Najlepsze sposoby na osad i zacieki z wody w łazience

Na pewno wielu z nas ma do czynienia z nieestetycznym osadem z twardej wody oraz środków myjących, jak mydło na powierzchniach użytkowych w łazience. Osad kamienny pojawia się wszędzie tam, gdzie powierzchnia ma kontakt z wodą. Niestety wystarczy trochę zaniedbać daną powierzchnię i osad staje się bardzo trudny do usunięcia. Za taki stan odpowiedzialna jest twarda woda i obecny w niej nadmiar rozpuszczalnych soli wapnia i magnezu. Jak skutecznie pozbyć się osadu z wody?

produkty do sprzątania

Czy masz twardą wodę?

Niestety w naszym kraju nie praktykuje się w zakładach wodociągowych odkamieniania wody. Możemy liczyć jedynie na jej dezynfekowanie oraz czasami uzdatnianie. Jednak, jeśli nie posiadamy odpowiednich filtrów, które zatrzymują nadmiar soli wapnia i magnezu, na ścianach łazienki, kabiny prysznicowej, umywalkach, zlewozmywakach, miskach sedesowych, bateriach, innych urządzeniach i elementach, z którymi woda ma styczność, zacznie tworzyć się osad wapienny.  Osad ten z czasem wręcz wżera się w powierzchnię i jest niemożliwy do usunięcia poprzez mycie zwykłym płynem do czyszczenia powierzchni. Obecność twardej wody w naszych kranach możemy rozpoznać również przez osłabione działanie środków piorących, a także zniszczenie tkanin. Również nasza skóra nie jest obojętna twardej wodzie, bardziej się wysusza i swędzi, a włosy tracą blask i witalność. Taka woda nie jest również dobra dla wszelkich urządzeń elektrycznych, jak czajniki czy przepływowe podgrzewacze wody, które muszą pracować ze zwiększoną mocą, by ogrzać wodę.

Jak zapobiegać i czyścić powierzchnie narażone na działanie twardej wody?

Amway HomeJeśli w naszej łazience pojawia się biały nalot warto skorzystać z profesjonalnych środków czyszczących, które poradzą sobie ze skutkami twardej wody na każdej powierzchni. Niestety na nic zdadzą się popularne ostatnio parowe urządzenia czyszczące, skoro para wytwarzana przez to urządzenie będzie również zawierała niekorzystne związki. Można pokusić się o stosowanie domowych sposobów w postaci mieszanki sody i octu. Jest to jednak sposób niezwykle pracochłonny oraz kosztowny na większą skalę. Bardzo przydatne okazują się produkty Amway dla domu znane pod nazwą Amway Home. Znajdziemy wśród nich między innymi L.O.C. Daily Shower Cleaner – Płyn do czyszczenia kabin prysznicowych. Jest to skoncentrowany produkt, którego zastosowanie nie wymaga ani szorowania, ani spłukiwania. Doskonale radzi sobie z osadem z twardej wody, brudem oraz osadem z mydła. W przeciwieństwie do niektórych środków czyszczących, nie powoduje matowienia powierzchni. W gamie Amway Home znajdziemy również inne produkty do czyszczenia powierzchni łazienkowych, które mają świetne działanie usuwające osad wapienny oraz zapobiegające jego powstawaniu przy regularnym stosowaniu.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (130 głosów, średnia: 4,48 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. lilkawodna  18 marca 2015 07:56

  Zaczynają się wiosenne porządki!

  Odpowiedz
 2. Gocha  18 marca 2015 08:04

  No osady w łazience są naprawdę irytujące. Niestety trzeba ostrożnie dobierać środki czystości i później dokładnie je zmywać, szczególnie jak się ma małe dziecko, które później wszystko oblizuje ;/

  Odpowiedz
 3. bbo  18 marca 2015 11:52

  U mnie jest twarda woda, więc wiem co to znaczy walka z osadem.

  Odpowiedz
 4. macierzanka  19 marca 2015 15:36

  Ciekawe porady, z niektórych skorzystam.

  Odpowiedz
 5. Wusia  21 marca 2015 10:29

  Stosuje dużo octu i papki na bazie sody. Jeżeli niezadziałają to specyfiki kupione w sklepie.Najważniejsze źe by je dobrze spłukaća ,ponieważ są dość agresywne.

  Odpowiedz
 6. Kmakolagwa  21 marca 2015 17:00

  Fajny artykuł.

  Odpowiedz
 7. Anita  22 marca 2015 20:00

  u nas wyciera się wannę po każdym myciu i nie ma z tym problemu 🙂

  Odpowiedz
 8. Amy22  26 maja 2015 10:39

  Słyszałam, że kamień w toalecie bardzo dobrze usuwa cola, ale nigdy nie miałam odwagi, żeby się przekonać. Chyba potem nie mogłabym już jej pić 🙂

  Odpowiedz
 9. stokrotkapolna  15 listopada 2016 11:23

  A ja robię sobie płyn do mycia na bazie octu ,płynu do naczyń i wody. Doskonale usuwa te osady.. A do mycia szafek w kuchni do tej mikstury mam dodane trochę płynu do szyb.nie zostawia smug, i świetnie usuwa łuste osady w kuchni.Tanio.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany