Naturalne sposoby na kleszcze. Sprawdź, co uchroni Cię przed groźnym ugryzieniem!
Chcesz cieszyć się w pełni nadchodzącym latem, korzystając z uroków łąki lub przydomowego ogródka, ale obawiasz się ugryzienia przez kleszcze, roznoszące groźne choroby, takie jak borelioza? Poznaj naturalne sposoby ochrony przed tymi niebezpiecznymi insektami i przekonaj się, że środki, których potrzebujesz masz już w kuchennej szafce lub w apteczce!
Spis treści:
Na rynku dostępnych jest wiele gotowych chemicznych mieszanek do odstraszania komarów i kleszczy. Niektóre z nich sprawdzają się całkiem dobrze, lecz mimo to nie każda z nas jest do nich przekonana z uwagi na obecność szkodliwych substancji. Na szczęście istnieją także naturalne sposoby na kleszcze. Przedstawiamy 4 z tych najbardziej skutecznych z nadzieją, że pomogą Wam uchronić się przed niebezpieczeństwem ze strony tych insektów.
Naturalne sposoby na kleszcze. Sprawdź, co uchroni Cię przed groźnym ugryzieniem!
1. Zażywaj witaminę B
To jeden z niewielu sposobów, w jaki możesz chronić się przed kleszczami „od wewnątrz „. Według niektórych specjalistów owady te wyczuwają bowiem charakterystyczny zapach potu wydzielanego podczas zażywania witaminy B i unikają go jak ognia. Podobne działanie przypisuje się także spożywaniu czosnku – na pewno warto spróbować. Co ciekawe, witaminę B znajdziecie nie tylko w aptecznych preparatach, ale również w zwykłym jasnym piwie.
2. Przygotuj napar z tymianku i rozmarynu
Intensywny aromat rozmarynu i tymianku odstrasza kleszcze. Warto to wykorzystać, przygotowując napar z mieszanki tych ziół i przelewając go (po przestudzeniu) do buteleczki z atomizerem. Gotowy napar możesz rozpylać na skórze, w dowolnych jej partiach. Jest bezpieczny dla alergików i naprawdę działa. Do przygotowania esencji można też wykorzystać szałwię, melisę i miętę pieprzową.
3. Rozsyp ziemię okrzemkową
Jednym ze skuteczniejszych środków odstraszających kleszcze jest ziemia okrzemkowa. Nie chodzi jednak o to, byśmy posypywali nią skórę. Zaleca się raczej rozsypywanie jej na trawniku w ogrodzie, w którym bawią się dzieci. Wystarczy wysypać worek ziemi na całej powierzchni trawy i rozprowadzić ją za pomocą grabi.
4. Sięgnij po olejek eteryczny
Niechęć kleszczy do niektórych intensywnych zapachów można też wykorzystać, delikatnie smarując skórę olejkami eterycznymi. Najlepiej sprawdza się podobno olejek goździkowy (który przy okazji wykazuje przeciwzapalne i antybakteryjne działanie). Specjaliści polecają jednak także zapachy takie jak: mięta pieprzowa, słodki migdał, paczula, szałwia, trawa cytrynowa i drzewo herbaciane.
Spróbujecie? A może znacie jakieś inne naturalne sposoby, którymi zechcecie się z nami podzielić?