Najważniejsze fakty, które warto wiedzieć o sieciach internetowych LTE

LTE to rozwiązanie, bez którego trudno wyobrazić sobie wygodną podróż, szybkie przelewy czy komunikację z bliskimi. Przyzwyczailiśmy się do tego, że internet mamy w formie mobilnej – dostępny w smartfonie. Jak działa ta technologia i co warto o niej wiedzieć? Niewątpliwie internet LTE stanowi sporą rewolucję dla globalnej codzienności. Na dobre stała się ona ważną częścią naszej codzienności. Mobilna sieć czwartej generacji komórkowej zapewnia już taką prędkość łącza, że bez problemu można realizować w oparciu o nią wymagające zadania. Jednocześnie internet LTE dla wielu osób stanowi nadal przestrzeń dość tajemniczą – oto, jak działa i dzięki czemu zapewnia tak wiele funkcjonalności.

Internet LTE – technologia do transmisji danych

Internet LTE, czyli Long Term Evolution jest technologią, która zapewnia  transmisję danych w modelu 4G. Tajemniczy skrót to po prostu oznaczenie kolejnej generacji sieci komórkowej. Pierwsza umożliwiała tylko rozmowy. Druga zwiększyła możliwości do wiadomości tekstowych i nowych form przekazywania danych. Zakładała też pierwsze przekazywanie internetu mobilnego, choć oczywiście prędkość sieci była wtedy bardzo znikoma i nijak miała się do standardów, które obowiązują obecnie. Następcą 2G był – co oczywiste – format 3G. W jego przypadku wraz z dużym wzrostem szybkości internetu powstały nowe możliwości techniczne. Ta sieć np. pokazała, że internet pozwala na wszechstronne używanie multimediów. To ta technologia sprawiła, że na smartfony zaczęliśmy patrzeć nieco inaczej niż tylko urządzenia do rozmowy – ale nie były jeszcze centrami komunikacji i rozrywki, tak jak jest obecnie.

Jak w tym kontekście wygląda 4G czyli wspomniany LTE? To najpopularniejszy aktualnie format sieci. Zapewnia ponowny wzrost średniej prędkości sieci. Wyraźnie widać to po tym, jak zmieniają się oferty operatorów. Sięgając np. do analiz porównywarki PanWybierak.pl, znaleźć można sporo propozycji, które zapewniają szybkość powyżej kilkuset Mb/s. W rezultacie często bywa tak, że – co również podkreśla w swoich analizach PanWybierak.pl – że operatorzy LTE oferują internet, którego prędkość jest porównywalna z wariantami internetu stacjonarnego. Możliwe są nie tylko rozmowy głosowe czy przeglądanie internetu, ale też nieograniczone praktycznie używanie multimediów.

Jak działa internet LTE?

Internet LTE funkcjonuje w oparciu o stacje należące do operatora. Zapewniają one stałą dystrybucję sygnału między urządzeniami nadawczymi a odbiornikami klientów.

Internet LTE jest więc to technologią transmisji danych, która umożliwia szybkie przesyłanie informacji na urządzenia mobilne, takie jak smartfony czy tablety, za pośrednictwem sieci komórkowej. Opiera się na przesyłaniu sygnału radiowego pomiędzy urządzeniem mobilnym a nadajnikami, które znajdują się w obrębie sieci komórkowej. Urządzenie mobilne, takie jak smartfon, łączy się z nadajnikiem za pośrednictwem karty SIM i umożliwia transmisję danych.

Najważniejsze cechy internetu LTE

Kluczowymi zaletami LTE są:

  • Szybkość: Dzięki wykorzystaniu technologii LTE można osiągnąć bardzo szybkie prędkości przesyłania danych. W zależności od operatora sieci i miejsca pobytu, prędkość ta może wynosić od kilku do kilkudziesięciu megabitów na sekundę.
  • Niska opóźnienie: Internet LTE umożliwia szybkie przesyłanie danych z niskim opóźnieniem. Dzięki temu jest idealny do wykorzystania w czasie rzeczywistym, np. podczas rozmowy wideo czy grania w gry online.
  • Wysoka stabilność: Sieć LTE jest bardzo stabilna i odporna na zakłócenia, co umożliwia płynne przesyłanie danych nawet w trudnych warunkach, np. w czasie burzy.

Ważne jest, aby pamiętać, że szybkość i jakość połączenia zależą od wielu czynników, takich jak odległość od nadajnika, liczba użytkowników sieci w danym miejscu czy stan techniczny urządzenia mobilnego.


Artykuł sponsorowany

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (16 głosów, średnia: 4,69 z 5)
zapisuję głos...