Narzekanie żywi się mózgiem i jest zaraźliwe. Jak przestać narzekać?
Spis treści:
Naukowcy z Uniwersytetu Stanforda odkryli, że narzekanie zmniejsza część mózgu, która jest odpowiedzialna m.in. za inteligencję, pamięć i rozwiązywanie problemów. Narzekanie niszczy ten sam obszar mózgu co choroba Alzheimera. Natychmiast przestań lamentować i skup się na pozytywnych aspektach życia!
Na co narzekają ludzie?
Narzekamy na ból głowy, problemy w pracy, brak pieniędzy, drożyznę w sklepach i brzydką pogodę. Wyniki badań naukowych wskazują, że większość ludzi (nie tylko Polaków) narzeka raz na minutę w trakcie prywatnej rozmowy twarzą w twarz lub przez telefon. Co ciekawe lamentowanie daje upust negatywnym emocjom i pozwala na chwilę poczuć się lepiej. Czy warto ponarzekać, by w krótkiej perspektywie czasu poczuć ulgę? Otóż psycholodzy twierdzą, że narzekanie negatywnie wpływa na mózg i niszczy ten sam obszar mózgowia – hipokamp, co choroba Alzheimera. Powinniśmy natychmiast pozbyć się tego destruktywnego nawyku! Jak przestać narzekać? Odpowiedzi warto szukać w sferze fizycznej i duchowej.
Co to jest hipokamp?
Hipokamp jest bardzo delikatną strukturą, która odbiera negatywne emocje i pod ich wpływem ulega rozkładowi. Depresja, schizofrenia, przewlekły stres, niedokrwienia, a nawet infekcje niszczą część mózgowia odpowiadającą za procesy pamięciowe i odczuwanie emocji. W ludzkim mózgu występują dwa hipokampy – jeden umiejscowiony w obrębie prawego, a drugi lewego płata skroniowego mózgu.
Medytuj, śmiej się i kochaj życie
Dla większości ludzi życie nie jest idealne i nigdy takie nie będzie, jednak nawyk narzekania co minutę nie ułatwia życia. Dlaczego więc mamy skłonność do odwiecznego narzekania? Oczywiście są momenty, kiedy powiadomienie kogoś o tym, co niepokoi, jest właściwe, ale najczęściej narzekamy, bo tak jest najprościej, bo tak robią wszyscy. Narzekanie nie wymaga żadnego wysiłku, ale cieszenie się życiem też może być wygodne. Osoby, które chcą przekierować negatywne myśli na pozytywne aspekty życia, znajdą wiele możliwości pracy duchowej, takie jak medytacja uzdrawiająca. Co jeszcze warto robić?
- Medytacja;
- Trening uważności;
- Zmiana diety;
- Wzmożenie aktywności fizycznej.
Skutki uboczne medytacji
Dzięki medytacji uwolnimy się od chęci narzekania i powróci dobry humor. Okazuje się, że śmiech ma niezwykle pozytywny wpływ na cały organizm, zarówno na ciało, jak i na ducha. Jednocześnie wpływa na podniesienie nastroju i rozładowanie stresu.
Pozytywne aspekty zdrowej diety
Czy dieta wpływa na nastrój? Oczywiście, że tak! Istnieje pokaźna grupa narzekających już od samego rana pozornie bez przyczyny. Okazuje się, że dolegliwości ze strony pęcherzyka żółciowego wpływają na pogorszenie humoru, a to objawia się jeszcze przed śniadaniem. W tym przypadku warto pomyśleć o zmianie diety, pić rano miętową herbatę, a zamiast cukru dodać miód faceliowy. Właściwości facelii regulujące ciśnienie i mikroflorę bakteryjną wpływają na dobre samopoczucie, poprawę nastroju i niechęć do narzekania!