Wakacje na rowerze. Najpiękniejsze trasy rowerowe w Polsce

Wakacje zbliżają się wielkimi krokami! Jeśli nie macie jeszcze pomysłu na urlop, a znudziło Wam się leżenia na plaży, grillowanie na działce, czy wędrowanie po górach – wsiądźcie na rower! W pewnej znanej piosence padają słowa „Rower to jest świat”, przekonajcie się, czy to prawda! Oto najpiękniejsze trasy rowerowe w Polsce

Spis treści:

Najpiękniejsze trasy rowerowe w Polsce

Dlaczego warto wskoczyć na rower tego lata?

Wakacje na rowerze mają wiele zalet! Piękne widoki, świeże powietrze, aktywność fizyczna i dużo nieprzewidzianych przygód… Jeśli marzy się Wam wielka wyprawa jednośladem, koniecznie sprawdźcie nasze propozycje.  Na pewno znajdzie tu coś dla siebie zarówno początkujący miłośnik dwóch kółek, jak i profesjonalny kojarz. Oto najpiękniejsze trasy rowerowe w Polsce z których możesz wysyłać pokazywać niezwykłe zdjęcia na media społecznościowe oraz pozdrowienia z wakacji

Najpiękniejsze trasy rowerowe w Polsce: Wschód

Białowieski Park Narodowy

Najpiękniejsze trasy rowerowe w Polsce: Białowieski Park Narodowy

Białowieski Park Narodowy to raj dla miłośników fauny i flory. Szlaki rowerowe biegnące przez teren rezerwatu tworzą sieć, która pozwala nie tylko na poznanie walorów przyrodniczych BPN, ale też najciekawszych zakątków gminy Narewka. Do parku prowadzą dwa szlaki o zróżnicowanym stopniu trudności (ok 22-30 km). Na ścieżkach można podziwiać różne typy ekosystemów leśnych, bory sosnowe i bagienne oraz bogactwo zwierząt (w tym żubry). Wyprawę wart rozpocząć w Narewce a skończyć we wsi Stare Masiewo.

Roztocze

 Roztocze Najpiękniejsze trasy rowerowe

Roztocze to równie ciekawa propozycja. Najpopularniejszy szlak rowerowy po krainie wiedzie przez pola, lasy i urokliwe miejscowości z kościółkami oraz kapliczkami na wodzie (Zwierzyniec, Krasnobród). Trasa nie nie wymaga dużego wysiłku. Zaczyna się w Zwierzyńcu, a kończy w Majdanie Sopockim, liczy ok. 46 km. Po drodze warto odpocząć nad stawami Echo, zajechać do zagrody w Guciowie, zobaczyć młyn nad Wieprzem, spróbować źródlanej wody i odwiedzić okoliczne cudowne kapliczki.

Najpiękniejsze trasy rowerowe w Polsce: Środek naszego kraju

Szlak Stu Jezior

Szlak Stu Jezior

Szlak Stu Jezior to nie tylko jeden z pierwszych szlaków rowerowych, ale też jedna z najpiękniejszych widokowo tras. Podróż najlepiej zacząć w Poznaniu, w pobliżu jeziora Malta, a skończyć w miejscowości Międzychód. Po drodze warto zobaczyć m.in. malownicze jeziora (Kierskie, Pamiątkowskie, Zajączkowskie), barokowe świątynie, stare folwarki, a także zamek w Szamotułach i Sierakowski Park Krajobrazowy. Trasa liczy sobie ok. 110 km.

Mazowsze

 Najpiękniejsze trasy rowerowe na Mazowszu

Mazowsze ma do zaoferowania mnóstwo pięknych tras rowerowych, jedna z nich to sosnowy szlak, który rusza w okolicach Otwocka, a kończy się w okolicach Dąbrowieckiej Góry i bazy „Torfy”. Mikroklimat, piękne lasy, aromat sosen oraz dość krótka, łatwa trasa (ok. 29 km) to jedne z największych plusów ścieżki. Po drodze warto odwiedzić Muzeum Ziemi Otwockiej, stary cmentarz żydowski, urokliwe krajobrazy wydm i torfowisk.

Polskie wakacje na rowerze: Zachód

Szlak Zielona Odra

Kostrzyn nad Odrą

Szlak Zielona Odra biegnie od Kostrzyna nad Odrą, przez Gozdowice, Cedynię, Zatoń Dolną, Krajnik Dolny, Gryfino aż do Szczecina. Trasa liczy około 200 km i biegnie przez parki krajobrazowe. Po drodze warto podziwiać nie tylko krajobraz doliny Odry, ale też interesujące zabytki – miejscowe muzea, cmentarze i miejsca związane z ważnymi bitwami. Swoje miejsce  znajdą tu nie tylko miłośnicy przyrody oraz historii, ale też zakochani – w Zatoni Dolnej znajduje się punkt widokowy i Dolina Miłości, gdzie można znaleźć spokój oraz wytchnienie przed dalszą podróżą.

Szlak Odry

Szlak Odry rowerem

Szlak Odry (okolice Wrocławia) zaczyna się w Brzegu, prowadzi przez Lipki, aż do Oławy. Ścieżka rowerowa prowadzi wzdłuż rzeki, przez malownicze pola i łąki. Po drodze warto zobaczyć Zamek Piastowski i niezwykły kościół Podwyższenia Krzyża Św. w Brzegu, marinę w Ścinawie Polskiej, śluzę oraz zabytkowy cmentarz w Oławie. Trasa liczy około 40 km.

Wyjątkowe trasy rowerowe w Polsce: Góry

Przełom Dunajca

Pieniny

Przełom Dunajca w Pieninach to jedna z najpiękniejszych tras górskich w Europie. Prowadzi tuż nad rzeką i jest to idealna propozycja dla niedzielnych rowerzystów, rodzin z dziećmi, jak i bardziej zaawansowanych kolarzy. Ścieżka rowerowa liczy sobie około 34 km. Podróż najlepiej zacząć na rynku w Krościenku lub w Wielkim Lipniku. Po drodze warto podziwiać nie tylko malownicze widoki, ale też zabytki – drewniany kościół w Grywałdzie czy słowacki zespół klasztory w Czerwonym Klasztorze.

Beskid Śląski

Beskid Śląski rowerem

pixabay.com

Beskid Śląski to idealne miejsce do kolarstwa górskiego. Długość krajoznawczej pętli wynosi około 130 km, do wyboru jest kilka zróżnicowanych tras, ale są to ścieżki dla osób, które mają dobrą kondycję i niezawodne rowery. Szlaki charakteryzują się dużym nachyleniem, są ciasne, a także pełnie niespodzianek – skał, odcinków z korzeniami, szybkich zakrętów oraz naturalnych uskoków. Trudy trasy rekompensują jednak piękne widoki (góry, bukowe lasy, mosty, malownicze doliny i wzniesienia).

Rowerem po Polsce: Bałtyk

Słowiński Park Narodowy

Wydmy nad Bałtykiem

Słowiński Park Narodowy to piękne miejsce, gdzie znajduje się największy w Europie pas ruchomych wydm. W tej okolicy warto się wybrać na trasę rowerową między Łebą a Rowami, ścieżka liczy około 36 km. Po drodze można podziwiać m.in. łąki, torfowiska, bagna oraz nadmorskie jeziora (Łebsko i Gardno), warto także odwiedzić wsie rybackie i urokliwe małe miejscowości nadmorskie, latarnię morską w Czołpinie oraz Muzeum Wsi Słowiańskiej.

Okolice Trójmiasta

Najpiękniejsze trasy rowerowe Trójmiasto

Okolice Trójmiasta są pełne ciekawych tras rowerowych. Jedna z nich to trasa z Pucka do Gdyni, która liczy ok. 35 km. Wycieczkę warto zacząć w Rzucewie, następnie odwiedzić Osłonino i rezerwat przyrody Beka, następnie Rewę i skończyć w Gdyni. Po drodze warto przyjrzeć się bogactwu nadmorskiej fauny oraz flory, zobaczyć pałac von Belowów, a także koniecznie poświęcić chwilę na Gdynię – Skwer Kościuszki, Akwarium Gdyńskie, Muzeum Marynarki Wojennej i piękne molo w Orłowie.

Lubicie podróżować na dwóch kółkach? Jakie trasy rowerowe w Polsce polecacie?

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (246 głosów, średnia: 4,36 z 5)
zapisuję głos...