Najpiękniejsze polskie zamki, w których możesz nocować!

W Polsce znajduje się ponad 400 zamków, część z nich jest w ruinie, jednak niektóre zachowały się w świetnym stanie. Każda budowla ma niezwykłą historię. Zachwycają różnorodnością stylów architektonicznych, wystrojem komnat czy przepięknymi krajobrazami wokół posiadłości. Niektóre miejsca umożliwiają nocleg na ich terenie. Przedstawiamy najpiękniejsze polskie zamki, w których możesz nocować. Poczuj się jak księżniczka!

polskie zamki Książ

Zobacz także: Nietypowe hotele w Polsce – poznaj najciekawsze miejsca noclegowe w kraju

Miejsca baśni i legend

Polskie zamki fascynują, pobudzają wyobraźnię, inspirują twórców książek, filmów i obrazów. Wśród budowli są m.in. niezłomne twierdze, eleganckie rezydencje, średniowiecznie warownie oraz fantazyjne budowle jak z baśni, legend. Dawne siedziby królów, książąt, magnatów czy bogatej szlachty są świadectwem burzliwych dziejów Polski, a ich mury i zakamarki skrywają niezwykłe tajemnice. Każdego roku przyciągają tłumy turystów zachwyconych ich bogatą historią, wytwornością oraz majestatycznym pięknem.

Niektórzy marzą o zrobieniu kilku zdjęć na tle romantycznego pałacu i podziwianiu wielkich zamkowych ogrodów, inni o wzięciu udziału w rycerskim festiwalu czy zjedzeniu obiadu w reprezentacyjnej sali, a jeszcze inni o nocy w królewskiej komnacie… Która z nas nie marzyła o wielkim łożu z baldachimem, zamku na własność czy życiu królowej albo księżniczki?

Te marzenia i zachcianki jak najbardziej można spełnić! Przedstawiamy zamki-hotele, które są idealnym miejscem na romantyczny weekend we dwoje, podróż poślubną czy krótki, rodzinny wypad.

 

Zamek w Mosznej (województwo opolskie)

Przepiękny, bajkowy zamek położony jest 35 km od Opola. Według legendy budowla w średniowieczu należała do Zakonu Templariuszy. Zamek zachwyca rozmiarami i malowniczymi krajobrazami wokół posiadłości. Niespotykana architektura budowli przyciąga co roku tłumy turystów. W skład zabudowy zamkowej wchodzi aż 99 różnej wysokości wież i 365 pomieszczeń. Budowla zbudowana została w otoczeniu ogromnego parku z kilkusetletnimi dębami oraz lipami.

Największymi atrakcjami zamku są  pałac i stadnina koni angielskich. Warto wspomnieć o tym, że do pałacu przylega szklana oranżeria z egzotycznymi roślinami. Działa tu również restauracja, gdzie serwowane są specjały kuchni śląskiej i opolskiej oraz kawiarnia. W pięknym pałacu odbywają się kolonie, zielone szkoły, wydarzenia muzyczne oraz teatralne.

Zamek oferuje noclegi w historycznych komnatach – apartamentach, pokojach 2- i 4-osobowych oraz turystycznych. Istnieje możliwość zamówienia zabiegów spa oraz m.in. ekstremalnego wieczornego zwiedzania tajemniczych zakamarków budowli.

Zamek w Gniewie (województwo pomorskie)

Zamek to potężna gotycka twierdza rycerzy i mnichów. Siedziba królów, hetmanów oraz starostów. Miejsce słynące z  turniejów rycerskich, zaciętych bitew czy wspaniałych spektakli. Goście odwiedzający hotel doceniają fascynującą mieszankę historii oraz komfortu. Zakwaterowanie obejmuje 4 niezwykłe lokacje w obrębie terenu zamkowego: luksusowy obiekt hotelowy, surowe dormitorium (nawiązujące stylistyką do cel zakonnych), piękne apartamenty i Pałac Marysieńki z nastrojowymi komnatami lub apartamentami.

Dodatkowo zamek-hotel ma bardzo ciekawą ofertę weselną! Zakochani mogą zamówić niezwykłą uroczystość ślubną w krzyżackiej kaplicy z mszą świętą z udziałem chóru gregoriańskiego, a zaraz po niej przenieść się do Wielkiego Reflektarza na przyjęcie w sali weselnej. Goście będę mogli wypocząć w komnatach zamkowych lub pokojach pałacowych królowej Marysieńki.

W wielkim kompleksie można też organizować konferencje, szkolenia i imprezy integracyjne. Bogata oferta atrakcji spodoba się dorosłym i dzieciom.

Zamek w Kliczkowie (województwo dolnośląskie)

Historia pięknego zamku sięga XIII wieku. Budowla kusi tajemnicami średniowiecznej historii i przyciąga neorenesansowym pięknem architektury. Zamek stoi nad rzeką Kwisą, znajduje się z dala od zgiełku miasta, wtulony w pejzaż borów. Zabytek pełni dziś funkcję ośrodka szkoleniowo-wypoczynkowego z luksusowym hotelem i pełnym zapleczem rekreacyjno-gastronomicznym. Ciekawostką jest to, że w przepięknym kompleksie zamkowym kręcone były m.in. sceny z serialu „Komisja Morderstw”.

We wnętrzach budowli zachowały się doskonale odrestaurowane pomieszczenia, m.in. dawna Biblioteka, Sala Dworska zwana niegdyś Białą, Sala Kominkowa ze wspartym na sześciu nóżkach piecem i magiczna Sala Teatralna, której centralną ozdobę stanowi okazała polichromia z motywem myśliwskim. Zamek oferuje apartamenty oraz komnaty zamkowe, pokoje typu studio oraz 1- i 2-osobowe.

W Kliczkowie można odpocząć od szarej codzienności, doskonale się zrelaksować i spędzić miło czas z bliskimi. W ofercie znajduje się wiele atrakcji, m.in. SPA oraz centrum rekreacji. W zamku można organizować spotkania biznesowe, wesela, imprezy okolicznościowe.

Zamek w Krasiczynie (województwo podkarpackie)

Budowlę zbudowano na przełomie XVI i XVII wieku. Zamek należy do najpiękniejszych pomników polskiego renesansu. Jednym z najcenniejszych elementów architektonicznych miejsca jest mieszcząca się w Baszcie Boskiej kaplica, porównywana do Kaplicy Zygmuntowskiej na Wawelu. O znaczeniu świetności zamku w przeszłości świadczy fakt, że gościli w nim królowie polscy: Zygmunt III Waza, Władysław IV, Jan Kazimierz i August II.

Obecnie zespół zamkowy jest nowoczesną bazą turystyczną, hotelową i gastronomiczną. W ofercie znajduje się 96 miejsc noclegowych w pokojach jedno, dwu i trzyosobowych oraz pokojach o podwyższonym standardzie na zamku, w Powozowni oraz w Pawilonach: Myśliwskim i Szwajcarskim.

W przepięknym zamku można organizować imprezy okolicznościowe, konferencje, wesela czy komunie.

Najpiękniejsze polskie zamki, w których można nocować: inne

Inne, piękne zamki-hotele to m.in. Zamek Czocha, Zamek Reszel, Zamek Książ, Zamek w Baranowie Sandomierskim (tzw. „Mały Wawel”), Zamek Książąt Czartoryskich w Rokosowie, Zamek Joannitów w Łagowie, Zamek Lubliniec, Zamek Myśliwski Promnice, Zamek Królewski w Niepołomicach, Zamek w Bobolicach, Zamek Jan III Sobieski czy Zamek na Skale w miejscowości Lądek Zdrój.

 

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (257 głosów, średnia: 4,42 z 5)
zapisuję głos...