Najlepsze kraje dla kobiet w 2017 roku
Jakie są najlepsze kraje dla kobiet w 2017 roku? Gdzie mieszkają najbardziej szczęśliwe, zadowolone ze swojego życia panie? Ankiety wskazują na kraje skandynawskie. To właśnie 3 północne, chłodne i dalekie państwa znalazły się na podium rankingu. Dlaczego? Sprawdźcie!
Zobacz także: Kobiety sukcesu i ich porady – pomogą Ci zrobić karierę!
Ranking krajów przygotowano na podstawie danych zebranych od tysięcy uczestniczek ankiety, prowadzonej przez 3 niezależne ośrodki badawcze. Pod uwagę brano m.in. stopień poszanowania praw człowieka, równouprawnienie płci, stosunek zarobków kobiet i mężczyzn, bezpieczeństwo oraz perspektywy rozwoju dla obu płci.
Nr 1. Szwecja
Największym atutem kraju jest system edukacji, stwarzający kobietom odpowiednie warunki do nauki. W Szwecji 2/3 tytułów uniwersyteckich zdobywają panie. System opieki społecznej także jest na wysokim poziomie. Typowa skandynawska rodzina dzieli obowiązki rodzicielskie po równo. Dlatego też praca zawodowa, nauka są dla Szwedek łatwo dostępne. Urlop rodzicielski w Szwecji wynosi ok. 480 dni do podziału dla obojga rodziców. Można z niego skorzystać do 8. roku życia dziecka.
– Szwecja to dobry kraj dla kobiet. Mam nadzieję, że tak zostanie. (…) Jedną z rzeczy jest to, że możemy być z naszym dzieckiem co najmniej 18 miesięcy, mając płatny urlop. To dobra rzecz. Myślę też, że szwedzcy mężczyźni, tak jak kobiety zajmują się domem, gotują, sprzątają. Uważam, że mamy równe państwo. Zawsze mogłoby być lepiej, ale nie mogę narzekać – podkreśla Mona Westerberg, biznes kontroler, pracująca od 15 lat w szwedzkiej korporacji.
Bardzo ważne jest dla mieszkańców Szwecji promowanie równości płci. W 2008 r. Szwecja przyjęła prawo antydyskryminacyjne, które nakłada na firmy zatrudniające więcej niż 25 osób obowiązek przestrzegania zasady: równa płaca dla kobiet i mężczyzn za tę samą pracę. Pracodawcy zwracają też uwagę na to, jak kobiety są traktowane w środowisku pracy.
Według niektórych Szwecja zajęła tak wysokie miejsce także m.in. ze względu na indywidualne opodatkowanie. Małżeństwa w tym kraju nie składają wspólnych oświadczeń podatkowych, każdy robi to oddzielnie. Stawka jest ustalana zależnie od dochodu i statusu finansowego.
Nr 2. Dania
Dania często znajduje się na podium rankingów dotyczących najszczęśliwszych narodów świata, sporządzanych na podstawie „wskaźnika zadowolenia z życia”, opracowywanego przez Uniwersytet w Leicester. Według badań 82% Duńczyków uważa się za zadowolonych z życia, a Dunki są najszczęśliwsze wśród wszystkich europejskich emerytek. Kraj znajduje się także w czołówce najlepszych państw do wychowywania dzieci.
Skandynawskie państwo wyróżnia elastyczny system urlopów rodzicielskich, co pozwala sprawiedliwie dzielić zadania wychowawcze. Ojcowie i matki wiedzą, że mają nie tylko równe prawa, ale też obowiązki. Udział duńskich kobiet w biznesie oraz polityce znacznie przewyższa europejskie średnie, dzięki przepisom promującym aktywność pań. W skandynawskim państwie istnieje także dużo organizacji kobiecych, które mają wpływ na politykę wewnętrzną.
Nr 3. Norwegia
Norwegia to według rankingów jeden z najlepszych krajów do życia. Państwo wyróżnia się spośród innych uważnym respektowaniem praw człowieka i równości płci. Kraj należy do grona tych o najwyższych standardach życia.
Mówi się że to jedno z najlepszych państw dla matek, ze względu na długi, płatny urlop macierzyński i dobrą opiekę nad dziećmi. Ważne jest też to, że w Norwegii ojcowie chętnie dzielą obowiązki rodzicielskie, biorąc urlopy tacierzyńskie tuż po narodzinach dziecka. Prócz tego, kraj zobowiązuje również pracodawców do zatrudniania kobiet na stanowiskach kierowniczych. W Norwegii panie z powodzeniem pracują w zawodach, gdzie indziej zdominowanych przez mężczyzn.
Najlepsze kraje dla kobiet w 2017 roku: inne państwa
Wśród innych państw w rankingu wysoko uplasowały się także Islandia, Finlandia, Holandia, Kanada, Niemcy, Wielka Brytania i USA. Polska zajęła 21 miejsce.
Jakie jest Wasze zdanie na ten temat? Jakie są najlepsze kraje dla kobiet w 2017 roku? W którym państwie chciałybyście mieszkać?