Naturalne farbowanie włosów: domowe sposoby

Spis treści:

Chcesz zmienić kolor włosów bez używania profesjonalnej farby? Nie lubisz chemii lub drogeryjne produkty Cię uczulają? Marzysz by rozjaśnić lub przyciemnić kolor czy chcesz ukryć siwe pasma? A może masz ochotę na refleksy na włosach? Przedstawiamy metody na naturalne farbowanie włosów: domowe sposoby!

Naturalne farbowanie włosów: domowe sposoby

pixabay.com

Zobacz także:

Naturalne sposoby farbowania włosów to nie tylko henna, ale też wywary ziołowe, czy mikstury sporządzone na bazie tego, co znajdziemy w naszej kuchni. Wiele warzyw, owoców i ziół ma w sobie barwniki, składniki, które pomogą zabarwić lub rozjaśnić kolor. Farby drogeryjne oraz fryzjerskie są o wiele bardziej niebezpieczne niż naturalne farbowanie włosów. Domowe sposoby nie mają tak negatywnego wpływu. Poprawiają kondycję zarówno włosów, jak i skóry głowy. Zazwyczaj takie naturalne sposoby są też znacznie tańsze. Podpowiadamy, co zrobić by rozjaśnić lub przyciemnić fryzurę oraz jak uzyskać rudy odcień włosów!

Jeśli zdecydujesz się na zmianę koloru włosów domowymi metodami, pamiętaj, że takie zabiegi wymagają cierpliwości. Jedna płukanka czy maska nie przyniesie od razu efektu. Czynności trzeba regularnie powtarzać. Warto też mieć na uwadze, że przynoszą one łagodne zmiany.

Naturalne farbowanie włosów: domowe sposoby – rozjaśnianie

Do rozjaśniania włosów najlepsze będą cytryna, miód, rumianek i korzeń rabarbaru.

Cytryna

Cytryna rozjaśni barwę i doda połysku. Żeby przygotować odpowiednią mieszankę, należy wycisnąć sok z jednej dużej cytryny, a następnie wymieszać go pół na pół z wodą. Można też dodać do tego łyżkę octu jabłkowego. Miksturę odstawić na 20-30 minut. Później mieszankę nałożyć na włosy. Spłukać pod letnią wodą po 20 minutach. Zabieg stosować raz w tygodniu, aż do uzyskania zadowalającego koloru włosów.

Miód

Miód działa nawilżająco i nadaje włosom ładny, ciepły odcień. Pozwala pasmom na uaktywnienie się w nich nadtlenku wodoru. Dzięki temu włosy naturalnie się rozjaśniają. Można zmieszać 2 łyżki miodu i sok z połówki cytryny. Taką miksturę nałożyć na włosy i trzymać 4-5 godzin. Później zmyć, następnie nałożyć silną odżywkę.

Inną metodą jest wymieszanie łyżki naturalnego miodu z 2 łyżkami odżywki do włosów. Mieszankę nałożyć na mokre albo wilgotne włosy. Następnie na głowę założyć dobrze zawinięty ręcznik. Spłukać po ok. 4 godzinach.

Rumianek

Rumianek sprawia, że na włosach pojawiają się świetliste refleksy, a ich kondycja znacznie się poprawia. Mikstura na rozjaśnienie włosów z tym ziołem jest dziecinnie prosta! Wystarczy zalać 4 saszetki rumianku 1 litrem gorącej wody i poczekać 15-20 min., aż nieco wystygnie. Następnie wywarem należy wypłukać włosy. Zabieg powtarzać co tydzień. Można też wcierać wywar we włosy i spłukiwać po 30 minutach.

Rabarbar

Rabarbar ma silne właściwości odbarwiające, dlatego warto sprawdzić jak włosy na niego reagują! Najlepszą mieszanką na rozjaśnienie włosów jest mix soku z cytryny, oleju i sproszkowanego korzenia rabarbaru. Sok z 1 cytryny, łyżkę oleju roślinnego i 3 garści sproszkowanego rabarbaru należy wymieszać. Następnie masę rozrobić z odrobiną wody. Później nałożyć miksturę na włosy. Założyć ręcznik i sprawdzać, co kilka minut jak włosy reagują na miksturę. Najlepiej nie trzymać maski więcej niż 20-30 minut.

Naturalne farbowanie włosów: domowe sposoby – przyciemnianie

Naturalne farbowanie włosów: domowe sposoby

pixabay.com

Włosy można przyciemnić orzechem włoskim, ziemniakami, czarną rzepą czy ziołami, np. szałwią, tymiankiem i lawendą.

Orzech włoski

Brązowy odcień można otrzymać mieszając 3 garści drobno zmielonych łupin orzecha włoskiego z octem owocowym i olejem roślinnym. Następnie dodać nieco gorącej wody i odstawić na 15 minut. Gotową farbę nanieść na lekko osuszone włosy, później nałożyć ręcznik. Po około 20 minutach włosy powinny przyciemnić się o 1 ton.

Kora dębu

Korę dębu można kupić w sklepach zielarskich i aptekach. Aby stworzyć odpowiednią miksturę należy 3 łyżki suszu zalać 3 szklankami wody i zagotować miksturę. Gotować pod przykryciem 5 minut, następnie odstawić do wystudzenia. Całość wlać do miski i zanurzyć w roztworze włosy. Płukać 10 minut. Efekt powinien pojawić się po 2-3 zabiegach.

Czarna rzepa

Sok z czarnej rzepy nadaje włosom blask i wzmacnia cebulki włosów. Można nim płukać włosy, aby lekko przyciemnić ich kolor. Wcieranie soku także może przynieść efekt. Jeśli jednak zdecydujemy się na taki zabiegi i potrzymanie wcierki na włosach, pamiętajmy założyć na głowę ręcznik, który już więcej nam się nie przyda! Warto także mieć na uwadze to, że sok z czarnej rzepy jest drażniący. Należy uważać, by nie dostał się do oczu.

Ziemniaki

Do płukanki przyciemniającej włosy możemy użyć ziemniaki. Obrane ze skórki kartofle zagotować w dużej ilości wody. Po odcedzeniu, poczekać aż wywar wystygnie. Ostudzonym płynem można zrobić płukankę. Woda z ziemniaków przyciemnia nawet siwe włosy. Płukankę stosować systematycznie. Zabieg zapobiega również nadmiernemu przetłuszczaniu włosów i dodaje im połysku.

Zioła

Zioła pogłębiają naturalnie ciemny kolor i dodają zdrowego blasku. 4 łyżki czarnej herbaty oraz po 2 łyżeczki rozmarynu i szałwii zalać gorącą wodą (ok. 2 litrów), całość trzymając pod przykryciem. Po upływie 20-30 minut wywar odcedzić i płukać nim włosy. Można też wetrzeć płyn w skórę głowy, a następnie spłukać po 30 minutach.

Włosy staną się ciemniejsze także dzięki płukankom z tymianku lub pokrzywy.

Naturalne farbowanie włosów: domowe sposoby – rude włosy

Naturalne farbowanie włosów: domowe sposoby

pixabay.com

Hibiskus, nagietek, szafran

Rudy odcień mogą nadać wywary z czerwonego hibiskusa, nagietka, szafranu lub korzenia alkanny. Miksturą należy wypłukać włosy lub ją w nie wetrzeć. Następnie założyć ręcznik, a po 30 minutach spłukać dokładnie.

Żurawina

Lekki, jasny połysk może też dać wywar z żurawiny. Świeże owoce żurawiny zagotować w wodzie. Wywar ostudzić. Następnie płukać włosy kilkakrotnie w ciągu dnia. Żurawina doskonale odżywia i ułatwia rozczesywanie.

Cebula

Uzyskać złoto-miedziane refleksy pomoże płukanka z łupin cebuli. Rudawy odcień można uzyskać, smarując włosy wywarem z łusek cebuli. Garść łusek gotować 20 minut w szklance wody, następnie odstawić wywar na 30 minut. Po przecedzeniu, dodać 1 łyżkę gliceryny i wymieszać. Maskę następnie nałożyć na włosy i założyć ręcznik. Po 20-30 minutach spłukać włosy.

Cynamon

Podobno rudy odcień nadaje płukanka z kawy, herbaty i cynamonu. Złotawy refleks można uzyskać także roztworem cynamonu z wodą. Należy zmieszać sproszkowany cynamon z wodą w ilości, która wystarczy na pokrycie naszej fryzury. Następnie na umyte, lekko osuszone włosy nałożyć pastę. Na głowę założyć ręcznik i trzymać 5-6 godzin. Później spłukać włosy. Wcześniej warto zrobić próbę, bo cynamon może uczulać!

Jak Wam się podobają metody na naturalne farbowanie włosów: domowe sposoby?

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (222 głosów, średnia: 4,42 z 5)
loading... zapisuję głos...