Na zimowe szaleństwo wybrać narty czy snowboard? Poradnik dla początkujących

Chcesz rozpocząć uprawianie sportów zimowych, ale nie możesz zdecydować się od czego zacząć i co wybrać? Narty czy snowboard ? Czego można się szybciej nauczyć, jak wpływa na zdrowie i w końcu, który ze sportów jest modny? Przedstawiamy subiektywny przegląd wad i zalet jednej i dwóch desek!

Wybrać narty czy snowboard ? – Trudne początki

Początki są zdecydowanie trudniejsze dla snowboardzistów, łatwiej będzie tym, którzy wcześniej jeździli na deskorolce lub pływali na desce surfingowej. Trzeba jednak przyznać, że na nartach stoisz od razu, na desce przez pierwsze parę dni raczej leżysz 😉 Natomiast podczas dalszych etapów nauki, postępy zauważysz szybciej decydując się na naukę jazdy na snowboardzie. Doszlifowanie techniki i poprawne wykonywanie ewolucji jest znacznie trudniejsze dla narciarzy i wymaga dużo więcej czasu.

Przyszły snowboardzista powinien wykazać się umiejętnościami utrzymania równowagi i balansu ciałem, gdyż w hamowanie na snowboardzie trzeba włożyć sporo energii, tak aby utrzymać równowagę będąc na krawędzi deski. Początki wymagają też odrobinę więcej ogólnej sprawności fizycznej. W narciarstwie natomiast, hamowanie i utrzymanie równowagi jest łatwiejsze, nie angażuje wielu grup mięśniowych i można odciążyć jedną kończynę, przekładając siłę na drugą. Poza tym równowagę pomagają utrzymać kije, przydające się przy skrętach i podchodzeniu pod górę.

Wybrać narty czy snowboard ? – Moda

Snowboard jest dla młodych i szalonych, a narty dla nudziarzy? Ostatnio sporo się pozmieniało w tej kwestii, od kiedy popularny stał się freeride, nastała moda na narty. Jazda w puchu, to kwintesencja narciarstwa, dlatego warto, by każdy zaawansowany narciarz przynajmniej raz spróbował tej odmiany białego szaleństwa.  Uwaga! Jeśli chcecie zobaczyć, na czym naprawdę polega fun z freeride’u zalecamy użycie specjalnych, szerokich nart freeride’owych, które nie zapadają się w głębokim śniegu. Koniecznie próbujcie swoich sił także w sypkim, świeżym śniegu, a nie w brei, śniegu marcowym lub zmrożonej „skorupie”. Narty możecie oczywiście wziąć tylko na 1. dzień do testów.

Dlaczego wróciła moda na narty? Naszym zdaniem są bardziej różnorodne, łatwiej się na nich przemieścić w trudnym terenie, na trawersach i podejściach. Narciarstwo zyskuje na popularności także dzięki fokom – pasom tkaniny zakładanym pod ślizgi nart, które umożliwiają podchodzenie „pod górę”, a równocześnie ułatwiają przemieszczanie się w każdym terenie.

 

Wybrać narty czy snowboard ? – Zdrowie

Snowboard jest znacznie bezpieczniejszy dla kolan, ale o wiele groźniejszy dla nadgarstków, czy barków. Jazda na jednej desce wiąże się także z upadkami na pośladki, na które nie wymyślono jeszcze w pełni skutecznych ochraniaczy, także trzeba się liczyć z bólem trwającym przez dłuższy czas. Na nartach upadki zdarzają się rzadziej, ale raczej bywają mniej bolesne, mimo nadzwyczajnej widowiskowości 😉

Co wybrać…

Wszystko zależy od indywidualnych preferencji. Obie dyscypliny z pewnością dostarczą sporej dawki adrenaliny, mnóstwo przyjemności pokonywania kolejnych tras i czystego białego szaleństwa na stoku.


Autor: Michał Starkowski – pomysłodawca i założyciel www.snowshow.pl. Miłośnik heliskiing’u, heliboarding’u i wszystkiego, co związane z białym szaleństwem. Ma 1100 pomysłów na minutę i ogarniania rzeczy nie do ogarnięcia. Jednym słowem  – kocha to, co robi. robi to, co kocha!

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (203 głosów, średnia: 4,29 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. Żanett  13 listopada 2015 11:34

  Nie lubię sportów zimowych, ale mam znajomych, którzy każdą wolną chwilę spędzają w śnieżnych zaspach :p

  Odpowiedz
 2. bbo  13 listopada 2015 11:48

  Dla mnie najlepsze sanki 🙂

  Odpowiedz
  • AnnaKwasniak  16 listopada 2015 19:10

   Też uwielbiam sanki 😉

   Odpowiedz
 3. lilkawodna  13 listopada 2015 17:59

  Narty to moje marzenie

  Odpowiedz
 4. Wusia  16 listopada 2015 18:37

  Narty, narty i jeszcze raz narty. Nawet mój syn , ktory do tej pory używał tylko deski -w ubiegłym sezonie „wrócił do korzeni” i przeprosił się z nartami .

  Odpowiedz
 5. Aneta  19 listopada 2015 12:27

  W tamtym roku spróbowałam swoich sił na snowboardzie, bo tak bardzo chciałam… Porwałam się chyba jednak z motyką na słońce, masakra! Mega trudne! 😀 Chciałabym się nauczyć jeździć na nartach, do snowboardu może kiedyś wrócę, a tymczasem w zupełności wystarczają mi sanki 😀

  Odpowiedz
 6. Patriszia  22 listopada 2015 23:08

  Nie uprawiam zimowych sportów. Zimą zaszywam się w mojej ciepłej norce, czyli w domu 🙂

  Odpowiedz
 7. Anita  27 listopada 2015 17:31

  nie próbowałam jeszcze na niczym 😉

  Odpowiedz
 8. Hidari11  7 kwietnia 2016 21:22

  Jeżdżę na tym i na tym. To jest pewne, że na nartach łatwiej i szybciej można się poruszać, gdy trzeba gdzieś podejść, przemieścić się po płaskim, itp. Nie zgadzam się, że w snowboardzie mniej obciążone są kolana- w snowboardzie nogi są wykrzywione, na nartach są w lini prostej, na desce cały czas muszę utrzymywać kolana zgięte, na nartach mogę sobie prostować. Mniej mnie męczą narty, mniej mnie bolą nogi, można się uratować z upadku. Na desce z upadku już się nie da uratować-leci się bezwiednie. Ale lubię i to, i to.

  Odpowiedz
 9. marcia7  31 sierpnia 2016 14:50

  tęsknie za nartami w Zakopanem

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany