Najpiękniejsze ogrody w Polsce. Te zielone zakątki warto zobaczyć!
W Polsce mamy mnóstwo pięknych ogrodów, ale te musicie zobaczyć koniecznie! Szczególnie latem, kiedy są w pełnym rozkwicie…
Mnogość barw i zapachów, niezwykłe rozwiązania architektoniczne oraz kwiaty, kwiaty, kwiaty… Oto najpiękniejsze ogrody w Polsce! Wśród nich znajdziecie kompozycje otaczające zamki i pałace, niezwykłe zielone labirynty oraz twory wyobraźni słynnych botaników. Zapraszamy na spacer po polskich dziełach sztuki ogrodniczej!
Najpiękniejsze ogrody w Polsce: przy zamkach i pałacach
Wiele wspaniałych kompozycji roślinnych otacza polskie zamki oraz pałace. Było one zakładane przez mistrzów sztuki ogrodniczej i pielęgnowane przez najlepszych specjalistów. Oto najpiękniejsze ogrody w Polsce, przy zamkach lub pałacach!
Nieborów i Arkadia Heleny Radziwiłłowej (województwo łódzkie)
W Nieborowie i Arkadii warto odwiedzić niezwykłe muzeum. W jego skład wchodzą Pałac Radziwiłłów wraz z ogrodem w Nieborowie oraz Ogród romantyczny Heleny Radziwiłłowej.
W Nieborowie można podziwiać ogród barokowy w stylu francuskim. Zachwyca różnymi gatunkami drzew i misternymi kwiatowymi rabatami. Arkadia to przede wszystkim, jak pisała księżna Helena, „starożytny pomnik pięknej Grecji”. Znajduje się w niej ogród romantyczny w stylu angielskim. To miejsce łączące mitologię i baśniowość. Można w nim znaleźć m.in. Grotę Sybilli, Świątynię Diany, Przybytek Arcykapłana oraz Akwedukt. Niezwykłe budowle i pomniki są swobodnie wkomponowane w naturalny krajobraz, dzięki czemu ogród jest niezwykle nastrojowy.
Park zamkowy w Łańcucie (województwo podkarpackie)
Łańcut to nie tylko jedna z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych w Polsce i Muzeum Sztuki Cerkiewnej, ale też wielki, 36-hektarowy park w stylu angielskim, w którym wznoszą się liczne pawilony oraz zabudowania. Można powiedzieć, że zbudowały go kobiety! Pomysłodawczynią i założycielką była Izabella z Czartoryskich, a rozwinęła, powiększyła go Elżbieta z Radziwiłłów, żona Romana Potockiego.
W zielonym otoczeniu zamku można podziwiać m.in. rzadkie gatunki drzew, liczne posągi, kwitnące pergole i fontannę. Największą roślinną atrakcją parku jest storczykarnia, gdzie znajduje się kolekcja kilkuset odmian orchidei.
Ogród w Wilanowie (Warszawa, województwo mazowieckie)
Ogród w Wilanowie, nazywany także parkiem Wilanowskim, wchodzi w skład zespołu pałacowo-parkowego w warszawskim Wilanowie. Zajmuje powierzchnię 45 ha (jako część obszaru podległego muzeum prawie 90 ha), a na jego terenie znajdują się m.in. naturalne Jezioro Wilanowskie, ogród kwiatowy, park angielski, Gaj Akademosa, ogrody włoskie oraz Kanał Sobieskiego. Podzielony jest na kilka części.
Pomysłodawcą zielonego zakątka był zapalony ogrodnik – Jan III Sobieski. Osobiście doglądał roślin, sadził drzewa, a później rozkoszował się pięknem natury, spędzając w otoczeniu flory długie godziny. Uważał, że właśnie tam może „obluźniać ucisk gniotącej go korony”. Z biegiem czasu, gdy zespół pałacowo-parkowy, trafiał w ręce kolejnych właścicieli, powiększono go i zmodyfikowano. Dziś do epoki Jana III w największym stopniu nawiązują ogrody włoskie.
Inne piękne ogrody przy zamkach i pałacach warte odwiedzenia? M.in. otaczające zamek arboretum kórnickie (woj. wielkopolskie), ogrody pałacowe Branickich (woj. podlaskie), Łazienki Królewskie (woj. mazowieckie), park zamkowy w Krasiczynie (woj. podkarpackie)…
Najpiękniejsze ogrody w Polsce: fantazje ogrodników i botaników
Oto kilka najpiękniejszych ogrodów, założonych przez botaników, ogrodników i miłośników natury! Te miejsca musicie zobaczyć!
Ogrody Hortulus (województwo zachodniopomorskie)
Ogrody Hortulus w Dobrzycy to największa atrakcja turystyczna w powiecie koszalińskim. Zielony kompleks powstał z miłości do natury i potrzeby dzielenia się tym, co piękne. Hortulus składa się z 2 zespołów o odmiennych charakterze – Ogrodów Tematycznych Hortulus i Ogrodów Hortulus Spectabilis.
Niezwykły zielony zakątek to nie tylko świetne miejsce do relaksu na łonie natury, ale też źródło inspiracji dla artystycznych dusz, fotografów, malarzy oraz ogrodników. W kompleksie można podziwiać m.in. ogród śródziemnomorski, ogrody zmysłów, rosarium. Koniecznie trzeba też zgubić się w największym na świecie labiryncie grabowym, w którego sercu znajduje się oryginalna wieża widokowa.
Arboretum w Bolestraszycach (województwo podkarpackie)
Zielony zakątek należy do cennych zabytków przyrody i kultury południowej Polski. Na terenie arboretum znajduje się park z dworem, w którym mieszkał malarz Piotr Michałowski. Ogród został założony dla celów naukowych i hodowlanych, dziś uprawiane są w nim tysiące drzew, krzewów, roślin zielnych oraz szklarniowych.
W kompleksie wiekowe drzewa, pozostałe z dawnych ogrodów zamkowych, stanowią malowniczy akcent wśród nowszych nasadzeń, na które składają się gatunki drzew rodzimych, krzewy oraz rzadkie, zagrożone, ginące i chronione rośliny. Bardzo ciekawą częścią arboretum jest Ogród Sensualny, przystosowany dla osób z ograniczoną możliwością ruchową czy dysfunkcjami wzroku. Pełni funkcje edukacyjne i świetnie relaksuje, dzięki towarzystwu wody oraz skalniaków.
Frank-Raj (województwo pomorskie)
Frank-Raj to park miniatur ogrodów we wsi Frank. Początkiem niezwykłego kompleksu była mała przydomowa przestrzeń małżeństwa miłośników natury. Z czasem niewielki zielony zakątek, nazywany „rajskim ogródkiem” rozszerzył się i zostały założone Ogrody Pokazowe.
Na przestrzeni 2 ha kompleksu znajduje się 8 ogrodów historycznych, 3 współczesne, botaniczny typu bylinowego oraz palmiarnie. Ekspozycja pozwala zwiedzającym na prześledzenie bogatego rozwoju polskiej sztuki ogrodowej. Frank-Raj to świetne miejsce dla miłośników architektury krajobrazu, pozwala na podróż przez kilkanaście epok i stylów. Ogrodom towarzyszy wiele atrakcji, w tym ptaszarnia, piramida z grillem oraz plac zabaw dla dzieci.
Inne piękne ogrody współczesne? Np. Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego (woj. dolnośląskie), Lawendowe Pole (woj. warmińsko-mazurskie), Ogród Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie (woj. mazowieckie), Ogród Dendrologiczny Przelewice (woj. zachodniopomorskie)…