Najpiękniejsze biblioteki świata – prawdziwe zimowe raje dla moli książkowych!

Kochasz książki, a idealne popołudnie wyobrażasz sobie jako godziny spędzone w samotności z kawą i grubym tomem na kolanach? Półki w Twoich regałach wypaczyły się od ciężaru kolejnych ustawianych na nich lektur? Zobacz miejsca, w których zimą mogłabyś bezkarnie zamieszkać… Przynajmniej w godzinach wyznaczonych dla bywalców czytelni!

Najpiękniejsze biblioteki świata to miejsca, które nawet największego czytelniczego malkontenta zachęciłyby do sięgnięcia po historie zamknięte na szeleszczących kartach. Monumentalne i wypełnione rzadkimi manuskryptami, z malowidłami na sufitach, witrażami w oknach, krużgankami oraz pięknymi rzeźbami, dla każdej zdeklarowanej molicy książkowej mogłyby z powodzeniem stać się zimowymi azylami! Wybierzcie swoją ulubioną!

Livraria Lello, Porto, Portugalia – fot.  Ivo Rainha  Unsplash.com

Najpiękniejsze biblioteki świata – prawdziwe zimowe raje dla moli książkowych!

Biblioteka Trinity College w Dublinie

Nazywana dublińskim Hogwartem biblioteka Trinity College, której budowa rozpoczęła się w 1712, zapiera dech w piersi wspaniałym wystrojem i długoletnią tradycją. Jej najpiękniejszą częścią jest Długa Sala z marmurowymi popiersiami słynnych pisarzy. Wielbiciele książkowych kącików znajdą tu jednak także mniej uczęszczane wnęki pełne kręconych schodków, imponujących malowideł na sklepieniach, a ponadto globusów zamkniętych pod szkłem.

 

Biblioteka Escorial w Madrycie

Biblioteka klasztoru Escorial została założona przez Filipa II i do dziś nazywa się ją literackim klejnotem Madrytu. Jej największym atutem są ozdabiające sufit freski, przedstawiające siedem sztuk wyzwolonych: arytmetykę, astronomię, geometrię, gramatykę, dialektykę, muzykę i retorykę.

 

Najpiękniejsze biblioteki świata

Biblioteka Publiczna w Bostonie

Biblioteka Publiczna w Bostonie została założona w 1848 roku jako jedna z pierwszych bibliotek w Stanach Zjednoczonych. Jej niezwykle bogate zbiory zawierają ponad 23 miliony tomów, rękopisów, map i nośników z filmami.

 

Stanowa Biblioteka Południowej Australii

Jedna z naczelnych atrakcji turystycznych Adelajdy, Stanowa Biblioteka Południowej Australii zasłynęła przede wszystkim dzięki skrzydłu Mortlock uznawanym za jeden z najpiękniejszych budynków na świecie. Wzniesiono je w 1884 roku jako bibliotekę publiczną, połączoną z galerią, a także częścią muzealną. Do dziś zachwyca swym monumentalnym charakterem. Ponadto w jej murach naprawdę można poczuć natchnienie na miarę największych pisarzy!

 

Biblioteka Stanowa Iowa w amerykańskim Des Moines

Zbudowana w stylu wiktoriańskim, pełna krętych klatek schodowych, a co więcej posiadająca alkowy wypełnione książkami aż po ozdobne sklepienia… Biblioteka w Des Moines to miejsce, w którym każdy turysta poczuje się niczym postać ze starego romansu!

 

Portugalska Czytelnia Królewska w Rio de Janeiro

Powstała w 1887 roku i nieodmiennie zachwyca czytelników imponującym wystrojem i nieprzebranym zbiorem książek. Znajdziemy tu m.in. wielką kolekcję portugalskich prac. Doskonałe miejsce do zatopienia się w kartach porywającej powieści, oczywiście najlepiej osadzonej w magicznych realiach!

 

Biblioteka Narodowa Francji w Paryżu

Kolejny powód, by pokochać Miasto Zakochanych! Biblioteka Narodowa Francji wystąpiła oczywiście w wielu filmach i stała się tłem niejednej ślubnej sesji zdjęciowej. Jej historia sięga średniowiecza. Za najbardziej atrakcyjną część budynku uważa się powszechnie czytelnię przy Rue Richelieu, która została zaprojektowana przez Henri’ego Labrouste’a. Zbiory tej biblioteki są szacowane na ponad 11 milionów woluminów!

 

Nowojorska Biblioteka Publiczna

Monumentalna i absolutnie zachwycająca biblioteka stworzona przez Stephena A. Schwarzmana w 1911 roku wystąpiła w wielu kinowych produkcjach (m.in. w „Seksie w wielkim mieście” jako lokacja dla ślubu Carrie Bradshaw z Bigiem). Na jej regałach i w archiwach mieści się ponad 11 milionów woluminów. Jednakże najbardziej charakterystycznym elementem są bogato zdobione sklepienia.

 

A teraz prędko napiszcie nam, w której z nich chciałybyście spędzić dzisiejsze popołudnie!

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (176 głosów, średnia: 4,41 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. lilkawodna  10 stycznia 2019 09:56

  Tak wygląda raj!

  Odpowiedz
 2. ewalub  10 stycznia 2019 12:15

  Cudowne!

  Odpowiedz
  • Anett13  10 stycznia 2019 15:03

   zachwycily mnie

   Odpowiedz
 3. macierzanka  10 stycznia 2019 15:59

  Wszystkie piękne,niepowtarzalne.

  Odpowiedz
 4. martucha180  10 stycznia 2019 17:14

  Pracować tam – marzenie!

  Odpowiedz
  • Magdalena  10 stycznia 2019 22:58

   Oj tak…:)

   Odpowiedz
 5. Wusia  10 stycznia 2019 18:46

  Kocham biblioteki , a te przedstawione na zdjęciach to cuda.

  Odpowiedz
 6. Neon  10 stycznia 2019 19:16

  Jest co zwiedzać 😀

  Odpowiedz
 7. janka1312  10 stycznia 2019 20:51

  wszystkie mają w sobie to „coś”

  Odpowiedz
 8. Magdalena  10 stycznia 2019 22:56

  Rewelacja !! 🙂

  Odpowiedz
 9. agata20  11 stycznia 2019 14:06

  Magiczne miejsca:)

  Odpowiedz
 10. Alluska12  12 stycznia 2019 19:38

  Piękne! Biblioteka w Dublinie najbardziej skradła moje serce 🙂

  Odpowiedz
 11. lola.92  29 stycznia 2019 23:32

  Przepiękne! Chciałabym je wszystkie zwiedzić i zachwycić się nimi na żywo.

  Odpowiedz
 12. Paweł  12 listopada 2019 10:09

  Aż chce się zostać molem książkowym. Wspaniałe i okazałe biblioteki. Cudne!

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany