Kiedy należy zbadać hormony?

Ciągle jesteś zmęczona, nie masz energii i nic Cię nie cieszy? A może przytyłaś, często masz wrażenie obrzmienia? Wypadające włosy, brzydka cera czy przyrost wagi to tylko nieliczne skutki nieprawidłowej pracy hormonów. Sprawdź jak je zbadać i co jest przyczyną ich nieprawidłowej pracy.

badanie lekarskie

Hormony odpowiadają za prawidłowy przebieg wielu procesów życiowych, a równowaga hormonalna jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Zaburzenia hormonalne mogą mieć różne podłoże i objawy. Często konieczna jest konsultacja z endokrynologiem i wykonanie badania na poziom hormonów.

Objawy zaburzeń hormonalnych

Musisz pamiętać, aby badać się regularnie. Jeśli jednak masz konkretne objawy, warto zrobić badania wcześniej.
1) Przyrost wagi
Nie zmieniłaś nic w swojej diecie, a waga wciąż rośnie? Warto skonsultować to z lekarzem. Objawy te mogą świadczyć o insulinooporności lub niedoczynności tarczycy.

2) Wahania nastroju
Jesteś często poirytowana? A może wszystko Cię denerwuje? Jeśli często nie możesz poradzić sobie z emocjami, jest to kolejny objaw zaburzeń hormonalnych. Często pojawia się depresja lub nagły smutek, na co szczególnie trzeba zwrócić uwagę.

3) Nagłe i intensywne wypadanie włosów
Jeśli w ostatnim czasie Twoje włosy nadmiernie wypadają i kruszą się to znak, że powinnaś zrobić badania. Przyczyn może być wiele, ale najczęściej to hormony odpowiadają za nadmierne wypadanie włosów.

4) Problemy ze wzrokiem
Niewiele osób wie, że nagle pogarszający się wzrok to jeden z objawów problemów hormonalnych. Jeśli Twój wzrok się pogorszył, warto wybrać się na konsultację do lekarza.

5) Długie i obfite menstruacje
Kobiety cierpiące na problemy hormonalne mają problemy z okresem. Często skarżą się na bardzo bolesne skurcze menstruacyjne, nieregularność cyklu czy całkowity zanik miesiączki. Często wśród tych dolegliwości występują bóle w dolnej części brzucha lub bóle jajników oraz ciemne plamienia po okresie. To najczęstsze objawy, z którymi kobiety zgłaszają się do lekarza.

6) Problemy skórne
Zauważyłaś, że Twoja cera się zmienia? Pojawił się trądzik, wysypka, zmiany koloru i kształtu skóry? Zwiększona jej twardość lub pojawienie się zmarszczek to niestety również objawy zaburzonej gospodarki hormonalnej.

Jak hormony w pigułce wpływają na zachowanie kobiet?

Jak hormony w pigułce wpływają na zachowanie kobiet?

Mężczyźni rządzą światem. Mężczyznami rządzą kobiety. A kobietami hormony? To stwierdzenie nie jest tak dalekie od prawdy, jak chciałybyśmy przyznać. Hormony rządzą naszym zdrowiem, urodą, samopoczuciem. Jeśli ich poziom jest zbyt niski lub wysoki musimy

Przyczyny problemów hormonalnych

Przyczyną zaburzeń hormonalnych są zazwyczaj predyspozycje genetyczne. Duży wpływ na zaburzenia hormonalne ma także stres, który przyczynia się do nieprawidłowości związanych z nadmiarem kortyzolu, który nazywany jest hormonem stresu. Ogromną rolę w zachowaniu równowagi hormonalnej ma stan emocjonalny oraz dieta. Powinnaś unikać posiłków, które mogą zaburzać metabolizm. Niewskazane są produkty zawierające dużo konserwantów, soli czy cukru.

Jak zapobiegać?
1) Dostarczaj organizmowi przeciwutleniaczy i zwiększ dzienną dawkę witaminy A, B, kwasu foliowego oraz witaminy D.
2) Wprowadź większą dawkę wapnia, magnezu, chromu, selenu, cynku, jodu i kwasów omega-3 do swojej codziennej diety.
3) Zwiększ aktywność fizyczną, dzięki której zwiększy się poziom hormonu szczęścia w Twoim organizmie. Pamiętaj o zdrowej diecie.

Artykuł powstał przy konsultacji ekspertów z Noble Health (www.noblehealth.pl)

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (160 głosów, średnia: 4,39 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. martucha180  12 czerwca 2017 08:17

  Problemy ze wzrokiem i hormony – o tym nie słyszałam.

  Odpowiedz
  • Aldona81  12 czerwca 2017 22:05

   Ja też nie. Chyba będę musiała sprawdzić tę tezę 😞

   Odpowiedz
 2. Hidari11  12 czerwca 2017 13:28

  Hormony są tak istotne dla naszego funkcjonowania, a tak łatwo sobie je zaburzyć nieprawidłowym stylem życia. Coś mi się wydaje, że muszę się zdecydować na badanie poziomu hormonów, bo mam problemy z cerą nieustanne.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany