Najzdrowsze rośliny do sypialni – TOP 10. Czy już je masz?

Spis treści:

Sypialnia to szczególnie, najbardziej intymne miejsce w domu. Wybierając kwiaty doniczkowe do sypialni, należy kierować się tym, by w naturalny sposób harmonizowały z nastrojem sprzyjającym wypoczynkowi. Najlepiej kupić takie, które posiadają walory terapeutyczne, są korzystne dla naszego zdrowia i samopoczucia. Jakie są rośliny oczyszczające powietrze? Jakie najzdrowsze rośliny do sypialni warto kupić? Na te pytania odpowiadamy w naszym tekście.  Oto najzdrowsze rośliny oczyszczające powietrze w sypialni!

Najzdrowsze rośliny do sypialni

Zobacz także: Monstera i fikus benjamina – modne kwiaty do domu

Towarzystwo roślin sprawia, że czujemy się lepiej. Dodają wnętrzom przytulności, a ich zielona barwa uspokaja, relaksuje i koi nasze zmęczone oczy. W sypialni spędzamy 1/3 swojego życia. Dlatego też, decydując się na rośliny, które będą zdobić to pomieszczenie, warto wybrać gatunki nawilżające, oczyszczające powietrze ze szkodliwych substancji. Dobrze jest kupić kwiaty redukujące zatrucia chemiczne, ograniczające rozwój mikrobów. Warto kierować się też tym, by stanowiły barwny akcent w pomieszczeniu i nie posiadały drażniącego zapachu. Które rośliny powinny znaleźć się w naszej sypialni?

1. Najzdrowsze rośliny do sypialni, które oczyszczają powietrze  – Aloes zwyczajny

Najzdrowsze rośliny do sypialni, które oczyszczają powietrze  - Aloes zwyczajny

Roślina doskonale prezentuje się w nowocześnie urządzonych wnętrzach. Aloes ma bogate właściwości lecznicze i jest bardzo łatwy w uprawie. Filtruje powietrze z zanieczyszczeń, a nocą wytwarza tlen, pochłaniając dwutlenek węgla. Doskonale nawilża powietrze. Zwiększa ilość tlenu w nocy, dlatego pomaga w bezsenności i poprawia ogólną jakość snu. Preferuje stanowisko słoneczne oraz wysoką temperaturę pokojową, na okres zimowego snu najlepiej przenieść go do chłodniejszego pomieszczenia. Podlewamy roślinę oszczędnie, nigdy bezpośrednio na liście. Aloes dobrze reaguje na nawóz bogaty w potas.

2. Najzdrowsze rośliny do sypialni, które oczyszczają powietrze – Skrzydłokwiat

Najzdrowsze rośliny do sypialni, które oczyszczają powietrze - Skrzydłokwiat

Skrzydłokwiat oczyszcza powietrze z toksyn (acetonu, benzenu, formaldehydu) i działa nawilżająco. Tworzy w pomieszczeniu dobry klimat. Roślina kwitnie na biało wiosną oraz latem. Lubi jasne stanowiska, toleruje też półcień. Do prawidłowego rozwoju należy mu zapewnić umiarkowaną wilgotność. Zaszkodzić może mu zbyt mocno odkręcony kaloryfer zimą i suche powietrze. Wówczas u skrzydłokwiatu zasychają brzegi liści. Roślina wymaga przesadzania co rok, najlepiej wiosną, w kwietniu.

3. Najzdrowsze rośliny do sypialni, które oczyszczają powietrze – Storczyk z gatunku Dendrobium

Storczyk z gatunku Dendrobium rośliny do sypialni, które oczyszczają powietrze

Efektowny kwiat posiada właściwości nawilżające i oczyszczające powietrze, dodatkowo nocą dotlenia sypialnię, pochłania dwutlenek węgla. Preferuje stanowisko słoneczne oraz dużą wilgoć powietrza. Dlatego też warto zapewnić storczykom właściwą pielęgnację:  systematyczne zraszanie, ustawienie doniczki na podstawce z wilgotnym keramzytem, bądź umieszczenie rośliny w pobliżu nawilżaczy powietrza lub odkrytego akwarium. Roślina osiąga wysokość 30-50 cm, ma grube, skórzane liście i drobne, dzwonkowate kwiaty.

4. Najzdrowsze rośliny do sypialni, które oczyszczają powietrze – Palma koralowa

Palma koralowa - rośliny do sypialni, które oczyszczają powietrze 

Chamedora nie tylko oczyszcza powietrze ze szkodliwych substancji, ale jest też atrakcyjną i egzotyczną dekoracją sypialni. Najlepiej rośnie w półcieniu i cieniu. Można ją ustawić w głębi pomieszczenia. Nie znosi bezpośredniego nasłonecznienia. Dobrze czuje się w chłodniejszych pomieszczeniach, gdzie temperatura nie przekracza 18 stopni C. We wnętrzach może zakwitać o różnych porach roku, wypuszczając dość długi, rozgałęziony pęd kwiatostanowy z żółtymi kulistymi, drobnymi kwiatami, które mogą się przekształcać w kuliste pomarańczowe owoce.

5.Najzdrowsze rośliny do sypialni, które oczyszczają powietrze – Paproć

Najzdrowsze rośliny do sypialni - paproć

Paproć, szczególnie odmiana Nefrolepis, jest idealną rośliną doniczkową do sypialni lub pokoju dziecka. Mało wymagająca, oczyszcza powietrze z substancji toksycznych i doskonale nawilża. Z badań wynika, że wpływa korzystnie na człowieka, neutralizują promieniowanie emitowane przez komputer czy telewizor. Nadaje się do miejsc cienistych o umiarkowanej temperaturze. Dorasta do pokaźnych rozmiarów. Dobrze prezentuje się w dużych pojemnikach czy wiszących koszach. Należy jej zapewnić stałą wilgotność podłoża.

Pozostałych pięć najzdrowszych roślin do sypialni

Najzdrowsze rośliny do sypialni - lawenda

Aranżując wnętrza własnych sypialni warto brać rośliny pod uwagę, nie tylko dlatego, że są cennym elementem wystroju, ale mają też dobry wpływ na człowieka. Polepszają jakość powietrza, poprawiają nasz nastrój, wpływają na lepszą jakość snu, zapobiegają chorobom, działają uspokajająco czy usprawniają funkcjonowanie mózgu. Wśród roślin, które warto mieć w swojej sypialni należy jeszcze kilka wymienić. Dobry wpływ na nasz organizm i sen mają m.in. sansewieria gwinejska, dracena, fikus, bluszcz pospolity, lawenda czy grudnik.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (289 głosów, średnia: 4,46 z 5)
zapisuję głos...