Najpopularniejsze materacyki dziecięce – jak wybrać ideał?

Łóżeczko dla niemowlaka to najważniejszy mebel w całym pokoju dziecka. To właśnie od niego powinno się zacząć urządzanie wnętrza, zwracając uwagę nie tylko na samą ramę, ale głównie na materacyk, który zapewni dziecku bezpieczny i wygodny sen.

Spis treści:

Jaki materacyk wybrać? Z czego powinien być wykonany? Jakie jeszcze akcesoria bywają przydatne w dziecięcym łóżeczku? O tym przeczytacie poniżej.

Materacyk a certyfikaty – na co zwrócić uwagę?

Produkty wysokiej jakości dla najmłodszych są projektowane tak, by zapewniać nie tylko komfort, ale i bezpieczeństwo. Ma to wielkie znaczenie w przypadku materacyków. Pamiętajmy, że noworodek spędza w łóżku nawet do 21 godzin dziennie. Materacyk musi zatem zapewniać dobre podparcie dla ciała i równocześnie się do niego dopasowywać.

Jak wybrać odpowiedni materacyk? Pierwszym wyznacznikiem, który powinien rzucić się nam w oczy, są oczywiście certyfikaty od renomowanych podmiotów. Do najważniejszych zaliczają się:

  • pozytywna opinia Instytutu Matki i Dziecka,
  • atest Państwowego Zakładu Higieny (PZH),
  • Bezpieczny dla dziecka,
  • Oeko-Tex Standard 100,
  • Euro-Latex.

Niektóre materacyki mogą mieć również oznaczenie, że są wyrobami medycznymi. To ich dodatkowy atut. Oznacza to, że przeszły szereg testów i spełniają jeszcze bardziej restrykcyjne normy w kwestii bezpieczeństwa i komfortu małego użytkownika.

Materacyk dla niemowlaka – wybieramy poziom twardości

Dobry materacyk ma tworzyć przyjemną przestrzeń do wypoczynku i regeneracji, wspierać kształtowanie naturalnych krzywizn kręgosłupa, a także zmniejszać napięcie mięśni. Wiele zależy od dobrania odpowiedniej twardości podłoża.

Idealny materacyk zapewnia równomiernie podparcie dla całego ciała we wszystkich miejscach. Zbyt miękki spowoduje, że maluch zapadnie się w nim, co może doprowadzić do pojawienia się problemów z kręgosłupem i wad postawy w przyszłości. Zbyt twardy będzie niewygodny, co odbije się na jakości snu. Aby znaleźć dobrą opcję, warto sprawdzić różne rozwiązania, w tym np. materace dla dzieci (producent Rucken), z szerokim wachlarzem modeli, dostosowanych do różnych potrzeb małych użytkowników.

W przypadku niemowląt nie należy wybierać rozwiązań ze sprężynami. Zbyt niska masa dziecka w tym wieku uniemożliwia bowiem prawidłowe użytkowanie ich. Takie konstrukcje można bezpiecznie stosować dopiero u nieco starszych dzieci.

Z czego powinny być wykonane materacyki dziecięce?

Na twardość i inne parametry materacyka wpływa oczywiście materiał, z którego jest on wykonany. Do szczególnie lubianych produktów zaliczają się materacyki piankowe (m.in. pianka wysoko elastyczna lub Flexifoam). Pianka jest sprężysta, długo zachowuje właściwe parametry, dobrze dopasowuje się do ciała, a przy tym zapewnia odpowiednie podparcie. Warto również wspomnieć o tym, że wypełnienie piankowe jest antybakteryjne i antyalergiczne.

Niekiedy dla uzyskania szczególnych parametrów stosuje się materacyki z dodatkową warstwą, np. z włóknem kokosowym (lekkie utwardzenie materacyka) lub lateksem (wysoka elastyczność, delikatny dla skóry, nie przyciąga szkodliwych drobnoustrojów).

Dodatkowe akcesoria – co powinno trafić do dziecięcego łóżeczka?

Dobry materacyk to baza dla wygodnego snu każdego malucha. Oprócz niego warto zaopatrzyć się w dodatkowe produkty. Szczególnie przydatny bywa pokrowiec z miękkiego, oddychającego materiału. Chroni materacyk przed zabrudzeniem, ułatwia utrzymanie czystości w łóżeczku, a przy tym stanowi przyjemną w dotyku warstwę, mającą bezpośredni kontakt ze skórą dziecka.

Innym przydatnym dodatkiem są kliny wkładane pod materacyk. Pomagają lekko unieść górną część ciała dziecka. Stosuje się je zwłaszcza w czasie infekcji (ułatwiają oddychanie przy katarze) lub przy nadmiernym ulewaniu i chorobie refluksowej.

Pamiętajmy, że u najmłodszych w łóżeczku nie należy stosować klasycznych poduszek, które prowadzą do nieprawidłowości w rozwoju kręgosłupa, wad postawy, a nawet asymetrii ciała.

Bezpieczny i wygodny sen malucha – jak dopasować materac?

Dobry materacyk przynosi wygodny i bezpieczny sen. Dlatego dobrze przyjrzyjmy się dostępnym modelom, by znaleźć ten, który idealnie posłuży naszemu maluszkowi, zapewniając komfort i wspierając jego prawidłowy rozwój już od pierwszych dni

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (16 głosów, średnia: 4,63 z 5)
zapisuję głos...