Nasiona dla zdrowia – które warto włączyć do codziennej diety?
Natura obdarza nas tym, czego potrzebujemy dla naszego zdrowia. Jednym z takich składników, który powinien zawierać się każdej zdrowej diecie są nasiona. W łatwy sposób można je włączyć do codziennego jadłospisu, a one zapewnią nam działanie mocy składników mineralnych i witamin.
Nasiona dla zdrowia – Chia
Nasiona chia stanowią źródło kwasów tłuszczowych Omega 3 i Omega 6, które są istotna dla zdrowia ciała i umysłu. Nasiona chia stanowią również źródło witamin, minerałów i przeciwutleniaczy. Zawierją witaminy: E, B1, B3, wapń, fosfor, magnez, żelazo, cynk i niacynę.
Nasiona Chia posiadają również dużą zawartość błonnika, polecane są osobom zmagających się z nadwagą i otyłością. Stanowią również bogate źródło wapnia, wspomagają nawilżanie organizmi i szczególnie polecane są diabetykom, ponieważ spowalniają wchłanianie cukrów i regulują ich poziom we krwi.
Nasiona dla zdrowia – Słonecznik
– Nasiona słonecznika to nie tylko smaczna przekąska. Słonecznik to bogactwo białka, żelaza, kwasu foliowego, błonnika, witamin A, D, E oraz tych z grupy B. Pestki słonecznika są też źródłem przeciwutleniaczy – mają ich cztery razy więcej niż jagody czy orzechy – wylicza Arkadiusz Drążek z firmy Brześć. W słoneczniku znajdziemy magnez, który wzmacnia mięśnie, uspokaja i poprawia koncentracje, a selen i kwas foliowy wpływają pozytywnie na prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego.
Słonecznik stanowi również cenne źródło fosforu i wapnia, które wzmacniają kości i zęby oraz pozwalają utrzymać równowagę kwasowo-zasadową w organizmie. Podobnie jak siemię lniane są źródłem kwasów wielonienasyconych chroniących nas przed chorobami układu krążenia oraz wspomagających trawienie.
Nasiona dla zdrowia – Czarnuszka
– Nasiona czarnuszki, zwanej też czarnym kminkiem, posiadają szereg właściwości: od antyzapalnych, przez antynowotworowe i antyoksydacyjne, aż po ochronne – mówi Drążek. Olejki zawarte w czarnuszce odpowiadają m.in. za działania antybakteryjne, antygrzybiczne i antywirusowe, a także przynoszą ukojenie astmatykom.
Nasiona czarnuszki posiadają również właściwości przeciwdrgawkowe, które sprzyjają leczeniu padaczki, chroną przed skutkami promieniowania, działają przeciwcukrzycowo. Czrnuszka wpływa również pozytywnie na włosy i skórę, a także pomaga uporać się z anemią. Nie mówiąc już o regulacji układu pokarmowego, krwionośnego, odpornościowego czy rozrodczego.
Nasiona dla zdrowia – Siemię lniane
Siemię lniane znane jest również jako nasiona lnu zwyczajnego. To popularny sposób babć na przyśpieszenie trawienia dzięki wysokiej zawartości błonnika, ale poza tymi właściwościami nasiona te są również źródłem kwasów tłuszczowych z rodziny omega-3, skutecznie obniżających tzw. zły cholesterol i działających przeciwmiażdżycowo.
Siemię lniane jest również bogate w lignany, czyli przeciwutleniacze, które zmniejszają ryzyko zachorowania na raka, a także wpływają zbawiennie na układ nerwowy. Dodatkowo stanowi cenne źródło witaminy E, cynku, magnezu i żelaza.
Nasiona dla zdrowia – Sezam
Sezam kojarzy nam się jako posypka na pieczywie i składnik, z którego robimy pyszną chałwę. Sezam jest bardzo ceniony w kuchni azjatyckiej, dzięki dużej dawce magnezu, wapnia, witaminy A,E i witamin z grupy B. Sezam zawiera również przeciwutleniacze – sezamol i sezamolinę. Sezam wpływa korzystnie na pracę wątroby, jelit oraz nerek, a także reguluje miesiączkę oraz produkcję mleka u matek karmiących. Nasiona sezamu są też bogate w lecytynę odpowiadającą za sprawne funkcjonowanie mózgu. Sezam jest też znany ze swych właściwości antyalergicznych.