Naturalne leczenie Hashimoto

W ostatnich latach znacząco wzrosła zachorowalność na schorzenia związane z funkcjonowaniem tarczycy. O ile jednak do tej pory pisano i mówiono głównie o niedoczynności i nadczynności oraz ich konsekwencjach, o tyle obecnie coraz więcej mówi się o chorobie Hashimoto, którą odkryto dopiero niedawno. Czym jest Hashimoto i w jaki sposób naturalnie pomóc sobie w jego leczeniu? Odpowiadamy na najważniejsze pytania!

Hashimoto to przewlekłe limfocytowe zapalenie tarczycy o podłożu autoimmunologicznym. Oznacza to w praktyce, że organizm chorej osoby wytwarza przeciwciała, które (niepowstrzymywane) latami atakują tarczycę, doprowadzając do zmniejszenia produkcji hormonów oraz powolnej destrukcji gruczołu. Konsekwencją jest całkowity rozkład życia, gdyż schorzenie to wiąże się nie tylko z typowo fizycznymi dolegliwościami, takimi jak: przewlekłe zmęczenie, sucha, łuszcząca się skóra, problemy z utrzymaniem wagi, obrzęki czy ciągłe uczucie zimna, ale wpływa również na psychikę, przyczyniając się do zaburzeń pamięci, a nawet depresji. Podpowiadamy, jak możesz pomóc sobie i swoim bliskim w codziennych zmaganiach z tą chorobą oraz jak rozpocząć naturalne leczenie Hashimoto!

naturalne leczenie hashimoto

źródło: www.pixabay.com

Naturalne leczenie Hashimoto

Nazwa choroby pochodzi od nazwiska japońskiego chirurga dr Hakaru Hashimoto, który w 1912 zaobserwował i opisał cztery przypadki wystąpienia tej choroby. Schorzenie to uważa się obecnie za najczęstszą przyczynę niedoczynności tarczycy. Ta zaś dotyka średnio 5% dorosłych kobiet i 1% mężczyzn. Prawdopodobieństwo zachorowania zwiększa się wraz z wiekiem (szczególnie narażone są osoby po 60. roku życia), ale jej występowanie stwierdza się także u młodych osób, a nawet dzieci (zwłaszcza u członków jednej rodziny).

 

Jakie są najczęstsze objawy choroby?

Przebieg Hashimoto bywa bardzo zróżnicowany. Z tego powodu choroba często jest trudna do zdiagnozowania, a lekarze odsyłają pacjenta do innych specjalistów, nie odgadując, jakie jest prawdziwe podłoże przykrych objawów. Na początku choroby często dochodzi do powiększenia tarczycy, jednak nie towarzyszy temu ból, przez co chorzy zwykle nie zdają sobie sprawy z tego, że tak się stało. W dalszym stadium tarczyca ulega zmniejszeniu i pojawiają się na niej guzki. Wśród licznych objawów są także takie, które możemy rozpoznać bez pomocy lekarza czy usg. Należą do nich:

 • wypadanie włosów,
 • nadmierna suchość skóry,
 • uczucie osłabienia i przewlekłe zmęczenie,
 • problemy ze snem przechodzące w chroniczną bezsenność,
 • obrzęki (zwłaszcza na powiekach, kostkach i przegubach dłoni),
 • bóle odczuwane w różnych częściach ciała,
 • nadmierne przybieranie na wadze,
 • obfite miesiączki,
 • ciągłe uczucie zimna,
 • zaparcia,
 • zaburzenia pamięci,
 • niepokój,
 • nerwica,
 • depresja
 • niedokrwistość i podwyższony cholesterol (w badaniach laboratoryjnych).

 

Co zrobić, gdy rozpoznamy u siebie objawy?

Najpierw należy się zgłosić do lekarza rodzinnego i wykonać badanie palpacyjne, a następnie zrobić test krwi na stężenie TSH. Jeżeli wynik okaże się nieprawidłowy (powyżej górnej granicy normy), należy sprawdzić stężenie wolnej tyroksyny (FT4). Na jawną niedoczynność tarczycy wskazuje zwiększone stężenie TSH, któremu towarzyszy zmniejszone stężenie FT4. Utajoną (subkliniczną) niedoczynność tarczycy rozpoznaje się zaś w przypadku, gdy zwiększonemu stężeniu TSH towarzyszy prawidłowe stężenie FT4. Dodatkowo powinno się wykonać badanie USG tarczycy.

 

Naturalne leczenie Hashimoto

Niestety na ten moment choroba Hashimoto uchodzi za nieuleczalną. Zanim możemy zacząć wspomagać swój organizm syntetycznym hormonem lewotyroksyny, musi niestety najpierw dojść do wystąpienia niedoczynności. Na szczęście istnieje kilka sposobów naturalnego wspomagania chorych, dzięki którym jakość ich życia może ulec poprawie. Co się do nich zalicza?

 

Zdrowa, odpowiednio ukierunkowana dieta

To zupełna podstawa w naturalnym leczeniu Hashimoto. Jej wdrażanie należy rozpocząć od wyeliminowania z naszych posiłków produktów prowadzących do zakwaszania organizmu. Najlepiej więc wyeliminować lub znacząco ograniczyć spożywanie mięsa, odrzucić cukier, mąkę i produkty wysoko przetworzone. Dietą najlepszą dla osób zmagających się z Hashimoto w naturalny sposób będzie więc dieta wegańska, szczególnie jeśli będzie ona bazować na surowych warzywach i owocach. Chorzy powinni też spożywać dużo białka (lecz o tym, jaki jego rodzaj okaże się najlepszy dla pacjenta przekona się on dopiero poprzez eksperymentowanie). Naturalne leczenie Hashimoto powinno objąć także szczególną dbałość o florę bakteryjną jelit. Pomogą w tym probiotyki i prebiotyki. 

 

Systematyczna suplementacja

To ważny punkt w naturalnym zmaganiu się z Hashimoto. Osoby chore mogą znacząco poprawić swoją odporność i samopoczucie, jeśli włączą do diety lewoskrętną witaminę C, witaminę D3, K, cynki i selen oraz produkty, takie jak: spirulina, chlorella i algi morskie. Do mniej popularnych, acz skutecznych suplementów polecanych przy tym schorzeniu należy sok z owoców noni (rosnących w Polinezji). Od co najmniej dziesięciu lat można z powodzeniem szukać go na polskim rynku.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (137 głosów, średnia: 4,53 z 5)
zapisuję głos...