Naturalne mydła znowu rozchwytywane! Dlaczego warto je stosować?

Mimo bogatej oferty produktów kosmetycznych do kąpieli (żeli, musów, pianek, peelingów…) klienci coraz częściej sięgają po naturalne mydła. Produkty te nie tylko świetnie myją, ale też pielęgnują skórę. Nie szkodzą środowisku, nie drażnią sztucznymi zapachami i kolorami, nie powodują reakcji alergicznych. Dlaczego warto ich używać? Jakie są najlepsze mydła naturalne? Podpowiadamy!

Mydło szare, czarne, z Aleppo, marsylskie, kastylijskie, z węglem, siarką, otrębami, olejem kokosowym, ekstraktem z lawendy… Wśród tej grupy kosmetyków naturalnych jest z czego wybierać! Poza tym, naturalne mydła wracają do łask, dlatego też warto je poznać i znaleźć idealne dla siebie.

Naturalne mydła znowu rozchwytywane! Dlaczego warto je stosować?

pixabay.com

Dlaczego warto stosować naturalne mydła?

Naturalne mydła doskonale oczyszczają, nie wysuszają skóry, nie wywołują podrażnień, nie mają sztucznych barwników i substancji zapachowych. Ich zaletą są dodatkowe walory pielęgnacyjne. Dzięki naturalnym składnikom mają szereg właściwości pozytywnie działających na naszą skórę i włosy. Wiele z nich ma działanie nie tylko myjące, ale też kojące, regenerujące, odświeżające czy wygładzające skórę.

Warto przed zakupem mydła naturalnego sprawdzić dokładnie jego skład. Wysokiej jakości produkty znacząco różnią się od zwykłych, popularnych, drogeryjnych kostek myjących. Te drugie zawierają tylko 10% naturalnego mydła, reszta to syntetyczne detergenty! W naturalnych produktach znaleźć zaś można składniki występujące w przyrodzie. Mydła z olejem laurowym odnawiają płaszcz hydrolipidowy skóry, oliwa zapewnia miękkość i gładkość, olej palmowy odżywienie. Siarka oraz sól z Morza Martwego w naturalnych produktach myjących polecane są przy trądziku, reumatyzmie, tłustej cerze. Masło shea posiada natomiast właściwości przeciwzapalne, niweluje płytkie zmarszczki, chroni przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.

Naturalne mydła znowu rozchwytywane! Dlaczego warto je stosować?

pixabay.com

Mydło szare

Szare mydło jest niedrogie i ogólnodostępne. Doskonale myje, pierze, ma szerokie zastosowanie. W odróżnieniu od kolorowych kosmetyków, nie zawiera sztucznych składników, dzięki czemu nie uczula. Naturalny kosmetyk ma właściwości antybakteryjne i hipoalergiczne. Pomaga leczyć trądzik, radzi sobie z tłustą skórą. Dobry skład można wykorzystać także w przemywaniu ran. Wytwarzany na bazie mydła roztwór przyspiesza gojenie, łagodzi podrażnienia.

Mydło poleca się także osobom z atopowym zapaleniem skóry. Należy pamiętać jednak o tym, że przy zbyt częstym stosowaniu, produkt może wysuszać. Warto temu zaradzić, stosując po myciu balsamy i kremy nawilżające.

Mydło z Aleppo

Historia mydła z Aleppo sięga starożytnych czasów. Teraz ten naturalny kosmetyk, produkowany według starej, syryjskiej receptury, to urodowy hit! Składa się głównie z oliwy z oliwek oraz oleju laurowego, występuje z dodatkami różnych pielęgnacyjnych składników. Walczy z trądzikiem, przetłuszczającą się skórą. Dokładnie oczyszcza pory, nie wysusza. Mydło ma właściwości antyseptyczne, ogranicza pojawianie się zaskórników, reguluje produkcję sebum. Nie wysusza skóry, a nawilża i zmiękcza ją dzięki zawartości oliwy.

Mydło można stosować jako piankę do golenia, szampon do włosów, produkt do prania tkanin delikatnych, maseczkę silnie oczyszczającą (wystarczy 10 minut potrzymać na twarzy). W zależności od potrzeb i rodzaju skóry, należy wybrać produkt z odpowiednim stężeniem oleju laurowego. Mydło z 5-10% to idealny kosmetyk dla skóry wrażliwej, suchej, 30-40% dla tłustej, skłonnej do zaskórników, zmian trądzikowych.

Mydło marsylskie

Mydło marsylskie pochodzi z południowego wybrzeża Francji. Było niezwykle popularne w czasach Ludwika XIV, dziś znów wraca do łask. Mydło myje, pięknie pachnie i nie wysusza skóry. To bakteriobójczy, hipoalergiczny produkt. Dodatkowo jest łagodne, neutralne dla pH skóry, zawiera 72% olejów roślinnych. Naturalne mydło regeneruje komórki skóry, niweluje podrażnienia. Doskonale nadaje się do mycia twarzy i higieny intymnej. Może być stosowane do mycia włosów. Pomaga wybielić i wzmocnić płytkę paznokci. Może być także stosowane jako środek do prania delikatnych tkanin.

Poleca się je alergikom, osobom z delikatną skórą. W zależności od dodatków należy dopasować je do własnej skóry. Produkt z lawendą sprawdzi się przy skórze tłustej. Mydło oliwkowe będzie idealne dla osób cierpiących na łuszczycę. Palmowe zaś sprawdzi się przy skórze naczyniowej, zniszczonej i dojrzałej. Mydło marsylskie charakteryzują przyjemne nuty zapachowe. Różne kolory, piękna woń  produktu są efektem dodawania do składu olejków eterycznych, np. lawendowego, pomarańczowego, różanego, werbeny…

Naturalne mydła znowu rozchwytywane! Dlaczego warto je stosować?

pixabay.com

Czarne mydło

Czarne mydło marokańskie (Savon noire) to kolejny pielęgnacyjny hit! Powstaje z oliwy oraz pasty z czarnych oliwek. Ma konsystencję żelu lub plasteliny. Dokładnie oczyszcza skórę, dlatego nazywane jest często naturalnym peelingiem enzymatycznym. Myje, nawilża, zmiękcza. Reguluje wydzielanie sebum, oczyszcza z toksyn. Posiada właściwości antyoksydacyjne, łagodzące, przeciwzapalne. Delikatnie złuszcza, wygładza. Działa przeciwzmarszczkowo, rozjaśnia przebarwienia.

Można je stosować do pielęgnacji twarzy, reszty ciała, jak i włosów. Polecane jest osobom z problemami skórnymi, wypryskami, podrażnieniami. Prócz marokańskiego czarnego mydła, istnieją jeszcze podobne: Dudu-Osun (afrykańskie) i czarne syberyjskie, które wyróżnia się sporą zawartością ziół.

Mydło siarkowe

Mydło siarkowe ma silne działanie antybakteryjne, pomaga w leczeniu stanów zapalnych skóry, reguluje pracę gruczołów łojowych. Oczyszcza i zwęża pory. Doskonale sprawdza się w pielęgnacji partii ciała dotkniętych problemami skórnymi. Radzi sobie z wypryskami na twarzy, trądzikiem na plecach, ramionach, dekolcie. Można je stosować także do pielęgnacji przetłuszczających się włosów.

Mydło ze względu na silnie oczyszczające właściwości, należy stosować od czasu do czasu, gdyż może wysuszać. Doskonale nadaje się do krótkotrwałych zabiegów pielęgnacyjnych, których celem jest usunięcie zaskórników oraz wyprysków.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (162 głosów, średnia: 4,62 z 5)
loading... zapisuję głos...