Najlepsze filmy animowane dla dzieci, które rozbawią i wzruszą wszystkich domowników
Współczesna kinematografia stara się dotrzeć nie tylko do dorosłego widza, ale próbuje również zdobyć serca młodszej widowni. Powstaje wiele produkcji, które zadziwiają rozmachem, efektami specjalnymi i wciągającą fabułą. Ale twórcy filmowi nie zapominają także o rodzicach i komponują historie, które można oglądać w familijnym gronie.
Czego można oczekiwać po animacjach dla młodego odbiorcy? Praktycznie tego samego, co po obrazach filmowych dedykowanych dorosłym. Powinny bawić, śmieszyć, wzruszać, a także czegoś uczyć. I wiele bajek spełnia wszystkie te kryteria. Specjalnie dla Waszych pociech wybraliśmy najlepsze filmy animowane dla dzieci, które wywołują uśmiech na twarzy, wyciskają łzy z oczu i zapierają dech w piersi z wrażenia. Życzymy udanego seansu!
Najlepsze filmy animowane dla dzieci, które rozbawią i wzruszą wszystkich domowników
1. Coco
To przepiękna, a do tego niezwykle barwna opowieść o pasji, marzeniach i uczuciach. Jej bohaterem jest Miquel, chłopiec który kocha muzykę i pragnie poświęcić jej życie. Niestety jego prapradziadek opuścił dom właśnie dla muzycznej kariery, łamiąc przy tym serca żony i córki. Od tego czasu wszelkie muzykowanie (nawet nucenie pod nosem) jest w rodzinie zabronione. Jak się domyślacie Miquel nie potrafi zrezygnować ze swoich marzeń, a to z kolei prowadzi go… do świata zmarłych. Ogrom emocji i zaskakujące zakończenie gwarantowane.
2. Odlot
Kolejna wzruszająca historia, której główny wątek skupia się na relacji dwóch postaci: 80-letniego staruszka i ośmioletniego chłopca. Dziecięca beztroska kontrastuje tu z pewną życiową rezygnacją i doświadczeniem. Bowiem starszy mężczyzna to człowiek samotny, nieco już zgorzkniały i tęskniący za swoją największą miłością życia. Obecność chłopca przyjmuje jako zbędny balast, który utrudnia mu realizację wielkiego marzenia zmarłej żony, a mianowicie podróży do Ameryki Południowej. Oczywiście nie ma pojęcia, jak dużo wniesie do jego życia ta wspólna wyprawa.
3. Zakochany kundel (1955)
To klasyka Disney’a, kojarzona przede wszystkim ze sławetną sceną, w której główni bohaterowie zajadają spaghetti. Wiekowa już animacja porusza problematykę miłości, która jest silniejsza niż jakiekolwiek podziały. Uczucie rodzi się między uroczą cocker spanielką, która wiedzie beztroski żywot u swojego państwa, a kundlem – wolnym i niezależnym. Piękna, staromodna historia z morałem okraszona niezapomnianą muzyką.
4. Mary i Max
To obraz dla nieco starszych dzieci – nastolatków, które nie potrzebują ferii kolorów, by docenić estetykę animacji. „Mary i Max” jest na wskroś przejmującą fabułą o dość niespotykanej, korespondencyjnej znajomości między czterdziestolatkiem z zespołem Aspergera, a nieco dziwaczną i samotną ośmioletnią dziewczynką. Film nie zapewni typowej rozrywki przy popcornie, ale na pewno zostawi ślad w sercu na dłużej. Uświadamia bowiem jak ważna jest akceptacja inności, a także prawdziwa przyjaźń i budowanie więzi.
5. To się w głowie nie mieści
Jeśli chcecie nauczyć dzieci rozpoznawać swoje własne emocje, to ów film będzie w tej nauce wdzięcznym sprzymierzeńcem. W zabawnej i oryginalnej formie twórcy filmu przemycają istotny przekaz – każda emocja jest bardzo ważna! Nawet złość, zazdrość i smutek – wszystkie uczucia bowiem stanowią fundament, na którym opiera się zdolność radzenia sobie z różnego rodzaju wydarzeniami, jak przeprowadzka czy utrata bliskiej osoby.
6. Jak wytresować smoka
Niesamowita historia sięgająca czasów Wikingów, a jednak bardzo uniwersalna i na czasie. W tych nieco nieprawdopodobnych dla nas okolicznościach, gdzie człowiek egzystuje wespół ze smokami pewne rzeczy nigdy się nie zmieniają. „Jak wytresować smoka” to ekscytująca opowieść pełna zwrotów akcji, która nie bazuje wyłącznie na efekcie „wow”. Zachęca do działania pomimo przeciwności, pochwala wiarę we własne przekonania i oczywiście zwraca uwagę jak ważne są wzajemne relacje oparte na zaufaniu i oddaniu.
7. Piękna i Bestia
Typowa disney’owska produkcja, która musi się zakończyć wzruszającym happy endem. Warto obejrzeć chociażby dlatego, żeby zobaczyć starsze, klasyczne pozycje tej wytwórni. Tutaj efekty specjalne nie są tak istotne, jak sama historia. A opowieść wciąga, a przy okazji uczy nas starej, dobrze znanej prawdy – pozory mylą! Jest też oczywiście motyw miłości, która zwycięża wszystko.
9. Minionki
Przezabawna rozrywka dla całej rodzina. To takie trochę kino akcji w familijnym wydaniu i z przymrużeniem oka. Młodszym widzom przypadną do gustu dziwaczne żółte Minionki, które wprowadzają dużo chaosu do życia swojego szefa – Gru. Zło niby pociągające, ale, koniec końców, dobro zwycięża. Może nie zapłaczecie, i może żadnej specjalnie wyjątkowej wiedzy nie wyniesiecie, ale na pewno będziecie się dobrze bawić.
9. Legendy Sowiego Królestwa: (2010)
Odwieczna walka dobra ze złem jest tutaj reprezentowana przez świat zwierząt, a ściślej przez niesamowicie waleczne sowy. Zdecydowanie należy docenić kunszt twórców, bowiem zadbali o wysublimowane i efektowne kadry. Niesamowita dbałość w pokazaniu sowiej natury zasługuje na osobne oklaski. Mimo pozytywnego przekazu jest to raczej fabuła dla starszych dzieci, którym zdecydowanie łatwiej przyjdzie zrozumienie takich tematów, jak walka o władzę i dominację czy próby wykorzystywania słabszych.