Najpiękniejsze motyle w Polsce – sprawdź, jakie okazy możesz spotkać latem!

W ciepłe, słoneczne dni wiele z nas marzy o wakacjach. Wtedy z tyłu głowy pojawia się jednak myśl, że póki co nie możemy sobie pozwolić na żaden dalszy wyjazd (czy to z powodu różnych zobowiązań, czy przez wzgląd na kwestie finansowe). Podpowiadamy pomysł na przyjemne sobotnie popołudnie, które będzie miłą i nic nie kosztującą alternatywą dla krótkiego urlopu za miastem czy za granicą. To… piknik lub spacer połączony z obserwowaniem motyli! Zobacz, jakie okazy możesz spotkać na polskich łąkach, w lasach, a nawet na skwerkach czy w ogrodach!

Spis treści:

najpiękniejsze motyle w Polsce

kolaż własny redakcji; źródło: www.pixabay.com

Najpiękniejsze motyle w Polsce – sprawdź, jakie okazy możesz spotkać latem!

Motyle to najpiękniejsze owady, jakie stworzyła natura. Bogato ubarwione, z cieniutkimi, zwiewnymi skrzydłami i niezwykłymi deseniami, stanowiącymi gotową inspirację dla malarzy, potrafią wywołać uśmiech zarówno na twarzach dzieci, jak i dorosłych. Jeżeli szukasz pomysłu na tematyczny letni spacer z pociechami albo dodatkową atrakcję, którą zaproponujesz uczestnikom pikniku, spróbuj obserwowania tych efemerycznych stworzeń! Przedstawiamy najpiękniejsze motyle w Polsce!

 

Fruczak gołąbek

Znany też jako dłużniec gwiaździk. Jest motylem z rodziny zawisakowatych, który bardzo przypomina kolibra . Spija nektar z kwiatów o długich kielichach, unosząc się nad nimi i bardzo szybko trzepocząc skrzydłami. Ten motyl to dla nas prawdziwe odkrycie! Kilka dni temu jedna z naszych redaktorek zobaczyła go w swoim ogródku.

 

Zorzynek rzeżuchowiec

Motyl z rodziny bielinkowatych o pięknie ubarwionych biało-pomarańczowych skrzydłach. Na spodniej części skrzydeł posiada oliwkowo-biały deseń, kojarzący się z marmurem.

 

Czerwończyk dukacik

źródło: www.pixabay.com

Należy do rodziny modraszkowatych. Posiada charakterystyczne czerwono-pomarańczowe skrzydła, którym zawdzięcza uroczą nazwę. U samców dodatkowym kolorystycznym akcentem jest czarna, metaliczna obwódka. Samice są zaś nakrapiane ciemnymi plamkami.

 

Latolistek cytrynek

źródło: www.pixabay.com

To popularny w Polsce motyl z rodziny bielinkowatych, którego łatwo można spotkać na nasłonecznionych polanach, w ogrodach, w zaroślach i w pobliżu lasów. Piękne cytrynowe ubarwienie podziwia się jednak tylko u samców – samice mają skrzydła o zielonkawo-białym deseniu.

Modraszek adonis źródło: www.pixabay.com To motyl z rodziny modraszkowatych. Zachwyca niebieską barwą o zmiennej tonacji. Chętnie wybiera miejsca suche, takie jak nasypy kolejowe czy zboża. Preferuje wapienne podłoże. Niepylak apollo źródło: www.pixabay.com Jest jednym z najpiękniejszych, ale i najrzadziej spotykanych w Polsce motyli. Dzięki szaremu ubarwieniu ozdobionemu pomarańczowymi kropkami, łatwo maskuje się na skalistym terenie. Ciało motyla pokrywają gęste włoski, chroniące go przed zimnem. Rusałka pokrzywnik źródło: www.pixabay.com Jest motylem z rodziny rusałkowatych, o intensywnie czerwonym, ceglastym ubarwieniu. Obrzeża jego skrzydeł są niebiesko-czarne z jasnymi plamkami. Najłatwiej natknąć się na niego na nasłonecznionych polanach, leśnych drogach i w ogrodach.

Mieniak tęczowiec

źródło: www.pixabay.com

To motyl, którego spotkać najtrudniej. Lata bowiem zwykle wysoko w koronach drzew. Przy odrobinie wysiłku, można go jednak zaobserwować, a postarać się warto – owad odwdzięczy się bowiem pięknym widokiem niebieskich skrzydeł upstrzonych czerwono-czarnymi oczkami. Należy do rodziny Nymphalidae.

 

Paź królowej

źródło: www.pixabay.com

Nasze zestawienie zamyka majestatyczny i bajkowy paź królowej. To motyl z rodziny paziowatych o żółtym ubarwieniu skrzydeł ozdobionym czarnymi i niebieskimi wzorami. W Polsce najłatwiej spotkać go w maju lub w sierpniu, na łąkach, w ogrodach oraz w miejscach, gdzie rosną dzikie warzywa, takie jak koper włoski.

 

Który motyl w naszym zestawieniu spodobał się Wam najbardziej? Nie zapomnijcie napisać, jakie okazy udało się Wam zaobserwować!

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (227 głosów, średnia: 4,38 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. martucha180  12 czerwca 2018 08:23

  Piękne motyle. Najczęściej widzę rusałkę pokrzywnik.

  Odpowiedz
  • ewalub  12 czerwca 2018 09:24

   Ja też 🙂

   Odpowiedz
 2. justi912  12 czerwca 2018 12:44

  Natura jest piękna 🙂

  Odpowiedz
 3. muhomorek  12 czerwca 2018 18:17

  Piękne stworzenia 😊takie małe,radosne życie dodajace koloru naszej szarej rzeczywistości 😊

  Odpowiedz
 4. luna341  12 czerwca 2018 18:46

  Piękne 🙂

  Odpowiedz
 5. arunia  12 czerwca 2018 23:30

  Śliczne okazy. Ostatnio byłam w Muzeum Motyli w Bochni, gdzie zgromadzone są okazy pięknych motyli z całego świata. Byłam zachwycona kolorami i wzorami 😉

  Odpowiedz
 6. agasam9  12 czerwca 2018 23:38

  piękne – nic tylko szukać …

  Odpowiedz
 7. Wusia  13 czerwca 2018 19:05

  Sami nie wiemy, co posiadamy!

  Odpowiedz
 8. Joerg  26 lipca 2019 16:27

  Dzisiaj w Bilczy k/ Kielc odwiedzil mnie paź królowej. Zachwycająco piękny!

  Odpowiedz
 9. Melrose  19 lipca 2021 11:46

  Cudowne, za to kocham lato 🙂

  Odpowiedz
 10. Monika  15 sierpnia 2021 13:29

  A ja goszczę u siebie pokrzywniki, admirał yi niesamowite żałobniki. Dokarmiam je arbuzem, tylko czekają kiedy położę plastry i zlatuja się jak na stołówkę. Żałobników mam na raz cztery sztuki, latają nade mną, przechodzę koło nich swobodnie, a podobno takie płochliwe. Może tyle ich jes, ponieważ mam w kątach ogrodu dużo ogromnych pokrzyw i sporadycznie kosze trawę. Mają co jeść i spokojne warunki lokalowe. Lubią przesiadywać na jabłonce i na schodach mojego ganku.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany