zaopatrzyć się w odpowiednie olejki eteryczne i gotowe preparaty oraz poznać proponowane receptury, aby bez obaw cieszyć się relaksem na łonie przyrody?

Kilka uwag:

  • Do zabiegów i preparatów należy używać substancji naturalnych i najwyższej jakości, pozbawionych dodatków syntetycznych! Przykładem są tutaj olejki marki Dr Beta są rekomendowane przez Polskie Towarzystwo Aromaterapeutyczne.
  • Syntetyczne zamienniki olejków eterycznych nie spełniają roli pielęgnacyjnej. Należy więc szukać na olejach i olejkach nazw według systemu INCI.
  • Nigdy nie stosować na skórę olejków eterycznych nie rozcieńczonych olejami roślinnymi lub wodą!

 

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (131 głosów, średnia: 4,62 z 5)
loading... zapisuję głos...