Najlepsze domowe sposoby na piękne stopy
Stopy to część ciała, o którą powinniśmy dbać cały rok. Latem jednak pielęgnacja stóp jest zazwyczaj intensywniejsza. Po długim okresie jesienno-zimowym w końcu zakładamy letnie sukienki, a do nich sandały, klapki lub japonki i zauważamy, że nasze stopy wcale nie są tak idealne, jak do tej pory myśleliśmy. Mamy dla Was najlepsze domowe sposoby na piękne stopy. Już po pierwszym zastosowaniu poczujesz różnicę!
Spis treści:
- Domowe sposoby na piękne stopy – dlaczego są najlepsze?
- Kąpiele stóp – skuteczny sposób na piękne stopy
- W czym moczyć stopy? Inne składniki dla jeszcze lepszego działania!
- Najlepsze domowe masło dla pięknych stóp
- Twarde, popękane pięty – domowe sposoby
- Pedicure – tak czy nie?
- Jak wykonać domowy pedicure?
Domowe sposoby na piękne stopy – dlaczego są najlepsze?
Jeżeli chcemy, żeby nasze stopy zawsze wyglądały wzorowo, musimy pamiętać o regularności. Przy regularnym nawilżaniu, pozbywaniu się martwego naskórka i dbaniu o pięty, lato nie powinno nas zaskoczyć. Domowe sposoby na piękne stopy sprawią, że będą one zawsze miękkie i nawilżone – gotowe na letnie obuwie!
Na pewno mnóstwo z Was, tak jak my, uwielbia robić sobie przyjemne SPA w domowym zaciszu. Warto do swoich ulubionych zabiegów dodać sprawdzone sposoby na piękne stopy. Często to niedoceniana część naszego ciała, a ma niesamowicie trudne zadanie – opiera się na nich masa całego naszego ciała. Chyba zgadzacie się, że zasługują na szczególne traktowanie? Mimo to, zdarza się, że nie zajmujemy się nimi w należyty sposób. Pielęgnacja stóp kojarzy nam się z długimi, żmudnymi czynnościami, które nie zawsze przynoszą efekt. Skarpetki złuszczające, moczenie stóp w wodzie z solą, ciepłe kompresy… mogłybyśmy wymieniać tak w nieskończoność. W tym artykule postawimy wyłącznie na sprawdzone i skuteczne domowe sposoby na piękne stopy!
Okres jesieni i zimy to bardzo trudny czas dla naszych stóp. Ciężkie obuwie, grube skarpety, długi dzień w pracy, brak przepływu powietrza wewnątrz butów, niewygoda… To wszystko składa się na ryzyko rozwoju zmian, które odbijają się nie tylko na wyglądzie stóp, ale i na naszym zdrowiu. Wzmożona potliwość stóp, twarde, popękane pięty, problemy z paznokciami, rogowacenie skóry, a nawet infekcje grzybicze. Lato to najlepszy moment, żeby znów przywrócić stopom ich blask. Porady, o których dzisiaj wspomnimy świetnie sprawdzą się o każdej porze roku. Nagrodą będą piękne – i przede wszystkim – zdrowe stopy.
Kąpiele stóp – skuteczny sposób na piękne stopy
Kąpiele to jeden z najczęściej polecanych sposobów pielęgnacji stóp. Nie wystarczy jednak moczenie ich w ciepłej wodzie, warto poświęcić temu trochę więcej uwagi. Dzięki temu, że do wody dodasz odpowiednie dodatki, stopy będą miękkie i nawilżone. Po każdym moczeniu stóp warto też pamiętać o płukaniu ich chłodniejszą wodą. Działając natomiast przemiennie – raz ciepłą, raz zimną wodą – poprawisz ukrwienie organizmu.
Moczenie stóp w wodzie z sodą oczyszczoną
Soda oczyszczona w pielęgnacji służy do przygotowania tzw. kąpieli zasadowej. Taka kąpiel przyniesie ulgę zwłaszcza opuchniętym, zmęczonym stopom. To bardzo znany domowy sposób na piękne stopy – soda zmiękcza i wygładza skórę. Dodatkowo, świetnie sprawdza się także do usuwania nieprzyjemnych zapachów. Jeżeli cierpisz na nadpotliwość stóp, koniecznie wypróbuj tego sposobu!
Photo by Rune Enstad on Unsplash
Jak przygotować kąpiel z sodą oczyszczoną do stóp?
Do przygotowania jednej kąpieli użyj ok. 3 łyżeczek sody. Temperatura wody powinna oscylować w okolicy temperatury ciała człowiek – 35-40 stopni. Taka kąpiel powinna trwać do 30 minut. Kąpiel zasadowa do stóp sprawi, że będą one miękkie i gładkie. Dobrze sprawdza się także w walce z twardymi, popękanymi piętami. Taką kąpiel można potraktować jako wstęp do kolejnych kroków domowej pielęgnacji stóp.
Kąpiel stóp – czarna herbata
Czarna herbata przede wszystkim sprawdzi się, jeżeli cierpisz na infekcje grzybicze. Raz na jakiś czas możesz przygotować sobie taką kąpiel profilaktycznie, nawet gdy do tej pory nie miałaś takich problemów. Kąpiel z czarną herbatą odświeża stopy i zmiękcza je przygotowując do kolejnych etapów pielęgnacji. Do miski z wodą dodaj zaparzoną szklankę bardzo mocnej czarnej herbaty. Nie przesadzaj z długością takiej kąpieli – ok. 15 minut w temperaturze wody ok. 36 stopni.
Kąpiel z octu jabłkowego i soli
Naturalny ocet jabłkowy świetnie sprawdza się w pielęgnacji skóry, nie tylko stóp. Przygotowana kąpiel z octem jabłkowym i solą będzie działać przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie i regulująco na pH skóry. Ocet jabłkowy to skuteczny domowy sposób na pielęgnację stóp – działa na ich potliwość i przeciwdziała powstawaniu grzybicy. Uważaj na proporcję dodawanych składników – na każdy litr wody w misce, dodaj dwie łyżki octu i tyle samo soli. Po kąpieli dokładnie osusz skórę stóp i nie zapomnij użyć ulubionego kremu do rąk (lub domowego masła, na który przepis znajdziesz poniżej). Temperatura wody powinna wynosić ok. 36 stopni, a sama kąpiel powinna trwać ok. 10 minut. Jak na kąpiel stóp, to niewiele, a efekt jest naprawdę zadowalający!
Kąpiel imbirowa przeciw zimnym stopom
Często problem zimnych stóp wiąże się również z efektem sinej skóry. Na zimne i sine stopy pomoże rozgrzewająca kąpiel z imbirem. Do przygotowania takiej kąpieli potrzebujesz nieduży kawałek imbiru. Pokrój go lub zetrzyj na tarce i zalej wrzącą wodą. Po kilku minutach dodaj do przygotowanej miski z wodą. Imbir pomoże na słabe ukrwienie i przyjemnie rozgrzeje Twoje stopy. Kąpiel możesz połączyć z masażem stóp, wtedy efekt będzie jeszcze lepszy!
W czym moczyć stopy? Inne składniki dla jeszcze lepszego działania!
Kąpiele stóp to domowe sposoby na piękne stopy polecane od lat. W związku z tym powstał cały ogrom wariacji tego zabiegu. Możesz dowolnie miksować składniki z wodą w temperaturze zbliżonej do temperatury ciała. Uważaj, żeby woda nie była za gorąca, bo może to mieć negatywny wpływ na cały organizm. Oto inne składniki, które możesz dodać do wody, żeby cieszyć się miękkimi, gładkimi stopami:
- olejek z drzewa herbacianego – działa antybakteryjnie i przeciwgrzybiczo. Odświeża stopy – cudownie sprawdzi się także zimą. Do wody dodaj dosłownie kilka kropel.
- miód – zmiękcza skórę stóp, działa przeciwbakteryjnie.
- szałwia – zapobiega poceniu, działa przeciwzapalnie, zmiękcza skórę.
- łyżeczka mleka w proszku lub szklanka mleka – pięknie wygładzi skórę i zadba o to, by stopy były miękkie.
- sól z Morza Martwego – ma wiele cennych składników i szczególnie dobrze sprawdzi się przy atopowym zapaleniu skóry. Do kąpieli stóp dodaj kilka łyżeczek.
Photo by Elly Fairytale z Pexels
Najlepsze domowe masło dla pięknych stóp
Sklepowe półki uginają się od ilości kosmetyków przeznaczonych bezpośrednio do pielęgnacji stóp. Jeżeli lubisz gotowe rozwiązania, to z pewnością znajdziesz coś dla siebie. My przygotowaliśmy dla Ciebie sprawdzony przez nas domowy sposób na piękne stopy. To domowe masło do stóp jest bezkonkurencyjne! Polecamy szczególnie tym, którzy lubią dbać o stopy, nie interesują ich półśrodki i lubią spektakularne efekty.
Jak przygotować domowe masło do stóp?
Do przygotowania domowego masła do stóp będziesz potrzebować masła shea (ok. 50 g), oleju kokosowego (ok. 25 g) i oleju rycynowego (w tej samej ilości, co olej kokosowy). Możesz przygotować od razu 100 g takiego produktu, który wystarczy na dłużej lub za każdym razem łączyć ze sobą poszczególne składniki w odpowiednich proporcjach do jednorazowej aplikacji.
- Olej kokosowy rozpuść w kąpieli wodnej.
- Płynny olej kokosowy i masło shea zmiksuj na kremową masę (blender lub ręczna trzepaczka)
- Wymieszaj połączony olej kokosowy oraz masło shea z olejem rycynowym. Mieszaj do uzyskania gęstej, gładkiej masy.
- Całość przełóż do czystego słoiczka (lub np. do pojemników podróżnych dostępnych w drogeriach).
Przy każdej aplikacji, nie oszczędzaj produktu. Nałóż na stopy sporą ilość, a następnie włóż skarpety (polecamy zaopatrzyć się w kosmetyczne skarpetki z bawełny, ale zwykłe też się świetnie sprawdzą).
Do używania na co dzień oczywiście świetnie sprawdzą się dostępne w sklepach gotowe kremy. Raz na 1-2 tygodnie zrób sobie taki zabieg nawilżający z domowym masłem. Przy odpowiedniej regularności, stopy na długo zachowają gładkość, miękkość i nawilżenie.
Twarde, popękane pięty – domowe sposoby
Często najbardziej problematyczną częścią stóp są pięty. Dużo osób skarży się na popękane, twarde, żółte pięty. Najpopularniejszą metodą usuwania zrogowaceń są peelingi mechaniczne lub tarki i pumeksy. Raz na jakiś czas możesz po nie sięgnąć, ale może się też okazać, że przyniosą one odwrotne skutki i skóra ostatecznie będzie jeszcze bardziej twarda. Polecamy Wam postawić na intensywne nawilżenie stóp, wtedy problem sam zniknie bez konieczności usuwania suchej, zrogowaciałej skóry. Postaw także na regularny peeling, np. kawowy. W pielęgnacji stóp najważniejsza jest systematyczność i regularność.
Pedicure – tak czy nie?
Pedicure to oczywiście kwestia indywidualna. Jedne z nas nie wyobrażają sobie pokazać stóp bez pomalowanych paznokci, dla innych to zupełnie obojętne, a nawet nie lubią kolorowych paznokci. Tylko od Ciebie zależy, czy postawisz na pomalowane paznokcie u stóp, czy zostawisz je saute. Nieważne, co wybierzesz, zadbaj o to, żeby paznokcie były zadbane i estetyczne. Nie zawsze pomalowane paznokcie wyglądają dobrze, zwłaszcza gdy paznokcie nie zostały odpowiednio przygotowane.
Jak wykonać domowy pedicure?
Najlepiej pedicure zacząć od kąpieli stóp. Skóra i paznokcie są wtedy miękkie i są bardziej podatne na dalsze zabiegi pielęgnacyjne. Przed rozpoczęciem wykonywania pedicure, dokładnie osusz stopy. Pedicure zacznij od usuwania zmiękczonych skórek, np. za pomocą drewnianych patyczków. Możesz też sięgnąć po specjalne radełko do usuwania skórek, ale musisz być ostrożna, bo łatwo się nim zranić. Pięty potraktuj delikatnie pumeksem lub tarką do stóp – nie przesadzaj, bo możesz uzyskać efekt odwrotny do zamierzonego. Jeżeli korzystasz z tarki lub pumeksu, pamiętaj o tym, żeby często je wymieniać (mogą stać się prawdziwym siedliskiem bakterii). Przy obcinaniu paznokci, postaw na prosty kształt, półokrągłe mogą prowadzić do bolesnego wrastania paznokci. Na koniec nie zapomnij o kremie lub polecanym przez nas wyżej domowym masełku do stóp.
Skutecznych, domowych sposobów na piękne stopy jest mnóstwo. Zanim rozpoczniesz pielęgnację, pamiętaj, że stopy potrzebują regularności. Nawet najlepsze zabiegi nie pomogą, jeżeli będziesz do nich sięgać tylko raz na jakiś czas, dopiero wtedy gdy stopy będą wołały o pomoc. Regularne kąpiele i nawilżanie stóp przyniesie oczekiwany i długotrwały efekt.