Na leżak i do hamaka, czyli najlepsze książki na wakacje

Letni urlop to doskonała okazja do nadrobienia lektur, na które brak nam czasu w ferworze codziennych spraw. Można wtedy zaszyć się z książką w ogrodowym hamaku, na bujanej leżance na tyłach domu lub na dzikiej plaży z nadzieją, że nikt nie przeszkodzi nam w błogim relaksie. Jakie są najlepsze książki na wakacje 2017? Wskazujemy kilka (nie tylko nowych) tytułów, które mogą sprawdzić się w wakacyjnym klimacie!

najlepsze książki na wakacje

źródło: www.pixabay.com

Na leżak i do hamaka, czyli najlepsze książki na wakacje

Polecamy również: Nowości wydawnicze: Idealne książki na lato 2016

 

„Rzekomo fajna rzecz, której nigdy więcej nie zrobię”, David Foster Wallace

 

Zabawny, przesycony ironią i pełen celnych spostrzeżeń na temat wielu aktualnych zjawisk zbiór esejów i reportaży, który w wakacyjną atmosferę wpisuje się przede wszystkim ze względu na reportaż z tygodniowego rejsu luksusowym statkiem po Karaibach, w którym autor ukazuje, jak trudno zaspokoić wszystkie snobistyczno-ekskluzywne potrzeby współczesnego turysty. 

 

Okoliczności sprzyjające lekturze: zdecydowanie rejs! Statkiem, jachtem albo dmuchanym flamingiem po luksusowym basenie w pięciogwiazdkowym hotelu

 

 

„Przewodnik wędrowca”, Tristan Gooley

Kochasz naturę? Spędzasz każdy weekend na świeżym powietrzu? Planujesz wypad na łono dzikiej natury z dala od tłumów turystów? To zdecydowanie propozycja dla Ciebie. Ta książka zmieni Twoje spojrzenie na mijany krajobraz i sprawi, że nawet zwyczajne spacery staną się fascynującą przygodą. Dowiesz się, dlaczego rośliny, kopuła nieba, zwierzęta to niewyczerpane źródła informacji na temat otaczającego nas świata. Ponad 850 wskazówek Tristana Gooleya pozwoli Ci zrozumieć język natury i sprawi, że wędrowanie będzie jeszcze większą przyjemnością!

Nauczysz się, jak przemienić liść drzewa w kompas, jak znaleźć najbliższe miasto za pomocą nocnego nieba oraz jak prognozować pogodę, obserwując zachowanie owadów!

Gotowa na wędrówkę w dzikie ostępy? 

 

Okoliczności sprzyjające lekturze: obóz wędrowny, pielgrzymka, wypad do puszczy lub ogrodu dendrologicznego, weekend z długimi spacerami po lesie

Na leżak i do hamaka, czyli najlepsze książki na wakacje

Zajrzyj także: Dla miłośników surrealizmu i dobrego jedzenia: wydanie unikatowej książki kucharskiej Salvadora Dali

 

Pizzeria „Kamikaze”, Etgar Keret

To idealna na wakacje, bo lekka, zabawna i utrzymana nieco w stylistyce komiksu powieść drogi. Świat, po którym podróżują bohaterowie nie jest jednak zupełnie zwyczajny… Jest bowiem zamieszkany przez duchy samobójców, którzy trafili tu za karę. Podobny do naszej rzeczywistości, ale nieco gorszy (z brzydkimi napisami, wyblakłymi kwiatami, ruinami budynków, sklejonymi taśmą narzędziami, starymi samochodami z czarną dziurą pod maską i niebem, na którym nigdy nie wschodzą gwiazdy), jest przestrzenią, która niesłychanie pobudza wyobraźnię. Pragnienie głównego bohatera, który w świecie samobójców poszukuje swojej zaginionej dziewczyny nie pozwala wprost oderwać się od lektury, nakazując przewracać kolejne strony w poszukiwaniu happy endu! Tylko czy w takim miejscu jest on możliwy?

 

Okoliczności sprzyjające lekturze: plażowanie, popołudniowe lenistwo w hamaku lub na kocu w ogrodzie, ale także przymusowe wakacje w nielubianym miejscu (zupełnie jak to z powieści)

 

„Wszystko jest iluminacją”, Jonathan Safran Foer

Młody Amerykanin przybywa na Ukrainę, ściskając w ręku starą fotografię. Chce odnaleźć kobietę, która przed pięćdziesięciu laty uratowała jego dziadka przed nazistami. W poszukiwaniach pełnych śmieszno-gorzkich potknięć i porażek będzie mu towarzyszyć grupa wyjątkowych ekscentryków – „niewidomy” kierowca z wiecznie warczącym psem przewodnikiem i jego syn, zakochany w ciemnoskórych raperach „tancerz pierwszej wody”, w niewiarygodnie zabawny sposób kaleczący język angielski. Nudzić nie pozwoli się też czytelnikowi sam główny bohater – wegetarianin w kraju mięsożerców, cierpiący na dogofobię pasażer z psem na tylnym siedzeniu, pogubiony w świecie pełnym obcych kulturowych kodów.

Ta nienowa już, ale ubrana w nowe wydanie, książka jest jednym z najgłośniejszych debiutów współczesnej literatury amerykańskiej. Nagrodzona National Jewish Book i Guardian First Book Award stanowi błyskotliwe połączenie komizmu i ważnej refleksji, które spotkało się z uznaniem zarówno krytyków, jak i czytelników na całym świecie.

 

Okoliczności sprzyjające lekturze: wycieczka w nieznane gdzieś na Wschód, najlepiej z grupą przyjaciół i plecakiem

Na leżak i do hamaka, czyli najlepsze książki na wakacje

Może zainteresuje Cię również: Fragment książki „Dziennik pokładowy”

 

„Przyjdzie Mordor i nas zje”, Ziemowit Szczerek

To nieco podobna w kierunku obranej przez bohaterów podróży do „Wszystko jest iluminacją”, ale jakże różna w treści, stylu i ostatecznym wydźwięku książka o polskich backpackerach („plecakowcach”) wyjeżdżających na Wschód w poszukiwaniu „hardkoru” i dzikiej nieustraszonej przygody. Głównym celem ich wędrówek jest Ukraina, którą najchętniej przemierzają pociągami, rozklekotanymi autobusami i marszrutkami, gromadząc jedyne w swoim rodzaju historie, które opowiadają następnie – po odpowiednim „podrasowaniu” – żądnym podobnych treści rodakom. Zabawna, groteskowa i nieco przerysowana, przyniesie pogłębioną refleksję, bawiąc i zapełniając czas na długie godziny jednocześnie.

 

Okoliczności sprzyjające lekturze: podróż koleją transsyberyjską, backpacking z przyjaciółmi

 

„Wzgórze psów”, Jakub Żulczyk

Najnowsza powieść Jakuba Żulczyka okrzyknięta już bestsellerem to gratka dla fanów kryminału. Niesamowicie wciągająca historia zła rozgrywająca się w prowincjonalnym polskim miasteczku. Mocno realistyczna, zachwyca prawdą przebijającą z portretów psychologicznych bohaterów i ciekawą narracją.

 

Okoliczności sprzyjające lekturze: przymusowe wakacje w Polsce bez wyjazdu, za to z książką w domowym lub ogrodowym zaciszu

Na leżak i do hamaka, czyli najlepsze książki na wakacje

 

Duchowe życie zwierząt”, Peter Wohlleben

To kolejna po niezwykłej i ciepło przyjętej książce („Sekretne życie drzew”) leśnika i miłośnika przyrody Petera Wohllebena lektura, odsłaniająca przed czytelnikiem niezwykłe tajniki życia natury. Tym razem Wohlleben udowadnia, że zwierzęta i ludzie w sferze uczuć  są do siebie bardzo podobni. Odkrywa przed nami niesamowite historie zwierząt, w których możemy zaobserwować ich mądrość, współczucie, troskę czy przyjaźń. Daj się zaskoczyć niezwykłym opowieściom o pogrążonych w żałobie łaniach i kurach okłamujących koguty, a później przyjrzyj się uważnie własnemu zwierzęcemu otoczeniu!

 

Okoliczności sprzyjające lekturze: wczasy pod gruszą lub biwak

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (215 głosów, średnia: 4,53 z 5)
zapisuję głos...