Najpiękniejsze ogrody w Polsce. Te zielone zakątki warto zobaczyć!

W Polsce mamy mnóstwo pięknych ogrodów, ale te musicie zobaczyć koniecznie! Szczególnie latem, kiedy są w pełnym rozkwicie…

Mnogość barw i zapachów, niezwykłe rozwiązania architektoniczne oraz kwiaty, kwiaty, kwiaty… Oto najpiękniejsze ogrody w Polsce! Wśród nich znajdziecie kompozycje otaczające zamki i pałace, niezwykłe zielone labirynty oraz twory wyobraźni słynnych botaników. Zapraszamy na spacer po polskich dziełach sztuki ogrodniczej!

 

Najpiękniejsze motyle w Polsce – sprawdź, jakie okazy możesz spotkać latem!

Najpiękniejsze motyle w Polsce – sprawdź, jakie okazy możesz spotkać latem!

W ciepłe, słoneczne dni wiele z nas marzy o wakacjach. Wtedy z tyłu głowy pojawia się jednak myśl, że póki co nie możemy sobie pozwolić na żaden dalszy wyjazd (czy to z powodu różnych zobowiązań, czy przez wzgląd na kwestie finansowe). Podpowiadamy pomysł na przyjemne sobotnie popołudnie, które będzie miłą i nic nie kosztującą alternatywą dla krótkiego urlopu za miastem czy za granicą. To... piknik lub spacer połączony z obserwowaniem motyli! Zobacz, jakie okazy możesz spotkać na polskich łąkach, w lasach, a nawet na skwerkach czy w ogrodach!

Najpiękniejsze ogrody w Polsce: przy zamkach i pałacach

Wiele wspaniałych kompozycji roślinnych otacza polskie zamki oraz pałace. Było one zakładane przez mistrzów sztuki ogrodniczej i pielęgnowane przez najlepszych specjalistów. Oto najpiękniejsze ogrody w Polsce, przy zamkach lub pałacach!

Nieborów i Arkadia Heleny Radziwiłłowej (województwo łódzkie)

W Nieborowie i Arkadii warto odwiedzić niezwykłe muzeum. W jego skład wchodzą Pałac Radziwiłłów wraz z ogrodem w Nieborowie oraz Ogród romantyczny Heleny Radziwiłłowej.

W Nieborowie można podziwiać ogród barokowy w stylu francuskim. Zachwyca różnymi gatunkami drzew i misternymi kwiatowymi rabatami. Arkadia to przede wszystkim, jak pisała księżna Helena, „starożytny pomnik pięknej Grecji”. Znajduje się w niej ogród romantyczny w stylu angielskim. To miejsce łączące mitologię i baśniowość. Można w nim znaleźć m.in. Grotę Sybilli, Świątynię Diany, Przybytek Arcykapłana oraz Akwedukt. Niezwykłe budowle i pomniki są swobodnie wkomponowane w naturalny krajobraz, dzięki czemu ogród jest niezwykle nastrojowy.

Park zamkowy w Łańcucie (województwo podkarpackie)

Łańcut to nie tylko jedna z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych w Polsce i Muzeum Sztuki Cerkiewnej, ale też wielki, 36-hektarowy park w stylu angielskim, w którym wznoszą się liczne pawilony oraz zabudowania. Można powiedzieć, że zbudowały go kobiety! Pomysłodawczynią i założycielką była Izabella z Czartoryskich, a rozwinęła, powiększyła go Elżbieta z Radziwiłłów, żona Romana Potockiego.

W zielonym otoczeniu zamku można podziwiać m.in. rzadkie gatunki drzew, liczne posągi, kwitnące pergole i fontannę. Największą roślinną atrakcją parku jest storczykarnia, gdzie znajduje się kolekcja kilkuset odmian orchidei.

Ogród w Wilanowie (Warszawa, województwo mazowieckie)

Ogród w Wilanowie, nazywany także parkiem Wilanowskim, wchodzi w skład zespołu pałacowo-parkowego w warszawskim Wilanowie. Zajmuje powierzchnię 45 ha (jako część obszaru podległego muzeum prawie 90 ha), a na jego terenie znajdują się m.in. naturalne Jezioro Wilanowskie, ogród kwiatowy, park angielski, Gaj Akademosa, ogrody włoskie oraz Kanał Sobieskiego. Podzielony jest na kilka części.

Pomysłodawcą zielonego zakątka był zapalony ogrodnik – Jan III Sobieski. Osobiście doglądał roślin, sadził drzewa, a później rozkoszował się pięknem natury, spędzając w otoczeniu flory długie godziny. Uważał, że właśnie tam może „obluźniać ucisk gniotącej go korony”. Z biegiem czasu, gdy zespół pałacowo-parkowy, trafiał w ręce kolejnych właścicieli, powiększono go i zmodyfikowano. Dziś do epoki Jana III w największym stopniu nawiązują ogrody włoskie.

Inne piękne ogrody przy zamkach i pałacach warte odwiedzenia? M.in. otaczające zamek arboretum kórnickie (woj. wielkopolskie), ogrody pałacowe Branickich (woj. podlaskie), Łazienki Królewskie (woj. mazowieckie), park zamkowy w Krasiczynie (woj. podkarpackie)…

Najpiękniejsze ogrody w Polsce: fantazje ogrodników i botaników

Oto kilka najpiękniejszych ogrodów, założonych przez botaników, ogrodników i miłośników natury! Te miejsca musicie zobaczyć!

Ogrody Hortulus (województwo zachodniopomorskie)

Ogrody Hortulus w Dobrzycy to największa atrakcja turystyczna w powiecie koszalińskim. Zielony kompleks powstał z miłości do natury i potrzeby dzielenia się tym, co piękne. Hortulus składa się z 2 zespołów o odmiennych charakterze – Ogrodów Tematycznych Hortulus i Ogrodów Hortulus Spectabilis.

Niezwykły zielony zakątek to nie tylko świetne miejsce do relaksu na łonie natury, ale też źródło inspiracji dla artystycznych dusz, fotografów, malarzy oraz ogrodników. W kompleksie można podziwiać m.in. ogród śródziemnomorski, ogrody zmysłów, rosarium. Koniecznie trzeba też zgubić się w największym na świecie labiryncie grabowym, w którego sercu znajduje się oryginalna wieża widokowa.

Arboretum w Bolestraszycach (województwo podkarpackie)

Zielony zakątek należy do cennych zabytków przyrody i kultury południowej Polski. Na terenie arboretum znajduje się park z dworem, w którym mieszkał malarz Piotr Michałowski. Ogród został założony dla celów naukowych i hodowlanych, dziś uprawiane są w nim tysiące drzew, krzewów, roślin zielnych oraz szklarniowych.

W kompleksie wiekowe drzewa, pozostałe z dawnych ogrodów zamkowych, stanowią malowniczy akcent wśród nowszych nasadzeń, na które składają się gatunki drzew rodzimych, krzewy oraz rzadkie, zagrożone, ginące i chronione rośliny. Bardzo ciekawą częścią arboretum jest Ogród Sensualny, przystosowany dla osób z ograniczoną możliwością ruchową czy dysfunkcjami wzroku. Pełni funkcje edukacyjne i świetnie relaksuje, dzięki towarzystwu wody oraz skalniaków.

Frank-Raj (województwo pomorskie)

Frank-Raj to park miniatur ogrodów we wsi Frank. Początkiem niezwykłego kompleksu była mała przydomowa przestrzeń małżeństwa miłośników natury. Z czasem niewielki zielony zakątek, nazywany „rajskim ogródkiem” rozszerzył się i zostały założone Ogrody Pokazowe.

Na przestrzeni 2 ha kompleksu znajduje się 8 ogrodów historycznych, 3 współczesne, botaniczny typu bylinowego oraz palmiarnie. Ekspozycja pozwala zwiedzającym na prześledzenie bogatego rozwoju polskiej sztuki ogrodowej. Frank-Raj to świetne miejsce dla miłośników architektury krajobrazu, pozwala na podróż przez kilkanaście epok i stylów. Ogrodom towarzyszy wiele atrakcji, w tym ptaszarnia, piramida z grillem oraz plac zabaw dla dzieci.

Inne piękne ogrody współczesne? Np. Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego (woj. dolnośląskie), Lawendowe Pole (woj. warmińsko-mazurskie), Ogród Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie (woj. mazowieckie), Ogród Dendrologiczny Przelewice (woj. zachodniopomorskie)…

Inspiracje: Pomysły na dekoracje do ogrodu

Inspiracje: Pomysły na dekoracje do ogrodu

Wiosna to czas prac w ogrodzie. Po zimowej przerwie wracamy do tych obowiązków z przyjemnością. Szukacie sposobu na zmianę swojego ogrodu w tym roku? Bez wielkich kosztów, ale ze sporym efektem? Mamy dla Was kilka

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (208 głosów, średnia: 4,31 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. TheSzmidka  15 czerwca 2018 14:04

  Znają Panie jeszcze jakieś piękne ogrody w Polsce? Najlepiej w wojewódźtwie kujawsko-pomorskim lub pomorskim?

  Odpowiedz
  • martucha180  15 czerwca 2018 17:58

   Nie tyle ogród, co park uzdrowiskowy w Inowrocławiu.

   Odpowiedz
 2. Jaworka  16 czerwca 2018 08:03

  Po takich ogrodach mozna spacerować bez końca

  Odpowiedz
 3. TheSzmidka  18 czerwca 2018 07:59

  Byłam w tym parku, rzeczywiście piękny:)

  Odpowiedz
 4. TheSzmidka  18 czerwca 2018 08:00

  Szukam nowych miejsc, wartych zobaczenia

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany