Nalewka laurowa i inne specyfiki na bazie liścia laurowego: przepisy

Przedstawiamy skuteczne domowe specyfiki naszych babć, które łagodzą objawy przeziębienia, grypy i innych dolegliwości! Te receptury są na wagę złota!

Liść laurowy ma mocny zapach, dzięki dużej zawartości olejków eterycznych. Działa przeciwzapalnie i przeciwbólowo, z czego doskonale zdawały sobie sprawę nasze babcie, które tworzyły domowe leki na bazie tej rośliny. Stosowały je m.in. do nacierania ciała w bólach reumatycznych, na przeziębienie, grypę, chrypkę i wiele, wiele innych dolegliwości. W naszym artykule opisujemy właściwości aromatycznej rośliny oraz prezentujemy kilka receptur na jej bazie. Poznajcie leczniczą moc wawrzynu i sprawdźcie, jak działa nalewka laurowa oraz jak ją stosować!

Nalewka laurowa – na grypę i nie tylko

pixabay.com

Liść laurowy: właściwości

Liść laurowy (bobkowy, ziele bobkowe, wawrzyn, laur) znajduje zastosowanie nie tylko w kuchni, ale też medycynie ludowej i pielęgnacji. Ma działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe, bakterio- i grzybobójcze. Zawiera sporą zawartość witaminy A, B, C, wapnia, żelaza, magnezu, potasu oraz cynku. Stosowany jest jako skuteczny środek na przeziębienie, kaszel, podobnie jak syrop z tymianku i szałwii. Łagodzi też bóle reumatyczne, niestrawność. Oczyszcza organizmu z toksyn. Działa moczopędnie, poprawia trawienie i wspomaga pracę wątroby, dróg żółciowych. Zmniejsza ryzyko cukrzycy oraz chorób serca. Aromat rośliny działa relaksująco i odprężająco, pomaga oczyścić drogi oddechowe.

Olejek laurowy pomaga z kolei na problemy skórne (np. trądzik, wypryski, łupież), kruche paznokcie oraz wypadające włosy. Można go także wcierać w bolące miejsca, bo ma właściwości rozgrzewające. Produkt przed użyciem należy jednak wymieszać z olejem bazowym. Olejek laurowy wykorzystuje się do produkcji kosmetyków, m.in. mydła naturalnego z Aleppo.

Nalewka laurowa i inne leki na bazie rośliny: przepisy

Domowe leki na bazie rośliny należy stosować ostrożnie, gdyż są bardzo silne. Napary i nalewki pić małymi porcjami, w dużych odstępach czasowych, a maści oraz wcierki stosować w niewielkiej ilości w odpowiednim rozcieńczeniu.

Przepis na nalewkę laurową

30 g świeżych liści laurowych dokładnie posiekaj i umieść w słoiku. Zalej 300 ml 60% alkoholu i szczelnie zamknij słoik. Umieść słój w ciepłym miejscu i pozostaw go tam na 10 dni. Po upływie tego czasu, odcedź płyn i umieść w butelce.

 Nalewkę można stosować wewnętrze (10 kropli rozpuszczonych w wodzie przed posiłkiem, 3 razy dziennie) lub zewnętrznie (masaż bolesnych obszarów ciała: reumatyzm, bóle ścięgien, mięśni, stawów).

Przepis na syrop laurowy

Zalej 15 listków laurowych 250 g soku z cytryny i 500 g cukru. Całość gotuj na małym ogniu przez ok. 60 minut, aż powstanie gęsty syrop. Ostudź płyn, przecedź. Stosuj 1 łyżeczkę dziennie. Lek przechowuj w lodówce. Specyfik łagodzi kaszel, katar i ból gardła, podobnie jak syrop z cebuli.

Przepis na maść laurową

Zalej 10 listków 70% alkoholem i odstaw na 1 dzień. Po tym czasie przelej całość do ½ litra oliwy z oliwek i delikatnie podgrzej. Gdy płynna maść ostygnie, smaruj nią bolące miejsca. Specyfik łagodzi opuchliznę, działa przeciwzapalnie, uśmierza ból.

Przepis na napar laurowy

5 g pokruszonych liści wrzuć do kubka i zalej wrzącą wodą. Napar można pić lub stosować zewnętrznie po przestudzeniu.

Powyższe informacje są jedynie sugestią i nie powinny zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem, należy skonsultować się z lekarzem.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (169 głosów, średnia: 4,65 z 5)
loading... zapisuję głos...