Najczęstsze przedświąteczne wypadki dzieci w domu – jak ich uniknąć?

Małe dzieci cały czas chcą się bawić i poszukiwać nowych wrażeń. Jak więc zapobiegać wypadkom maluchów w domu, szczególnie w okresie przedświątecznym?

Małe dzieci jak to zwykle bywa cały czas chcą się bawić i poszukiwać nowych wrażeń. Jednakże niewykształcona w nich jeszcze umiejętność przewidywania sprawia, że narażone są na różnego rodzaju urazy, upadki. Jak więc zapobiegać wypadkom maluchów w domu, szczególnie w okresie przedświątecznym?

Pielęgnacja skóry w ciąży

fot. freepik

Tuż przed świętami, gdy rodzice są szczególnie zajęci sprzątaniem i przygotowywaniem bożonarodzeniowych smakołyków, wystarczy dosłownie chwila nieuwagi, podczas której maluszek może się przewrócić lub walnąć główką o kant stołu i nabić sobie guza. Dom, który jest oazą bezpieczeństwa dla małego dziecka, może także być przyczyną bolesnych siniaków, dlatego wato zastanowić się nad potencjalnymi sytuacjami, w których malec może sobie zrobić krzywdę i postarać się wyeliminować zagrożenie.

Niebezpieczne sytuacje

Wszystkie dzieci, które dopiero co nauczyły się chodzić, cieszą się z dopiero co nabytej umiejętności i często zdarza im się, że nie zdążą wyhamować przed szafką, stołem czy innym meblem. Kiedy dziecko bawi się cały dzień swoimi ukochanymi zabawkami i rozrzuca je po całym domu, nie zawsze jest możliwość uprzątnięcia na bieżąco wszystkich pluszaków, samochodzików i innych ulubieńców naszej pociechy. A to właśnie rozrzucone po podłodze zabawki mogą być przyczyną bolesnego upadku malucha – dziecko może stracić równowagę i walnąć główką o kant stołu. Zdarzają się też sytuacje, w których maluch poślizgnie się na czymś mokrym – co może skutkować uderzeniem główką o podłogę. Najgorsze z możliwych miejsc na poślizgnięcie się, to oczywiście schody, z których maluszek może łatwo spaść.

Jak zapobiegać wypadkom

Najlepszym sposobem minimalizującym niebezpieczeństwo upadków i poślizgnięć jest zakładanie dziecku antypoślizgowych rajstopek oraz skarpetek. Wyposażone są one w silikonową podeszwę, która chroni maluchy przed upadkami, jednocześnie będąc dla dzieci wygodnymi w noszeniu. Rajstopki do raczkowania wyposażone są również w specjalne nakładki silikonowe na kolankach, aby zapewnić maluchom komfort i bezpieczeństwo. W ten sposób, gdy dziecko natrafi nóżką na mokrą powierzchnię, ryzyko upadku będzie o wiele mniejsze niż w przypadku noszenia zwykłych skarpetek. Duży wybór produktów dla dzieci z „ABS-em”,  dostępnych jest w ofercie marki YO!.

Drogi rodzicu! „Przezorny zawsze ubezpieczony”, dlatego warto zadbać o bezpieczeństwo swojego dziecka zakładając mu antypoślizgowe rajstopki. Wiadomo, że nie zwolnią one rodzica z obowiązku pilnowania malucha, jednak w wielu sytuacjach na pewno zapobiegną upadkom.

Więcej informacji na temat artykułów marki Yo! dostępnych jest na fanpage’u marki: https://www.facebook.com/Yoclubpl  

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (161 głosów, średnia: 4,53 z 5)
zapisuję głos...