Naturalne barwniki do jajek – użyj popularnych warzyw, przypraw i ziół!

Trwająca epidemia zmieniła naszą rzeczywistość o 180 stopni i w dużej mierze odebrała nam radość ze zbliżającej się Wielkanocy. Większość z nas spędzi Święta z dala od bliskich, przygotowując jedynie namiastkę wielkanocnego śniadania, przy wykorzystaniu produktów, które zdoła dostać w sklepie lub znaleźć w swoich zapasach. Nawet w tych trudnych okolicznościach można jednak odnaleźć trochę koloru, jeśli wiemy, gdzie szukać. Dziś zdradzamy Wam kilka z takich sekretów, podpowiadając, jak zafarbować jajka domowymi sposobami!

Naturalne barwniki do jajek to świetna alternatywa dla gotowych farbek ze sklepu. I to nie tylko w momencie, gdy nie możemy ich dostać. Przygotowywanie pisanek metodami zapożyczonymi od naszych babć to pomysł, który warto wprowadzić do swoich domowych zwyczajów na stałe.  W końcu na pierwszym miejscu powinnyśmy zawsze stawiać zdrowie swojej rodziny, a w tym przypadku nie wymaga to specjalnych wyrzeczeń. W domowych zbiorach warzyw i ziół można znaleźć całą paletę barw. Wyjaśniamy, jak przeprowadzić ekologiczne farbowanie jajek w kilku łatwych krokach!

naturalne barwniki do jajek

źródło: www.unsplash.com

Naturalne barwniki do jajek – użyj popularnych warzyw, przypraw i ziół!

Naturalne farbowanie jajek na różne odcienie wymaga nieco więcej czasu i wysiłku niż malowanie przy wykorzystaniu gotowych barwników. Musimy bowiem samodzielnie stopniować nasycenie koloru i stworzyć osobne wywary dla każdego odcienia. Warto się jednak postarać, gdyż efekty mogą być naprawdę zachwycające. Mówimy tu bowiem o dużo większym zróżnicowaniu kolorów niż w przypadku ograniczających, chemicznych farbek, przynoszących zawsze takie same kolorystyczne efekty. A co najważniejsze, takie pisanki pozostają w pełni bezpieczne dla zdrowia!

Jajka można farbować na zimno, zanurzając je w przygotowanych wywarach i barwiąc w lodówce przez parę godzin, a nawet całą noc lub na gorąco, gotując jajka w garnuszkach razem z barwnikami. My proponujemy Wam drugą metodę, która – choć jest bardziej czasochłonna – pozwala uzyskać wyjątkowe, pastelowe odcienie. Ale uwaga

 

Akcesoria potrzebne do farbowania

www.pixabay.com

W zależności od tego, ile kolorów pragniemy uzyskać, będziemy potrzebować:

  • odpowiedniej ilości małych garnków czy rondelków,
  • słoiczków lub innych naczyń, które możemy poświęcić na farbowanie,
  • papierowe ręczniki kuchenne,
  • ocet,
  • olej spożywczy do nabłyszczania gotowych pisanek.

 

Przygotowanie jajek do farbowania

naturalne barwniki do jajek

www.unsplash.com

Aby nasze pisanki prezentowały się możliwie najlepiej, powinniśmy wybrać do gotowania te o najjaśniejszych skorupkach – najlepiej białych, ewentualnie beżowych. Mają one większą szansę na to, by dobrze „złapać” i prezentować wybrane kolory. Wyselekcjonowane jajka należy następnie ugotować, upewniając się, że osiągnęły one stałą konsystencję i ostudzić. Następnie przecieramy każde jajko ręcznikiem papierowym lub szmatką nasączoną białym octem winnym. Tak przygotowane jajka stanowią idealną bazę do farbowania.

 

Naturalne barwniki do jajek w różnych odcieniach

naturalne barwniki do jajek

www.pixabay.com

Każdy wywar barwiący jajka przygotowuje się w takim sam sposób. Do niewielkiego czystego garnka wlewamy litr wody i dodajemy do niego dwie łyżki octu. Mieszankę podgrzewamy aż do zagotowania, a wówczas dorzucamy do niej wybrany składnik i gotujemy na wolnym ogniu przez około pół godziny. Gotowy barwnik studzimy, odcedzamy i przelewamy do słoika. Z tak przygotowaną farbką możemy przystąpić do barwienia jajek poprzez wkładanie ich do słoików i moczenie w barwniku od pół godziny do kilku, a nawet kilkunastu godzin. Najdłuższe procesy farbowania najlepiej przeprowadzać, umieszczając słoiki z jajkami w lodówce na całą noc. Gdy uznamy, że osiągnięte nasycenie koloru jest wystarczające, wyciągamy jajko szczypcami, ewentualnie łyżką i kładziemy na papierowym ręczniku do osuszenia, uważając, by pisanki się ze sobą nie stykały. Suche nacieramy szmatką nasączoną olejem, by pisanki pięknie błyszczały. Poniżej znajdziesz wskazówki, z jakich składników uzyskać poszczególne kolory!

 

Bordowe lub złote pisanki

Najpopularniejszym naturalnym barwnikiem do jajek, chętnie używanym przez nasze babcie i mamy, są oczywiście gotowane łupiny cebuli. Możemy z niego uzyskać zarówno złote, jak i czerwone czy bordowe pisanki. Kolor stopniujemy przez zwiększanie ilości łupin – im więcej ich zagotujemy, tym ostateczny odcień jajek może być ciemniejszy i dążyć ku bordowemu – oraz czas farbowania. Po pół godzinie moczenia w wywarze na zimno, powinniśmy uzyskać ciepły, złotawy odcień, zaś po kilku godzinach kolor zbliżony do czerwieni, a nawet bordo. Najlepiej jest sprawdzać jajka co jakiś czas.

 

Pomarańczowe pisanki

Pomarańczowy barwnik uzyskasz zagotowując wodę z dodatkiem kilku łyżeczek suszonego, mielonego chili. Pamiętaj tylko, że w tym przypadku jajka powinny mieć białe skorupki.

 

Różowe pisanki

Piękny, jasnoróżowy odcień uzyskasz, przygotowując wywar z łupin awokado. Zagotuj łupinki po jednym obranym awokado ze szklanką wody i dwiema łyżeczkami octu. Wystarczy gotować je przez 20 minut. W ostudzonej już miksturze zamaczamy następnie jajka na 20 minut. 

 

Niebieskie pisanki

Naturalny niebieski barwnik do jajek uzyskasz z czerwonej kapusty. Zagotuj jedną czwartą główki kapusty, a później mocz białe jajka w ostudzonym wywarze przez parę godzin.

 

Żółte pisanki

Żółte pisanki uzyskamy, przygotowując wywar z kurkumy. Na rondelek wody dodaje się pół opakowania tej zmielonej przyprawy. W tym przypadku wodę z przyprawą wystarczy gotować zaledwie 10 minut, a jajka zanurzyć w gotowym wywarze na całą noc. Ale uwaga – kurkuma z równą pieczołowitością zafarbuje też nasze palce czy zlew, dlatego z tym barwnikiem trzeba postępować ostrożnie.

 

Zielone pisanki

Zielone pisanki najłatwiej osiągnąć, mocząc je w wywarze z czerwonej cebuli. Jest to jednak rzadki wyjątek, przy którym odcień najlepiej wychodzi na ciemniejszych jajkach, o brązowych skorupkach. Te bielsze możesz spróbować zabarwić w wywarze z liści szpinaku lub żyta. 

W przypadku cebuli, proponujemy obrać łupiny z 6 główek warzywa i gotować je na wolnym ogniu w 500 ml wody  przez mniej więcej 15 minut, a następnie odcedzić i dodać 3 łyżeczki octu. Kąpiel jajek w tym barwniku może trwać do kilku godzin.

 

Mamy nadzieję, że powyższe porady pomogą Wam choć na chwilę zapomnieć o dotykających nas wszystkich dramatach i przygotować kolorowe Wielkanocne dekoracje w domowym zaciszu!

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (99 głosów, średnia: 4,82 z 5)
zapisuję głos...