Najczęstsze powody trudności z zajściem w ciążę

Z roku na rok rośnie liczba par, które mają problemy w staraniach z poczęciem dziecka. Powodów niepłodności jest bardzo wiele i są niezwykle zindywidualizowane. Przedstawiamy 4 najczęstsze powody trudności z zajściem w ciążę , których wyeliminowanie może znacznie ułatwić pozbycie się tych problemów.

Zobacz także: Wstydliwy temat: Jak zapobiegać infekcjom intymnym

ciąża bezpłodność, niepłodnośc, test ciążowy

Z niepłodnością mamy do czynienia, gdy para, regularnie starająca się o dziecko, nie może zajść w ciążę przez co najmniej 12 miesięcy. Regularne współżycie płciowe określane przez lekarzy, to 3-4 razy w tygodniu bez stosowania jakiejkolwiek antykoncepcji. Coraz częściej niepłodność to problem, który dotyczy także par, które już mają dzieci.

Jak walczyć z niepłodnością, gdy badania i kolejne analizy pokazują, że wszystko jest dobrze i powinniśmy bez problemu zajść w ciążę?

Powody trudności z zajściem w ciążę – Niewłaściwe pH śluzu, lubrykanty

Agresywny lub wrogi śluz szyjkowy to jeden z głównych powodów uniemożliwiających poczęcie dziecka. Znajdują się w nim przeciwciała, które negatywnie wpływają na plemniki i sprawiają, że nie mogą przedostać się do macicy. Kobiety zazwyczaj dowiadują się o tym problemie dopiero po kilku miesiącach nieudanych prób starania się o ciążę.  Jak podkreślają ginekolodzy, agresywny śluz, to taki, którego warstwa jest za gruba lub ma niewłaściwe – kwaśne pH. Dodatkowo stan ten może pogorszyć stosowanie różnego rodzaju lubrykantów, które unieruchamiają lub niszczą plemniki.

W badaniu tym wykazano, że jedynie żel pre-seed nie wpływa niekorzystnie na ruchliwość plemników. Żel ten wspomaga zapłodnienie właśnie poprzez wytworzenie odpowiedniego dla plemników środowiska – wspomaga ruchliwość i szybkość dotarcia do jajeczka. – To jedyny w Polsce żel rekomendowany przez Amerykańskie Towarzystwo Medycyny Rozrodu  uznawany jako środek zwiększający prawdopodobieństwo zapłodnienia. Pre-Seed neutralizuje tzw. „wrogi  śluz” szyjki macicy, zwiększając szansę na poczęcie dziecka. Jest to produkt, który coraz częściej stosuje się w leczeniu niepłodności  jak wykazują badania naukowe – nie uszkadza materiału genetycznego plemników– wyjaśnia Marek Pięta z działu medycznego firmy HAVAC, właściciela marki dr Bocian. Na jakość śluzu ma również wpływ to, jak się odżywiamy, np. siemię lniane ma właściwości polepszające śluz, podobnie jak olej z wiesiołka.

bezpłodność, niepłodnośc, lekarz, ciąża

Powody trudności z zajściem w ciążę – Obciążenia cywilizacyjne

Światowa Organizacja Zdrowia traktuje niepłodność jako chorobę społeczną i cywilizacyjną. Stres, życie w ciągłym biegu, odkładanie decyzji o macierzyństwie na później, niezdrowe odżywianie – to codzienność, która nas otacza i niewątpliwie wpływa na naszą płodność.

Jak pokazują badania, mężczyźni w wieku 25-40 lat mają zdecydowanie gorsze nasienie, niż ich starsze pokolenie. Cywilizacyjne powody męskiej niepłodności to przede wszystkim nadmierny stres, siedzący tryb pracy, zły sposób odżywiania, brak ruchu, nadmiar alkoholu, a przede wszystkim przegrzanie jąder, spowodowane używaniem w samochodach podgrzewanych foteli czy też kładzeniem na kolanach rozgrzanych laptopów. – W coraz większym zakresie „skutki uboczne” cywilizacji dotykają mężczyzn, u których pogarsza się jakość nasienia. Od kilku lat wyniki jakości nasienia są szokujące, a normy dzisiaj stosowane, kilkanaście lat temu były uznawane za patologię – tłumaczy Piotr Rowicki, przedstawiciel marki dr Bocian.

Jak pokazują wyniki badań  prof. Macieja Kurpisza, genetyka z Polskiej Akademii Nauk – nasienie Polaków ledwo mieszczą się w normach wskazanych przez WHO. Po przebadaniu stu mężczyzn w wieku 19-35 lat okazało się, że w spermie badanych panów znajduje się zaledwie 40-50 mln plemników z jednej ejakulacji, a norma WHO to 39 mln plemników. Dla porównania u  Kanadyjczyków jest to 60 mln plemników w jednym mililitrze nasienia. Ponadto  problemem jest nie tylko liczba, lecz także jakość plemników,  są wyraźnie mniej ruchliwe, niż powinny być. Nieprawidłowe parametry nasienia męskiego są główną przyczyną niepłodności męskiej. Badana Światowej Organizacji Zdrowia wykazały udział mężczyzn w niepłodności u 51% par, w głównej mierze wywołany anomaliami nasienia.

Zmiana nawyków, dbanie o zdrowie w połączeniu z odpowiednią suplementacją wpływa na sprawność seksualną mężczyzn oraz zwiększa szansę na zapłodnienie. Od niedawna w Polsce jest dostępny suplement diety Androferti, który jest najlepiej przebadanym produktem w Europie, co potwierdzono w licznych publikacjach naukowych i badaniach klinicznych. Androferti poprawia wszystkie parametry nasienia, m.in. zwiększa liczbę i ruchliwość plemników.

Stres i codzienne zawirowania mają olbrzymi wpływ na funkcjonowanie organizmu kobiety. – Niestety nasze codzienne życie jest przepełnione obowiązkami i czynnikami stresogennymi, przez co nasz organizm ma zaburzone naturalne mechanizmy radzenia sobie ze stresem środowiskowym. Warto więc w tym momencie zminimalizować ich negatywny wpływ – wyjaśnia Anna Jerzak, psycholog, autorka bloga psychonomia. Do zdrowych i naturalnych sposobów radzenia sobie ze stresem i „negatywnymi skutkami cywilizacji” można zaliczyć takie czynności jak planowanie, pozytywne przewartościowanie, akceptacja zaistniałej sytuacji i nauczenie się tego, jak z tym dalej żyć. Niewiele osób wie, że skutecznym sposobem do walki ze stresem jest poczucie humoru, które umożliwia nam żartowanie z danej sytuacji i nabranie odpowiedniego dystansu – dodaje psycholog.

Powody trudności z zajściem w ciążę – Skutki terapii hormonalnej

 Nie ma  jednoznacznej odpowiedzi, na pytanie, czy antykoncepcja hormonalna wpływa na płodność kobiety po jej odstawieniu. Działanie tabletek antykoncepcyjnych polega na powstrzymywaniu jajeczkowania, jednak już w pierwszym miesiącu po odstawieniu można zajść w ciążę. Ponieważ każdy przypadek jest inny, jak i każdy kobiecy organizm oczekiwanie na zajście w ciążę może się wydłużyć. Specjaliści zapewniają, że dawki hormonów we współczesnych lekach, że nie wpływają na starania o dziecko. Również statystyki wskazują, że u kobiet, które stosowały antykoncepcję hormonalną problemy z zajściem w ciążę obserwuje się u takiej samej grupy kobiet, które ich nigdy nie zażywały.

W pierwszych kilku miesiącach po odstawieniu pigułek antykoncepcyjnych cykle miesiączkowe mogą być jednak  nieregularne, a same miesiączki mogą się nie pojawiać. Wówczas trzeba uzbroić się w cierpliwość, aby przyspieszyć ten proces warto oczyścić organizm wzmacniającymi suplementami, aby organizm znowu się „przyzwyczaił” do normalnego jajeczkowania i wyregulował własną gospodarkę hormonalną. Wszystkie nasze działania i anomalie dotyczące naszego cyklu powinno się konsultować z ginekologiem!

 Powody trudności z zajściem w ciążę – Niedobory kwasu foliowego

W czasie przygotowania do poczęcia dziecka nie można zapomnieć o dobrze zbilansowanej diecie przyszłej mamy. Ze względu na niską zawartość kwasu foliowego w codziennej diecie, konieczna jest jego dodatkowa suplementacja, szczególnie w okresie planowania ciąży oraz w jej trakcie. Zgodnie ze stanowiskiem PTG suplementacja kwasem foliowym jest zalecana zarówno w okresie planowania ciąży oraz do końca drugiego trymestru ciąży. Niedobory te doskonale uzupełnia Inofolic, który zawiera myo-inozytol i kwas foliowy i jest jedynym produktem w Polsce, który ma pozytywne rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego.

– Dajmy sobie trochę czasu, zwolnijmy na chwilę tempo życia, zadbajmy o siebie i przygotujemy odpowiednio organizm na poczęcie dziecka – to najprostsza i zarazem skuteczna kuracja wspomagająca poczęcie dziecka. Można powiedzieć, że tak jak dziecko po urodzeniu ustawia nasz harmonogram życia, a my jako rodzice dopasowujemy się do tego, tak przed poczęciem powinniśmy wszystko dostosować, do tego, by ono mogło się pojawić w naszym życiu. – przekonuje Piotr Rowicki, przedstawiciel marki dr Bocian.


Literatura:

* Badanie „Ocena wpływu lubrykantów dopochwowych, na ruchliwość ludzkich plemników i integralność chromatyny” przeprowadzone przez  grupę amerykańskich  lekarzy: dr Ashok Agarwal , lek. med. Fnu Deepinder , lek. med. Marcello Cocuzza , lek. med. Robert A. Short  i dr Donald P. Evenson w 2008 roku w USA.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (142 głosów, średnia: 4,63 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. Uśmiechnij się :)  13 lipca 2015 10:52

  Jeszcze nie planuję dzidziusia, ale porady w porządku. Kwas foliowy jest chyba najczęściej wymieniany przy ciążach. Jednego jestem pewna, kiedy będę planować dziecko, to z partnerem zaczniemy suplementację, ograniczymy palenie i picie, żeby mieć jak najlepsze warunki do zajścia w ciążę.

  Odpowiedz
 2. bbo  13 lipca 2015 12:13

  Planując ciążę warto zapoznać się z podobnymi informacjami.

  Odpowiedz
 3. martucha180  13 lipca 2015 14:09

  Obciążenie cywilizacyjne – znak czasów.

  Odpowiedz
 4. Żanett  13 lipca 2015 15:20

  Do tego presja otoczenia: „Kiedy dzidziuś?” – im ludzie bardziej się o niego starają, tym niestety bardziej to nie wychodzi.

  Odpowiedz
  • Gocha  14 lipca 2015 17:13

   To prawda. Widzę po tych parach które nie mogą zajść w ciąże że presja ich wykańcza. Kiedy tylko zapominają, że się starają, nagle kobieta zachodzi w upragnioną ciążę

   Odpowiedz
 5. Kmakolagwa  15 lipca 2015 10:09

  Świetny artykuł.

  Odpowiedz
 6. lilkawodna  16 lipca 2015 17:14

  Stres to wróg nr 1!

  Odpowiedz
 7. Anita  17 lipca 2015 17:45

  dobrze wiedzieć, bo ja póki co, jeszcze nie w temacie 🙂

  Odpowiedz
 8. andriel  28 lipca 2015 22:02

  U mnie się okazało, ze po prostu sama sie wyznaczam dni płodne. Kupiłam sobie mikroskop owulacyjny- afrodytę, kochaliśmy się w prawidłowy dzień owulacji i prawie od razu zaskoczyłam 🙂

  Odpowiedz
 9. mama_kazala  25 marca 2016 12:15

  najgorsze, że na takie na przykład obciążenie cywilizacyjne, to mamy akurat najmniejszy wpływ… 🙁

  Odpowiedz
 10. Paula  18 marca 2019 14:43

  Oprócz diety, trybu życia i ruchu, podczas starań o dziecko warto jest pamiętać o tym, że płodność kobiety- zwłaszcza po 30 roku życia maleje i ulega zmianom. Zaczynają się wahania hormonalne no i mogą pojawić się cykle bez owulacyjne, dlatego wówczas gdy kobieta bez rezultatu stara się o dziecko warto by zaczęłam monitorować swoje cykle. Ja podczas starań korzystałam z komputera cyklu myway, który na podstawie temperatury ciała, poziomu hormonu LH i jakości śluzu szyjkowego wyznaczał moje jajeczkowanie. Dziś po ciążach wykorzystuje go jako naturalną antykoncepcję. Komputer kupiłam na stronie naturalnaplodnosc.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany