Najlepsze gry na Sylwestra w domu – redakcyjny TOP 6

Organizujesz sylwestrową domówkę, wybrałaś idealną muzykę, kupiłaś szampany, zimne ognie i wyrzutnię konfetti, a Twoja lodówka jest pełna produktów do przyrządzania przekąsek, ale nadal masz obawy, że Twoja impreza okaże się nudna? Przedstawiamy gry na Sylwestra i wiele innych imprezowych okazji, przy których Twoi goście przegapią wybicie północy!

Najlepsze gry na Sylwestra w domu

Najlepsze gry na Sylwestra w domu

 

1. Taboo

gry na sylwestra

To jedna z najbardziej popularnych i lubianych gier zespołowych, w którą może grać dowolna liczba osób i której zasady są na tyle łatwe, że nie pogrążysz się w zawiłych wyjaśnieniach. W dodatku ma swoją wersję mobilną, dzięki czemu jeden smartfon wystarczy, żeby rozkręcić imprezę w każdym miejscu na świecie! Zadaniem graczy jest jak najszybsze naprowadzenie członków swojej drużyny na wylosowane hasło. Nie można jednak przy tym używać żadnego z „zakazanych słów” wymienionych na karcie pod hasłem. Jak sprawić, by Twoi znajomi odgadli, że chodzi o słonia, nie wypowiadając słów: zwierzę, Afryka, trąba czy szary? Użyj wyobraźni i pękaj ze śmiechu, słuchając jak inni „plączą się w wyjaśnieniach”!

2. Jungle Speed

 

gry na sylwestra

To gra na refleks, wywołująca wiele emocji i niekontrolowanych wybuchów śmiechu. Zasady są bardzo proste: każdy z graczy wyciąga po kolei kartę z talii i kładzie ją przed sobą. Jeżeli odkryta karta zawiera symbol, który został już wylosowany przez innego gracza, między dwójką graczy dochodzi do pojedynku polegającego na tym, kto szybciej złapie za stojący na stole drewniany totem. Szybszy gracz oddaje swoją kartę przegranemu, a ten wsuwa ją pod spód swojej talii. Wygrywa ten, kto pierwszy pozbędzie się wszystkich swoich kart. Gra wydaje się łatwa, ale symbole na kartach są do siebie bardzo podobne, a wszystko komplikują dodatkowo karty funkcyjne, zmieniające na chwilę reguły gry.

Polecamy: Szybkie i łatwe przekąski last minute na Sylwestra

 

3. Dixit

gry na sylwestra

W tej grze liczy się wyobraźnia! „Dixit” kilkukrotnie otrzymał tytuł gry roku w różnych plebiscystach i nie ma w tym niczego zaskakującego, biorąc pod uwagę, że jest to jedna z niewielu karcianych gier, które rozbudzają kreatywność, a jednocześnie pozwalają sprawdzić, co komu w duszy gra. „Dixit” składa się z talii niezwykle barwnych surrealistycznych kart. Osoba, która w danej rundzie pełni funkcję narratora losuje jedną kartę i – nie pokazując jej pozostałym graczom – wypowiada skojarzenie, jakie ta karta w niej rodzi. Może to być słowo, zdanie, cytat lub dźwięk – ważne jednak, aby nie było zbyt oczywiste i nie zbyt dalekie od wylosowanego obrazu. Następnie odkłada ją obrazkiem do dołu, a pozostali gracze wybierają z dostępnych im kart po jednej takiej, która wydaje im się pasować do skojarzenia i przetasowują te wybory z kartą narratora. Później każdy ma za zadanie odgadnąć, która karta była tą podstawową. Nagradzani są Ci, którzy ją wskażą, ale także Ci, którzy „fałszywymi” kartami wywiedli w pole przeciwników.

4. Czarne historie

 

 

To gra, w którą mogą zagrać nawet dwie osoby, składająca się z dwustronnie zapisanych kart. Jeden z graczy poznaje szczegóły tajemniczej kryminalnej historii, a drugi musi – na podstawie bardzo nikłego zarysu – odgadnąć, co się wydarzyło, zadając pytania, na które prowadzący może odpowiadać wyłącznie: „tak” lub „nie”. Prowadzenie śledztwa w stylu Sherlocka Holmesa i zgadywanie kolejnych wątków mrożących krew w żyłach historii to świetna zabawa i sposób na sprawdzenie swojej domyślności!

Zajrzyj również: Jak pozbyć się świątecznego bagażu i schudnąć do Sylwestra?

 

 5. Jenga

gry na sylwestra

To chyba najbardziej popularna gra wśród imprezowiczów. Wysoka wieża z drewnianych klocków, które należy kolejno wyciągać ze środka i układać na samej górze, uważając przy tym, by wieża się nie zawaliła to idealna zabawa na sylwestrową noc w towarzystwie bąbelków. Dodatkowo na poszczególnych klockach można napisać zadania, które powinien wykonać ten, kto je wyciągnie (np.”opowiedz anegdotkę z liceum” albo „wyjaw swoją małą tajemnicę np. dotyczącą grzesznych kulinarnych upodobań”). Śmiech, owacje i palce trzęsące się przy wyciąganiu kolejnych pięter krzywej wieży to gwarancja dobrej zabawy!

 

6. Latające kurczaki

gry na sylwestra

„Loopin Louie”, czyli gra w latający samolot goniący kurczaki, została stworzona z myślą o dzieciach. Elektroniczny mechanizm pozwalający podbijać samolot za pomocą przycisku w taki sposób, by strącił żetony z kurami siedzącymi na grzędzie przeciwnika przynosi jednak tak wiele śmiechu i emocji związanych z rywalizacją, że dorośli pokochali ją nawet bardziej! Zabawa i głośne okrzyki gwarantowane!

Gry wymagające uwagi i zaangażowania

Dla tych z Was, którzy wolą w mniejszym gronie rozgrywać dłuższe partie i myśleć strategicznie – nawet w noc sylwestrową polecamy uznane gry, takie jak:

 • Tzolkin: Kalendarz Majów
 • Terraformacja Marsa
 • 7 cudów świata
 • Splendor
 • Catan (Osadnicy z Catanu)
 • Carcassonne

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (232 głosów, średnia: 4,71 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. stokrotkapolna  28 grudnia 2016 06:45

  Kiedyś to u nas się grało.

  Odpowiedz
 2. passa  28 grudnia 2016 06:55

  Taboo, Jenga – obowiązek każdej imprezy. W zestawieniu nie pojawił się Twister, nie ma Tribonda, równie świetne gry! Jungle Speed ostatnio dał mi i znajomym mnóstwo frajdy. Polecam, rozkręci każdą imprezę, każde spotkanie z przyjaciółmi.

  Odpowiedz
 3. martucha180  28 grudnia 2016 13:18

  Słyszałam tylko o grze Jenga. A gdzie chińczyk? 😉

  Odpowiedz
 4. macierzanka  28 grudnia 2016 19:37

  Mam w domu gry Jengę i Dixit, gramy w nie rodzinnie i ze znajomymi.

  Odpowiedz
 5. janka1312  28 grudnia 2016 21:55

  U nas królują karty: poker, tysiąc, makao…

  Odpowiedz
 6. Moniśka  1 stycznia 2017 11:22

  fajny artykuł. Dobrze, że planszówki nie wychodzą z mody.. nawet eurobiznez czy tez monopoly jest lepsze od nudy. Chodź sylwester jest od tego, żeby się bawić 😀

  Odpowiedz
 7. Alluska12  30 grudnia 2019 19:43

  Nie mam jeszcze żadnej z tych gier, całkiem zabawne są też gierki małżeńskie 😉

  Odpowiedz
 8. Skosa Sandra  28 grudnia 2020 12:01

  Lubię takie gry, bo potrafią świetnie urozmaicić i rozkręcić każdą domówkę.

  Odpowiedz
 9. Jaworka  28 grudnia 2020 16:15

  W Sylwestra raczej się bawiliśmy jak nie na balu to domówka była ale zawsze tańce

  Odpowiedz
 10. luna341  28 grudnia 2020 21:09

  Covidowy sylwester mi się szykuje więc temat gier i mnie na czasie.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany