Najlepsze przepisy na wegańskie śniadanie. Przedstawiamy 5 propozycji na smaczne i zdrowe przebudzenie
Jesteś weganką, ale nudzą cię już powtarzane każdego dnia te same śniadaniowe przepisy? A może odwiedza cię twoja niemięsożerna przyjaciółka i chcesz jej zaimponować pysznym początkiem dnia? Okazuje się, że istnieją tysiące przepisów na urozmaicone śniadania bez mięsa, nabiału i wszelkich innych odzwierzęcych produktów. Przedstawiamy wam kilka przepisów i już teraz życzymy smacznego!
Wegańskie śniadanie wcale nie musi być nudne! Co więcej, istnieje wiele kreatywnych przepisów na smaczny i pożywny początek dnia. Już z samych warzyw i owoców można wyczarować prawdziwe cuda, a poddane śniadaniowym eksperymentom z pewnością znów cię zaskoczą. Przedstawiamy 5 przepisów, które wykonasz bez większego zaangażowania, w sam raz po przebudzeniu.
Najlepsze przepisy na wegańskie śniadanie. Przedstawiamy 5 propozycji na smaczne i zdrowe przebudzenie
Przepisy na wegańskie śniadanie:
1) Zielona jajecznica z tofu, tzw. tofucznica
- kostka tofu
- mała cebula
- 3 łyżeczki płatków drożdżowych lub owsianych
- 1/4 szklanki wody
- olej roślinny do smażenia
- odrobina soli
- pieprz
- sól
- 1/3 łyżeczki kurkumy
- szczypta czosnku granulowanego (lub świeżo wyciśnięte dwa małe ząbki)
- kilka liści świeżej bazylii (lub łyżeczka bazylii w proszku)
zielona sałatka:
- pół awokado
- kilka liści świeżego szpinaku
- garść rukoli
- sok z ćwiartki cytryny
- sól
- pieprz
Przygotowanie: Tofu odsączamy z zalewy. Następnie rozgrzewamy na patelni odrobinę oleju i wrzucamy na nią pokrojoną w kostkę cebulę. Gdy lekko się zarumieni, dorzucamy pokruszony w rękach ser. Podsmażoną całość doprawiamy pieprzem, solą oraz czosnkiem, a następnie wsypujemy płatki. Wszystko co jakiś czas mieszamy drewnianą łyżką i zaraz potem dolewamy wodę. Danie powinno dusić się tak długo, aż cała woda odparuje. Na koniec tofucznicę można jeszcze podsmażyć, doprawić według uznania i posypać bazylią. Podajemy ją z zieloną sałatką, która powstanie poprzez pokrojenie awokado w małą kostkę i przełożenie jej na rukolę oraz szpinak. Warzywa skrapiamy cytryną, solimy i pieprzymy.
2) Dynia i komosa ryżowa w sałatce
- 1, 5 szklanki dyni pokrojonej w kostkę
- szklanka komosy ryżowej
- 5 łyżek pestek granatu
- pół szklanki pokrojonej w kostkę czerwonej kapusty
- 2 figi
Dressing:
- 3 łyżki pasty tahini
- łyżka soku z cytryny
- pół łyżki oleju roślinnego
- odrobina wody
- sól
- pieprz
Przygotowanie: Pokrojoną w kostkę dynię najpierw pieczemy. Musimy też ugotować komosę. Do miski wrzucamy kapustę, granat i figi – wszystko oprócz pestek pokrojone w kostkę. Do tego zestawu dorzucamy pierwsze składniki, gdy te będą gotowe i mieszamy. Aby nadać smaku całości potrzebny będzie dressing, który powstanie w szklance z dokładnego połączenia wymienionych wyżej produktów. Na koniec sałatkę polewamy sosem. To doskonały wybór zwłaszcza teraz, bowiem jesień to czas dyni.
3) Pancakes z ciecierzycy w towarzystwie banana i kokosu
- 1 szklanka mąki z ciecierzycy
- 1 duży banan do ciasta i 1 mniejszy do dekoracji
- wiórki kokosowe do posypania
- syrop klonowy lub z agawy
- pół szklanki mleka roślinnego
- 1/3 łyżeczki proszku do pieczenia
- mniej niż pół łyżeczki soli
Przygotowanie: Na początek banana kroimy w niewielkie plasterki i wrzucamy do miski. Dodajemy mąkę, mleko, proszek do pieczenia i sól, a następnie miksujemy na gładką masę. Odstawiamy na 8 minut w temperaturze pokojowej. Później rozgrzewamy patelnię do naleśników i wlewamy dwie łyżki masy formując z niej placuszek. Gdy na jego wierzchu pojawią się bąbelki powietrza, przewracamy na drugą stronę i powtarzamy czynność. Podajemy polane syropem, posypane wiórkami kokosowymi i ozdobione pokrojonym w plasterki bananem.
4) Uczta z hummusem
- 180 g ugotowanej ciecierzycy (lub dwie puszki gotowej)
- sok z całej cytryny
- 2 łyżki tahiny
- łyżeczka kuminu
- 5 małych ząbków czosnku
- szczypta
- pieprzu cayenne
- 1/4 szklanki lodowatej wody
dodatki:
- zielony ogórek
- pietruszka
- marchewka
- seler naciowy
- wegański chleb
Przygotowanie: Hummus lub przynajmniej ugotowaną ciecierzycę (o ile nie wybieramy tej z puszki) warto przygotować sobie wcześniejszego wieczoru, chyba że rano faktycznie mamy sporo czasu. Tak czy inaczej, aby zrobić wersję klasyczną wystarczy zblendować wymienione w przepisie składniki. Pastę można jednak urozmaicać na setki sposobów i warto na pożywne śniadanie przygotować kilka wersji. Do podstawowego składu wystarczy dorzucić m.in. suszone pomidory, oliwki, albo pieczoną paprykę. Pamiętajmy jednak, aby wcześniej odsączyć produkty z zalewy i jeśli są kwaśne, zamiast soku z całej cytryny, dać tylko połowę. Hummus podawać z pokrojonymi w słupki warzywami oraz (lub) z chlebem wegańskim.
5) Egzotyczna owsianka
- 4 plastry ananasa (może być z puszki)
- połowa mango
- pół szklanki mleka kokosowego
- pół szklanki soku z papai
- pół szklanki płatków owsianych
- łyżeczka nasion chia
Przygotowanie: Na początek musimy zalać płatki wrzątkiem i odstawić do momentu aż spęcznieją. Owoce kroimy na małe części, tak aby łatwo można je było zblendować. Następnie dodajemy do nich sok, mleko, nasiona i pulchne już płatki. Na koniec używamy blendera, po to aby powstała jednolita masa.