Najpiękniejsze jeziora na świecie

Zwykle zachwycamy się błękitem mórz czy oceanów… Te malownicze wschody i zachody słońca… Z pewnością każdy chociaż raz starał się uchwycić aparatem fotograficznym piękną grę świateł o porankach i zmierzchach. Tym, którzy znudzili się morskim lazurem i błękitem proponujemy wycieczkę nad jeziora, które zapewniają niesamowite, tęczowe wrażenia. Zestawienie to powstało dzięki Diners Club Polska, wydawcy kart dla podróżników.

 1. Morning Glory Pool – Yellowstone (USA)

To słynne gorące źródła znajdujące się na terenie Parku Narodowego Yellowstone. Ich temperatura sięga nawet do 70 stopni Celsjusza. Niebieski kolor wody jest wynikiem obecnych na dnie sinic. Pozostałe – czerwone, pomarańczowe i żółte barwy powstały w  skutek działań człowieka. Turyści, wrzucając monety i śmieci do basenu, zablokowali otwory wentylacyjne. To doprowadziło do rozwoju kolejnych bakterii, które na powierzchni wody pozostawiają kolorowe pierścienie.

fot. shutterstock.com

fot. shutterstock.com

2. Diabelskie Jezioro – Wai-O-Tapu (Nowa Zelandia)

Blisko miasta Rotorua, w północnej części wyspy, zlokalizowana jest jedna z  największych atrakcji geotermalnych Nowej Zelandii. Znajdujące się na terenie rezerwatu, jezioro Devil’s Bath zostało naturalnie stworzone przez trwającą kilkaset lat aktywność geotermalną i  wulkaniczną. Swoją barwę zawdzięcza unoszącym się na powierzchni osadom siarki i  aktywnym minerałom. Jezioro paruje, wrze, wybucha i  wypuszcza bąbelki. Jest niezwykle gorące (na głębokości temperatura może sięgnąć nawet 200 stopni Celsjusza) i nie pachnie najlepiej. Kąpiel w nim jest zabroniona! Warto również dodać, że obiekt znalazł się na liście „200 najbardziej surrealistycznych miejsc na świecie”. 

fot. shutterstock.com

3. Pink Lake – Australia

W zachodniej Australii, w regionie Golden Outbacki, 3 km od miasta Esperance, znajduje się solne jezioro, które w odpowiednich warunkach pogodowych zmienia odcień wód w  delikatnie różowy i fioletowy.  Swój niezwykły kolor zawdzięcza wysokiemu stężeniu glonów i bakteriom, które aby zapewnić sobie przetrwanie produkują odpowiedni barwnik (beta-karoten). Wyjątkowa kolorystyka wód nie jest jedynym wyróżnikiem jeziora.  Pink Lake to również miejsce będące skupiskiem ogromnej ilości mało znanego Europejczykom ptactwa, np. sieweczek czarnogłowych i szydłodziobów. Warto również dodać, że aż 99 proc. soli znajdującej się w jeziorze jest wykorzystywana do produkcji soli spożywczej.

fot. shutterstock.com

4. Jeziora Plitwickie – góry Mała Kapela (Chorwacja)

16 jezior krasowych tworzy najstarszy Park Narodowy w  Chorwacji. Połączone są ze sobą licznymi wodospadami, położonymi na różnych wysokościach (od 503 m n.p.m. do 636 m n.p.m.). Woda w zbiornikach mieni się wieloma kolorami – od przezroczystości po intensywny turkus, którego zasługą jest znajdujący się na dnie węglan wapnia. Odcienie szarości, żółci i zieleni zawdzięczamy promieniom słonecznym, minerałom i pływającym w głębinach stworzeniom. Okolice jezior porośnięte są lasem bukowym, w którym rośnie blisko 1100 gatunków roślin. To prawdziwy cud chorwackiej natury. Park wpisany został na listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.

fot. shutterstock.com

5. Magiczne wody na wyspie kwiatów – Flores (Indonezja)

Na indonezyjskiej wyspie Flores znajduje się wulkan Kelimutu, a w jego kraterze leżą trzy jeziora, które w zależności od pory roku zmieniają swoje barwy. Jezioro „Starych Ludzi” pozostaje najczęściej błękitne, natomiast „Młodych mężczyzn i dziewcząt” oraz „Zaczarowane” zmieniają swoje kolory na zielony, pomarańczowy, brązowy, a  nawet czerwony. Naukowcy zjawisko tłumaczą działaniami gazów wulkanicznych, które na dnie zbiornika wytwarzają reakcje chemiczne. Mieszkańcy wyspy jednak mają na ten temat inną teorię.  Wg okolicznych legend, miejsce to lepiej omijać z daleka, gdyż w wodnych głębinach znajdują się dusze zmarłych.

fot. shutterstock.com

fot. shutterstock.com

6. Perito Moreno – Santa Cruz (Argentyna)

Jezioro polodowcowe Perito Moreno to jedna z największych atrakcji turystycznych południowej Patagonii. Jego rozmiary są imponujące – ma prawie 5 km szerokości, 30 km długości, a jego wysokość miejscami sięga aż 70 m n.p.m. Niezwykły kolory wody – przezroczyste, jasnobłękitne i białe zawdzięczamy masom lodu i słońca odbijającym się na powierzchni jeziora. Warto dodać, że miejsce to jest trzecią, pod względem wielkości, rezerwą wody pitnej na świecie. Jeśli komuś nie wystarczy tylko podziwianie, może wybrać się na zorganizowany trekking po lodowcu.

fot. shutterstock.com

fot. shutterstock.com

– Jak pokazują badania Diners Club, jesteśmy coraz bardziej wymagającymi turystami – co czwarty z naszych rodaków na urlopie szuka przede wszystkim możliwości poznania niezwykłych miejsc – najlepiej takich, które dostarczą niezapomnianych wrażeń i emocji – mówi Monika Grabowska z Diners Club Polska.

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (138 głosów, średnia: 4,68 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. Aldona81  17 czerwca 2017 09:57

  ZACHWYCAJĄCE!!!

  Odpowiedz
 2. xt125x  17 czerwca 2017 10:56

  Cudowne. Do tej pory zwiedziłam jedynie jeziora w Chorwacji, ale chciałabym zobaczyć je wszystkie.

  Odpowiedz
 3. Aromer0209  17 czerwca 2017 11:00

  Aż zapiera dech

  Odpowiedz
 4. A. czy  17 czerwca 2017 12:17

  WOW!!!! Niesamowite miejsca…. chciałabym je zobaczyć na żywo XD

  Odpowiedz
 5. ona  17 czerwca 2017 12:53

  Natura tworzy najpiękniejsze i najbardziej niesamowite widoki 🙂 Niektóre są piękne a zarazem przerażające, fajnie byłoby je wszystkie zobaczyć na żywo.

  Odpowiedz
 6. vipala  17 czerwca 2017 13:43

  Piękne!

  Odpowiedz
 7. Hidari11  17 czerwca 2017 14:48

  Wow. Z wielką chęcią oglądałam galerię. Jak kiedyś będę mieć dużo pieniędzy na takie wycieczki, to z pewnością się tam wybiorę. Zorganizuję sobie trasę dookoła świata z motywem przewodnim- najpiękniejsze jeziora.

  Odpowiedz
 8. ewka  17 czerwca 2017 16:22

  Przepiękne

  Odpowiedz
 9. macierzanka  17 czerwca 2017 18:34

  Niepowtarzalne cuda natury.

  Odpowiedz
 10. martucha180  17 czerwca 2017 18:52

  Przepiękne! Wszystkie!

  Odpowiedz
 11. Kika07645  18 czerwca 2017 14:22

  Wróciłam właśnie z Chorwacji i nawet miałam sie wybrać na te Plitvickie Jeziora ale zabrakło czasu, ale tez relacje z internetu nie zachwyciły mnie jakoś wiec tez zbytnio nie miałam parcia zeby tam jechac, to zdjecie wydaje mi sie jakieś mało rzeczywiste…Ale moze sie mylę

  Odpowiedz
 12. Wusia  18 czerwca 2017 19:30

  Fantastyczne widoki.

  Odpowiedz
 13. xjasiax  19 czerwca 2017 18:01

  Przydałoby się wiecej artykułów o takiej tematyce dotyczących miejsc zarówno tych zagranicznych jak i polskich. Wakacje tuż tuż moze okaze sie ze mamy w naszej okolicywiecej ciekawych miejsc niz nam sie wydawalo

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany