Nalewka z kasztanów do nacierania – wykorzystaj skarby jesieni do poprawy zdrowia
Na poprawę ukrwienia, żylaki czy bóle stawów doskonale sprawdzi się nalewka z kasztanów, której lecznicze działanie jest znane od wielu lat. Okazuje się, że te niepozorne skarby jesieni świetnie sprawdzają się do stosowania na skórę i potrafią zdziałać cuda. Grunt jednak to wiedzieć jak przyrządzić nalewkę z kasztanów, a przede wszystkim jak ją prawidłowo stosować.
Spis treści:
Kiedy zbierać kasztany na nalewkę do nacierania?
Najlepszym czasem na zbieranie kasztanów jest październik. Początek miesiąca to czas kiedy dojrzewają. Zbierając okazy warto zwrócić uwagę na ich dobrą kondycję. Kasztany powinny być pozbawione dziurek czy przebarwień. Egzemplarze wyschnięte czy uszkodzone należy odrzucić.
Nalewka z kasztanów do nacierania – przepis
Przepis na nalewkę z kasztanów jest bardzo prosty. Wystarczy tylko kilka składników, chwila zaangażowania i cierpliwość w czekaniu na finalny efekt. Ale po kolei.
Potrzebne składniki to:
– ok. 15 kasztanów
– 1 litr wódki
– duży szklany słoik
Jak zrobić leczniczą nalewkę z kasztanów?
- Kasztany obierz z zielonych łupinek i lekko sparz wrzątkiem.
- Pokrój drobno kasztany lub potłucz je młotkiem kuchennym.
- Kasztany umieść w szklanym słoiku, zalej alkoholem i szczelnie zamknij. Pamiętaj, że naczynie raz na jakiś czas należy wstrząsnąć, aby składniki mogły się dobrze wymieszać.
- Ustaw słoik w bezpiecznym miejscu i nakryj go ręcznikiem lub ściereczką na ok. 2,5 tygodnia
- Po upłynięciu zalecanego czasu przecedź uzyskany płyn i wlej go do wyparzonej wcześniej butelki.
- Miksturę przechowuj w ciemnym i chłodnym miejscu.
Cenna uwaga: czas ważności takiej mikstury to ok. 1 miesiąc.
Na co pomaga nalewka z kasztanów do nacierania skóry?
Nalewka z kasztanów słynie z pozytywnego wpływu na zdrowie pod postacią wcierek. Jednak chęć jej stosowania warto najpierw omówić ze swoim lekarzem. Istnieją bowiem przeciwwskazania do jej stosowania, a jednym z nim jest zakrzepica żył. Jeśli więc specjalista da nam zielone światło – możemy działać.
Na co pomagają kasztany zalane spirytusem?
Nalewka z kasztanów to sprawdzony sposób na wspomaganie leczenia stanów zapalnych stawów. Dzięki niej proces powrotu do dobrej kondycji jest krótszy, a efekty przychodzą szybciej. Do tego mikstura świetnie sprawdza się także w przypadku objawów niedokrwienia kończyn dolnych. Dzięki niej takie objawy jak ból w łydkach, obrzęk, uczucie ciężkości czy uporczywego mrowienia szybko znikają. Co ciekawe, nalewka z kasztanowca ma także działanie pro-urodowe. Dzięki odwarowi z tych skarbów jesieni można także skutecznie walczyć z łupieżem i odzyskać blask włosów. Kwiaty kasztanowca zawierają też sporą ilość flawonoidów, które o działaniu antyoksydacyjnym.
Nalewka z kasztanowca na żylaki
Dla osób zmagających się z żylakami czy pajączkami dobrym sposobem na ich redukcję i jednoczesne wzmocnienie naczyń krwionośnych jest właśnie nalewka z kasztanów. Przyrządzona mikstura regularnie wcierana w miejsca dotknięte tym mankamentem powinna nieco zredukować ich widoczność. Nalewka z kasztanów poprawia bowiem krążenie i dotlenienie w tkankach, działa przeciwzakrzepowo i usprawnia przepływ krwi nieco ją rozrzedzając. Wyciąg z kasztanowca często znaleźć można w składzie kosmetyków, które mają za zadanie redukcję zaczerwienienia i niwelowania podskórnych pajączków.
Jak stosować nalewkę z kasztanowca?
Nalewkę z kasztanowca należy wcierać w skórę kolistymi ruchami wyłącznie na czystą i osuszoną skórę. Jego nadmiar należy wytrzeć wacikiem. Małą ilość nalewki z kasztanowca można też dodać do balsamu do ciała i smarować nim nogi. Taki specyfik podczas zabiegu będzie działał profilaktycznie na pękające naczynka.