Najlepszy kraj do życia dla kobiet. Dlaczego powinniśmy brać przykład z Islandii?

W świetle ostatnich wydarzeń niektóre z nas zaczęły się zastanawiać, czy zostać na zawsze w kraju, który odmawia nam kolejnych praw i burzy nasze poczucie bezpieczeństwa. Chcemy wszak żyć pełnią życia, realizować się i korzystać z tej samej dozy wolności, co mężczyźni. Zwłaszcza, że codzienność i sama natura stawiają przed nami wystarczająco wiele trudnych wyzwań. Jesteście ciekawe, jak w porównaniu z Polską wypada oficjalnie najlepszy kraj do życia dla kobiet, czyli Islandia? Sprawdźcie, jakie prawa i możliwości oferuje płci pięknej ten „Zimny Ląd”!

Najlepszy kraj do życia dla kobiet

www.unsplash.com; Kristin Wilson

Najlepszy kraj do życia dla kobiet. Dlaczego powinniśmy brać przykład z Islandii?

Islandia to miejsce jak ze snu. Swoim mieszkańcom i turystom oferuje zapierające dech w piersiach, dzikie krajobrazy rodem z magicznej krainy lodu i ognia, wzbogaconej o stada pasących się owiec. Zachwyca możliwością darmowego biwakowania w niemal każdym miejscu, dzikimi gorącymi źródłami i kameralną atmosferą. A do tego jest powszechnie uważana za najlepszy kraj do życia dla kobiet. Co o tym przesądza? Sprawdź!

 

Równe prawa obu płci

Najlepszy kraj do życia dla kobiet

unsplash.com; Ben Eaton

Równouprawnienie obu płci jest wrośnięte głęboko w islandzką kulturę i historię. Już ponad tysiąc lat temu, zanim na wyspę dotarli chrześcijańscy misjonarze, kobiety odgrywały w swoich społecznościach istotne role. Dowodziły morskimi wyprawami, walcząc i plądrując u boku męskich towarzyszy. Były kapłankami, znachorkami i wróżbitkami. I choć religijna równość tymczasowo skończyła się tam wraz z przyjęciem chrztu w 1000 roku, znaczenie kobiet w społeczeństwie nie uległo zatarciu. Na początku XX wieku Islandkom udało się zresztą odzyskać prawo do kapłaństwa w kościołach protestanckich. W ślad za tym poszły kolejne prawa – do głosowania i kandydowania w wyborach. Co ciekawe, później, w latach 60. kobietom udało się także wywalczyć prawo do… określania Boga rodzajem żeńskim, co stworzyło solidne podwaliny do dyskusji o roli płci w ugrupowaniach religijnych. Kobiety na Islandii nie miały za to problemów z dostępem do edukacji czy służby zdrowia. I tak zostało.

 

Ta sama praca, ta sama płaca

kobiety

unsplash.com

Równość płci na Islandii w dużej mierze przekładała się także na wysokość płac, jednak jeszcze do niedawna nie było to usankcjonowane prawnie. W 2018 roku rząd w Rejkiawiku postanowił uregulować to niedopatrzenie. Przynajmniej w odniesieniu do dużych firm, zatrudniających więcej niż 25 osób. Wprowadził bowiem prawo nakazujące pracodawcom, zarządzającym większą niż wskazana liczba pracowników ubiegać się o specjalne certyfikaty islandzkiego ministerstwa pracy. Dokumenty te wydawane są po udowodnieniu, że na żadnym stanowisku i wobec żadnego pracownika nie dochodzi do płciowej dyskryminacji w kwestii płacy. To pierwszy kraj na świecie, w którym wprowadzono w życie podobny projekt. Warto dodać, że obejmuje one nie tylko rodzime firmy, ale także koncerny zagranicznych inwestorów, otwierających swoje siedziby na wyspie.

 

Jak widzicie, Islandia w pełni zasłużyła sobie na miano najlepszego kraju do życia dla kobiet. Jeśli więc kiedyś przejdzie Wam przez myśl daleka wyprowadzka, warto uwzględnić tę wyspę na swojej liście ewentualnych kierunków. Zwłaszcza, że największą mniejszość narodową na Islandii tworzą… Polacy!

Póki co robimy, co w Naszej mocy, by stworzyć sobie godne warunki do życia w naszej pięknej ojczyźnie…

Protest kobiet po skandalicznym orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego. Tak walczymy o swoje prawa

Protest kobiet po skandalicznym orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego. Tak walczymy o swoje prawa

W całej Polsce trwają protesty po skandalicznym czwartkowym orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego, który zablokował możliwość dokonywania aborcji w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu lub nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu. Pomimo trwającej i przybierającej na sile pandemii, od pięciu dni Polki i Polacy są zmuszeni mobilizować się do wspólnej walki o prawa kobiet do decydowania o swoim zdrowiu, życiu i przyszłości. Wierzymy, że okrutna decyzja podjęta przez garstkę rządzących w imieniu całej rzeszy obywateli zostanie cofnięta. Zobaczcie, jak walczą Lwice z całej Polski i wspierający je mężczyźni. Zapraszamy na krótką fotorelację!

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (117 głosów, średnia: 4,72 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. TwojaRównowaga.PL  28 października 2020 07:16

  To co się dzieje w naszym kraju to dramat… Może rzeczywiście warto przemyśleć emigrację? Islandia to bardzo interesujący kraj, jednak zimny. 🙁

  Odpowiedz
 2. Skosa Sandra  28 października 2020 07:37

  Przepiękny kraj.

  Odpowiedz
 3. ava  28 października 2020 11:02

  A kiedyś wystarczyło wyjechać w Bieszczady 🙂

  Odpowiedz
 4. Jaworka  28 października 2020 16:43

  A tak się cieszyłam że nie sprowadzili do nas arabskich uchodźców że islam nam nie zagrozi a tu proszę rządzący maja takie same poglądy jak muzułmanie, gdzie kobieta jest przedmiotem.

  Odpowiedz
 5. agasam9  28 października 2020 20:51

  Mój kuzyn mieszka w Islandii, narzeka tylko na zimno i drożyznę 🙂

  Odpowiedz
 6. Hidari11  30 października 2020 06:25

  Islandia taka piękna! Kraj- marzenie, szkoda, że drogi… Ceny wycieczek proponowane przez biura podróży są kosmiczne w porównaniu do innych destynacji.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany