Najzdrowsze rośliny do sypialni – TOP 10. Czy już je masz?
Spis treści:
Sypialnia to szczególnie, najbardziej intymne miejsce w domu. Wybierając kwiaty doniczkowe do sypialni, należy kierować się tym, by w naturalny sposób harmonizowały z nastrojem sprzyjającym wypoczynkowi. Najlepiej kupić takie, które posiadają walory terapeutyczne, są korzystne dla naszego zdrowia i samopoczucia. Jakie są rośliny oczyszczające powietrze? Jakie najzdrowsze rośliny do sypialni warto kupić? Na te pytania odpowiadamy w naszym tekście. Oto najzdrowsze rośliny oczyszczające powietrze w sypialni!

fot. freepik
Zobacz także: Monstera i fikus benjamina – modne kwiaty do domu
Towarzystwo roślin sprawia, że czujemy się lepiej. Dodają wnętrzom przytulności, a ich zielona barwa uspokaja, relaksuje i koi nasze zmęczone oczy. W sypialni spędzamy 1/3 swojego życia. Dlatego też, decydując się na rośliny, które będą zdobić to pomieszczenie, warto wybrać gatunki nawilżające, oczyszczające powietrze ze szkodliwych substancji. Dobrze jest kupić kwiaty redukujące zatrucia chemiczne, ograniczające rozwój mikrobów. Warto kierować się też tym, by stanowiły barwny akcent w pomieszczeniu i nie posiadały drażniącego zapachu. Które rośliny powinny znaleźć się w naszej sypialni?
Najzdrowsze rośliny do sypialni, które oczyszczają powietrze
Rośliny oczyszczające powietrze działają na kilka sposobów. Przede wszystkim, poprzez proces fotosyntezy pobierają dwutlenek węgla i uwalniają tlen, co poprawia jakość powietrza w pomieszczeniu. Dodatkowo, niektóre gatunki mają zdolność filtrowania toksyn, takich jak benzen, formaldehyd, ksylen czy amoniak, które mogą pochodzić z mebli, farb i środków czystości. Zanieczyszczenia te są wchłaniane przez liście, a następnie transportowane do korzeni, gdzie mikroorganizmy glebowe rozkładają je na nieszkodliwe substancje.
Rośliny również podnoszą wilgotność powietrza dzięki procesowi transpiracji – pobierają wodę z gleby, a następnie odparowują ją przez liście, co pomaga utrzymać optymalny poziom nawilżenia w pomieszczeniu. Ich liście mogą także przyciągać i zatrzymywać drobne cząsteczki kurzu, zmniejszając ich ilość w powietrzu. Niektóre rośliny, jak lawenda czy jaśmin, dodatkowo wydzielają olejki eteryczne, które neutralizują nieprzyjemne zapachy i działają relaksująco.
Ciekawym mechanizmem jest produkcja tlenu w nocy, charakterystyczna dla roślin takich jak sansewieria czy aloes. W przeciwieństwie do większości roślin, które nocą ograniczają fotosyntezę, te gatunki pochłaniają dwutlenek węgla i wytwarzają tlen także po zmroku, co czyni je idealnym wyborem do sypialni, gdzie poprawiają jakość powietrza przez całą dobę.
1. Aloes zwyczajny
Roślina doskonale prezentuje się w nowocześnie urządzonych wnętrzach. Aloes ma bogate właściwości lecznicze i jest bardzo łatwy w uprawie. Filtruje powietrze z zanieczyszczeń, a nocą wytwarza tlen, pochłaniając dwutlenek węgla. Doskonale nawilża powietrze. Zwiększa ilość tlenu w nocy, dlatego pomaga w bezsenności i poprawia ogólną jakość snu. Preferuje stanowisko słoneczne oraz wysoką temperaturę pokojową, na okres zimowego snu najlepiej przenieść go do chłodniejszego pomieszczenia. Podlewamy roślinę oszczędnie, nigdy bezpośrednio na liście. Aloes dobrze reaguje na nawóz bogaty w potas.
2. Skrzydłokwiat
Skrzydłokwiat oczyszcza powietrze z toksyn (acetonu, benzenu, formaldehydu) i działa nawilżająco. Tworzy w pomieszczeniu dobry klimat. Roślina kwitnie na biało wiosną oraz latem. Lubi jasne stanowiska, toleruje też półcień. Do prawidłowego rozwoju należy mu zapewnić umiarkowaną wilgotność. Zaszkodzić może mu zbyt mocno odkręcony kaloryfer zimą i suche powietrze. Wówczas u skrzydłokwiatu zasychają brzegi liści. Roślina wymaga przesadzania co rok, najlepiej wiosną, w kwietniu.
3. Storczyk z gatunku Dendrobium
Efektowny kwiat posiada właściwości nawilżające i oczyszczające powietrze, dodatkowo nocą dotlenia sypialnię, pochłania dwutlenek węgla. Preferuje stanowisko słoneczne oraz dużą wilgoć powietrza. Dlatego też warto zapewnić storczykom właściwą pielęgnację: systematyczne zraszanie, ustawienie doniczki na podstawce z wilgotnym keramzytem, bądź umieszczenie rośliny w pobliżu nawilżaczy powietrza lub odkrytego akwarium. Roślina osiąga wysokość 30-50 cm, ma grube, skórzane liście i drobne, dzwonkowate kwiaty.
4. Palma koralowa
Chamedora nie tylko oczyszcza powietrze ze szkodliwych substancji, ale jest też atrakcyjną i egzotyczną dekoracją sypialni. Najlepiej rośnie w półcieniu i cieniu. Można ją ustawić w głębi pomieszczenia. Nie znosi bezpośredniego nasłonecznienia. Dobrze czuje się w chłodniejszych pomieszczeniach, gdzie temperatura nie przekracza 18 stopni C. We wnętrzach może zakwitać o różnych porach roku, wypuszczając dość długi, rozgałęziony pęd kwiatostanowy z żółtymi kulistymi, drobnymi kwiatami, które mogą się przekształcać w kuliste pomarańczowe owoce.
5. Paproć
Paproć, szczególnie odmiana Nefrolepis, jest idealną rośliną doniczkową do sypialni lub pokoju dziecka. Mało wymagająca, oczyszcza powietrze z substancji toksycznych i doskonale nawilża. Z badań wynika, że wpływa korzystnie na człowieka, neutralizują promieniowanie emitowane przez komputer czy telewizor. Nadaje się do miejsc cienistych o umiarkowanej temperaturze. Dorasta do pokaźnych rozmiarów. Dobrze prezentuje się w dużych pojemnikach czy wiszących koszach. Należy jej zapewnić stałą wilgotność podłoża.
Pozostałych pięć najzdrowszych roślin do sypialni
Aranżując wnętrza własnych sypialni warto brać rośliny pod uwagę, nie tylko dlatego, że są cennym elementem wystroju, ale mają też dobry wpływ na człowieka. Polepszają jakość powietrza, poprawiają nasz nastrój, wpływają na lepszą jakość snu, zapobiegają chorobom, działają uspokajająco czy usprawniają funkcjonowanie mózgu. Wśród roślin, które warto mieć w swojej sypialni należy jeszcze kilka wymienić. Dobry wpływ na nasz organizm i sen mają m.in. sansewieria gwinejska, dracena, fikus, bluszcz pospolity, lawenda czy grudnik.