Nakryłaś go na zdradzie. Co dalej ze związkiem?

Przyznanie się jednego z partnerów do niewierności to ekstremalnie trudna sytuacja zarówno dla osoby zdradzonej, jak i dla tej, która zdradziła. W zasadzie opcje są dwie – rozstanie i zerwanie z chłopakiem, narzeczonym lub próba stworzenia relacji na nowo. Jaką decyzję podjąć? To zależy od kilku czynników.

Nakryłaś go na zdradzie. Co dalej ze związkiem

Zdrada w związku niszczy miłość między dwojgiem ludzi, ale nigdy nie jest tak, że pojawia się sama z siebie. Jej powodem są słabnące więzi między partnerami i piętrzące się problemy, które nie zostały w porę rozwiązane. Jest sygnałem, że coś było nie tak w relacji i że zmierzała ona w złym kierunku, na przykład trwała jedynie przez przyzwyczajenie. Kiedy jedna ze stron decyduje się na romans, całkowicie znikają resztki szczęścia i harmonii między partnerami. Pytanie: czy na zawsze?

Czy po zdradzie da się odbudować związek?

To zależy od tego, jaki charakter miała niewierność partnera. Czym innym jest nakrycie na flircie, uwodzeniu czy zauroczeniu, a czym innym na pójściu z kimś do łóżka. Znaczenie ma też fakt, czy zdrada była planowana, czy przydarzyła się spontanicznie i czy stanowiła jednorazowy wybryk, czy też może regularnie się powtarzała. Najczęściej to pojedynczy skok w bok, czyli wyłącznie chwilowa fascynacja cielesnością innej osoby. W takim przypadku nie łączy się z emocjonalnym zaangażowaniem i wcale nie oznacza, że mężczyźnie już na Tobie nie zależy. Znakiem, że nie wszystko stracone, jest też przyznanie się partnera do winy i jego żal. Jeśli jednak masz w ręku dowody zdrady dostarczone przez specjalistów, na przykład detektywów, a on im zaprzecza lub zrzuca odpowiedzialność na Ciebie, to znaczy, że masz do czynienia nie tylko z draniem, ale i z tchórzem. Tymczasem pierwszym krokiem do odbudowania związku po zdradzie jest spokojna, szczera rozmowa. Żeby umieć z powrotem żyć ze sobą, trzeba znaleźć odpowiedź, dlaczego w ogóle doszło do takiej sytuacji. Zdrada, choć bolesna, często otwiera oczy i uświadamia sporo do tej pory niedostrzeganych rzeczy. Czasem pozwala też zdać sobie sprawę, jak wiele jest do stracenia.

Kiedy warto tworzyć na nowo relację?

Duże znaczenie ma to, czy w ogóle jesteś w stanie wybaczyć zdradę. Zdecydowana większość ludzi twierdzi, że nigdy by tego nie zrobiła, ale tylko rzeczywiście znajdując w konkretnej sytuacji, można zweryfikować takie deklaracje. Wiele osób uważa też, że ten, kto zdradził raz, zrobi to ponownie. Nie jest to jednak regułą. A co, jeśli nie potrafisz wyrzucić urazy z serca? Daj sobie czas na ochłonięcie i nabranie pewności, że nie potrafisz żyć dalej ze świadomością, iż zostałaś i znowu możesz zostać zdradzona. Do takich wniosków dochodzi się jednak najczęściej dopiero po jakimś czasie, dlatego podejmowanie decyzji pod wpływem chwili nie jest najlepszym rozwiązaniem. Po kilku tygodniach powinnaś wiedzieć, czy jesteś w stanie zdradę wybaczyć, czy też nie. Weź pod uwagę takie zobowiązania jak dzieci, kredyty czy wspólny dom, ale pamiętaj, że nie warto dla nich latami tkwić u boku oszusta.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (203 głosów, średnia: 4,53 z 5)
zapisuję głos...