Najnowsze sposoby na migrenę

Migrena to uciążliwa choroba, która odbiera radość i utrudnia życie. Atak bólu może spowodować prawie wszystko – stres, przemęczenie, hałas, a nawet jedzenie. Kobiety są narażone na migrenę 3 razy częściej niż mężczyźni, a wszystkiemu winne są hormony. Jak sobie z nią radzić, gdy znane, domowe sposoby zawodzą? Podpowiadamy! Oto najnowsze sposoby na migrenę!

sposoby na migrenę

pixabay.com

Przeczytaj także: Jak radzić sobie z bólem/migreną?

Mówi się, że istnieje prawie 300 rodzajów migren, a na napadowy ból głowy cierpi 15% ludzi na świecie. Gdy choroba jest przewlekła, ataki mogą występować nawet ponad 15 dni w miesiącu. Badacze ciągle szukają nowych sposobów radzenia sobie z problemem. Przedstawiamy najnowsze z nich!

Zielone światło

Podobno ekspozycja na konkretną barwę światła może łagodzić bóle głowy. Według naukowców zielone światło przy małej intensywności ma właściwości niwelujące migrenę. Niektórzy badacze uważają, że osoby cierpiące na bóle głowy powinny nosić specjalne okulary, które odfiltrowałyby wszystkie kolory, poza zielonym.

Nowe leki

Popularne środki przeciwbólowe to preparaty z paracetamolem, kwasem acetylosalicylowym czy ibuprofenem. Należy je przyjmować w zalecanej przez lekarza dawce. Można też wybrać leki złożone, są silniejsze i szybsze. Należy jednak po nie sięgnąć po konsultacji ze specjalistą, ich nadużycie może bowiem prowadzić do tzw. migreny z odbicia, czyli codziennych bólów głowy. Nowoczesne leki, tryptany, niwelują lub przerywają napady u znacznej większości pacjentów. Środki są jednak bardzo drogie i w Polsce nie są refundowane.

Neurostymulacja

Kiedy leki nie działają lub mają bardzo uciążliwe skutki uboczne, lekarza decydują się na niefarmakologiczne metody leczenia migreny. Jedną z nich jest neurostymulacja nerwu trójdzielnego. Polega na tym, że niewielkie urządzenie umieszcza się na czole pacjenta, przyczepiając je do specjalnej elektrody samoprzylepnej. Wytwarza one precyzyjne mikroimpulsy, które oddziałują na nerw. To metoda nieinwazyjna, ale istnieje też neurostymulacja inwazyjna, polegająca na wszczepieniu elektrody podczas zabiegu.

Najnowsze sposoby na migrenę

Najnowsze sposoby na migrenę

pixabay.com

Leczenie botoksem

Toksyna botulinowa znajduje zastosowanie w wielu chorobach układu nerwowego. Według wielu specjalistów leczenie migreny botoksem to jeden z najbardziej skutecznych sposobów radzenia sobie z problemem. Wada tej metody to wysoka cena. Lekarz wstrzykuje botoks w mięśnie, które wywołują ból odpowiedzialny na migrenę. Substancja je rozluźnia, co łagodzi nieprzyjemne dolegliwości. Efekty mogą się utrzymywać nawet ponad 3 miesiące.

Elektroniczna opaska

Opaska wytwarza prąd, który stymuluje nerw trójdzielny. Należy położyć się w chłodnym, zacienionym miejscu, a następnie założyć na głowę urządzenie. Opaska wytwarza mikroimpulsy, które łagodzą ból. Można ją stosować do 20 minut. Wybór tej metody warto skonsultować wcześniej ze specjalistą.

Noszenie płaskich butów

Często winę za ucisk w skroniach ponosi chodzenie w szpilkach, wysokich obcasach. Kręgosłup jest nienaturalnie wygięty i pojawiają się w nim przeciążenia. Nadmiernie obciążony jest odcinek lędźwiowy, okolice szyi. Kręgi zaczynają uciskać nerwy, co może powodować ból głowy. Zamiast wysokich obcasów na co dzień lepiej wybierać obuwie na płaskiej podeszwie lub niewielkim obcasie.

A Wy jakie znacie sposoby na migrenę?

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (157 głosów, średnia: 4,15 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. martucha180  30 września 2017 18:55

  Botoks mnie zaskoczył.

  Odpowiedz
 2. janka1312  2 października 2017 00:35

  mi największą ulgę przynosi woda mineralna, wypijam kilka szklanek i ból pomału odchodzi 🙂

  Odpowiedz
 3. Tara  2 października 2017 08:27

  Ważne jest aby wziąć tabletkę, gdy tylko poczujemy pierwszy przebłysk bólu.
  Nie ma co czekać aż ból się rozbuja, bo wtedy to już nic nie pomoże…

  Odpowiedz
 4. Wusia  4 października 2017 21:48

  Jako stary migrenowiec o ile nie wezmę tabletki przy pierwszych symptomach – mam w plecy 3-4 dni.
  A z nerwem trójdzielnym bym nie eksperymentowała, bo jego uszkodzenie lub porażenie to nieodwracalna bardzo bolesna kontuzja.

  Odpowiedz
 5. aniawooy  15 kwietnia 2020 10:25

  miewam okropne migreny. następnym razem spróbuję coś z tych pomysłów

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany