Najtańsze sposoby ogrzewania domu – zobacz, jaki sposób ogrzewania wybrać
Żeby wnętrze naszego domu zapewniało nam odpowiedni komfort musi być ono bezpieczne, funkcjonalne oraz ciepłe. Wybór odpowiedniego ogrzewania jest bardzo ważna kwestią już na etapie projektowania pomieszczeń mieszkalnych, ponieważ późniejsze zmiany mogą być już niemożliwe.
Ogrzewanie grzejnikowe
W Polsce nadal najczęstszą formą ogrzewania jest ogrzewanie grzejnikowe mimo, że spalanie węgla ma negatywny wpływ na środowisko. Nowoczesne ogrzewanie dopiero nabiera tempa. Ogrzewanie grzejnikowe jest nadal tak powszechne, ponieważ wymaga najprostszej i najtańszej instalacji, którą można zamontować i wymienić w każdym momencie (nie tylko w tanie surowym pomieszczeń), ma niewielką bezwładność cieplną, dającą możliwość szybkiej zmiany wydajności.
Do wad tego rodzaju ogrzewania zalicza się m.in. zaburzenie estetyki wnętrza, zajmowanie miejsca, brak optymalnego rozkładu temperatury w pokojach, zaburzają komfortowy mikroklimat.
Ogrzewanie podłogowe
Ogrzewanie podłogowe to druga w kolejności najczęściej wybierana forma ogrzewania. Zapewnia ono przede wszystkim optymalny dla komfortu człowieka rozkład temperatury. Kolejną zaletą ogrzewania podłogowego jest dyskrecja, gdyż instalacja ukryta jest pod podłogą i nie zajmuje miejsca. Najlepiej sprawdza się w przedpokoju, w łazienkach i kuchni.
W porównaniu z grzejnikami szacuje się, że podłogówka zapewni nam oszczędność energii na poziomie 12% w ciągu roku. Przy ogrzewaniu podłogowym posadzka powinna być wykonana z płytek ceramicznych lub kamienia, bo te mają najmniejszy opór cieplny. Koszty prac instalacyjnych i naprawczych nie należą do tanich.
Ogrzewanie nadmuchowe
W przypadku ogrzewania nadmuchowego źródłem ciepła jest urządzenie z wymiennikiem ciepła podgrzewające zasysane powietrze, które następnie doprowadzane jest do wszystkich pomieszczeń siecią kanałów. Powietrze wydmuchiwane jest przez zamontowane kratki w ścianach. Ogrzewanie nadmuchowe ma zastosowanie w domach jednorodzinnych oraz obiektach budowlanych o powierzchni co najmniej 100 m2. Najpopularniejsze są obecnie nagrzewnice gazowe lub elektryczne. Ze względu na koszty eksploatacji powszechniejsze staje się ich wspomaganie tego ogrzewania przez tzw. pompy ciepła.
Ogrzewanie kanałowe
Ogrzewanie kanałowe polega na budowie kanału w jakim umieszcza się grzejnik. Takie grzejniki kanałowe montuje się w domach i budynkach, gdzie zastosowano na ścianach wyjątkowe duże powierzchnie szklane. Takie ogrzewanie kanałowe najczęściej montowane jest w ścianach pod oknami lub w podłodze pod oknami np. tarasów i balkonów chroni przed napływem zimnego powietrza.
Ogrzewanie kanałowe nie ogranicza przestrzeni w pokojach, nie zaburza estetyki i dostarcza ciepło tam, gdzie jest to konieczne tzn. w okolice ściany zewnętrznej, gdzie straty ciepła są największe. Tego rodzaju ogrzewanie trzeba zaplanować już na etapie budowy.
Rekuperacja
Aby zmniejszyć koszty ciepła może warto zainwestować w rekuperator? Rekuperacja opiera się na dwóch strumieniach powietrza wytwarzanych przez rekuperator. Pierwszy to zasysane, świeże powietrze z zewnątrz, a drugi to zasysanie i wydalanie poza dom „ zużytego” powietrza z dwutlenkiem węgla. Przy tym jednak rekuperator pobiera ciepło z wywiewanego powietrza i przekazuje je powietrzu nawiewanemu, dlatego możliwa jest oszczędność energii sięgająca do 30%.