Nasz ekspert radzi: 5 sposobów, jak zakończyć toksyczny związek

Toksyczy związek ” – z pewnością wiele razy słyszałaś to określenie. Podświadomie wiesz, że Twój związek nie jest idealny, nawet zadajesz sobie pytanie, czy nie jest to związek z psychopatą.  Jeśli do tej pory byłaś w związku, tą która „kocha za bardzo”, która czuje, że kocha bez wzajemności, to Twój związek może nazwać bardziej „toksycznym”, niż zdrowym i satysfakcjonującym. W takim wypadku  pora wkroczyć  na drogę do wyzdrowienia i pokochania siebie. O tym, jak zakończyć toksyczny związek wyjaśnia ekspert – Iwona Kuźlik z kliniki  SaskaMed.

toksyczny związek

fot. freepik

Jaki związek jest toksycznym związkiem?

Toksyczny związek to relacja nie będąca partnerską. To związek w którym dominuje lęk przed samotnością i paradoksalnie również lęk przed bliskością. Często jest dynamiczny, nierówny, dający wiele skrajnych emocji. Namiętność w początkowym okresie przeradza się z czasem we „wzajemne przepychanki”. Kobieta bojąc się, że straci partnera zatraca swoje granice i staje się „niewolnikiem” swoich lęków i przekonań na temat siebie. Wyjść z takiej relacji jest trudno bo trzeba zmierzyć się przede wszystkim ze sobą.

Jeśli czujesz, że jesteś uzależniona od miłości – przeczytaj nasze porady:

Jak zakończyć toksyczny związek?

1. Odpowiedz sobie na pytanie czym jest dobra partnerska relacja. Jak chciałabyś, aby ona wyglądała? Uświadomienie sobie tego czego pragniemy, nazwanie jak być powinno albo jak byś chciała to pierwszy krok do tego aby zrozumieć co tracisz, czego nie masz i co Ci daje obecny związek.

Nie wiesz, jak rozpoznać, że Twój partner jest dominujący w związku? Oto sygnały:

2. Sprawdź jakie przekonania Cię ograniczają. Często kobiety myślą, że nie znajdą już nikogo, że sobie nie poradzą będąc same. Odpowiedz sobie dlaczego jesteś w tym związku? Lęk przed samotnością jest paraliżujący emocjonalnie. Ma wpływ na obie strony. Wypisz sobie na kartce papieru w jaki sposób myślisz o sobie w tej relacji. Wyobraź sobie, że się rozstaliście – jakie myśli i emocje pojawiają się u Ciebie. Zapisz je i omów z przyjaciółką. Sprawdź na ile są one prawdziwe i jak bardzo ograniczające.

3. Stwórz najlepszy i najgorszy scenariusz tego co będzie się działo po rozstaniu. Sprawdź co zyskasz i stracisz w obu sytuacjach. Omów to z kimś bliskim i życzliwym. Budowanie scenariuszy i nazywanie w nich emocji i myśli pozwala zmniejszyć lęk i przede wszystkim nazwać to co zwykle uogólniasz.

4. Buduj i dbaj o relacje poza związkiem. Bardzo często kobiety są izolowane od rodziny i przyjaciół, bywa również tak, że same w imię poświęcenia się dla partnera i dzieci rezygnują z sieci społecznej. To duży błąd. Grupa przyjaciół, rodzina to ogromny zasób w sytuacji kiedy decydujemy się na zmianę. Mogą wspierać w chwili zwątpienia, pomóc w sytuacji zagrożenia.

5. Zadbaj o siebie, zaopiekuj się sobą. Zastanów się jakie Ty masz pragnienia, potrzeby. Jak bardzo i jak wiele poświęciłaś dla tej relacji i jaką ma to wartość. Wróć do pasji albo odkryj nową.

 

autor: mgr Iwona Kuźlik
Psycholog, Psychotraumatolog (Certyfikat z zakresu psychotraumatologii ESTSS General Certificate in Psychotraumatology) certyfikowany w Europejskim Towarzystwie Badań nad Stresem Traumatycznym (ESTSS). Interwent Kryzysowy II stopnia (Uniwersytet SWPS).

SaskaMed Sp. z o.o.
Nowaka Jeziorańskiego 48
03-982 Warszawa

 

tel. (22) 749 16 02; (22) 22 749 16 08; 517 034 524

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (159 głosów, średnia: 4,62 z 5)
loading... zapisuję głos...