Najczęstsze nowotwory złośliwe u kobiet, badania profilatyczne

W Polsce rocznie diagnozuje się ponad 140 tys. nowych przypadków zachorowań na nowotwory złośliwe – choruje 70,5 tys. kobiet i 70 tys. mężczyzn. Do najczęstszych nowotworów złośliwych występujących u Polek zalicza się raka sutka, jelita grubego, płuca, trzonu macicy, jajnika i szyjki macicy.

Najczęstsze nowotwory złośliwe u kobiet

Najczęściej diagnozowane nowotwory złośliwe u kobiet

Nowotwór jest schorzeniem, w przebiegu którego niektóre komórki organizmu ulegają niekontrolowanym podziałom, a te nowo powstałe nie różnicują się w komórki prawidłowe. Dzieje się tak na skutek mutacji genów odgrywających ważną rolę w cyklu komórkowym. Wśród nowotworów można wyróżnić te niedające przerzutów (nowotwory łagodne), naciekające na inne tkanki i powodujące przerzuty (nowotwory złośliwe) oraz naciekające na otaczające tkanki, ale niedające przerzutów (nowotwory miejscowo złośliwe).

Najczęściej występującym nowotworem złośliwym u Polek jest rak sutka – stanowi on 23% wszystkich zachorowań, co roku stwierdza się ponad 16 tys. nowych przypadków. Na drugim miejscu plasuje się rak jelita jelita grubego (7 tys. nowych zachorowań rocznie), a na trzecim nowotwór złośliwy płuca (6 tys. nowych przypadków rocznie). Kolejnymi pod względem częstości występowania nowotworami są: rak trzonu macicy, jajnika oraz szyjki macicy.

Badania profilaktyczne, które mogą wykryć chorobę na wczesnym etapie

W przypadku nowotworów złośliwych kluczowe jest wczesne wykrycie choroby – im wcześniej schorzenie zostanie zdiagnozowane, tym większa szansa na całkowite wyleczenie. Wczesne wykrycie choroby jest możliwe dzięki wykonywaniu odpowiednich badań profilaktycznych. Wśród nich można wyróżnić np. samobadanie piersi, USG piersi oraz mammografię, co umożliwia wczesną diagnozę nowotworu piersi. Każda kobieta od ok. 20. roku życia powinna systematycznie badać swoje piersi – samobadanie należy wykonywać raz w miesiącu. USG piersi jest najlepszym badaniem profilaktycznym dla młodszych kobiet (przed 40. rokiem życia), w późniejszym wieku zaleca się natomiast przeprowadzanie mammografii. Nie należy zapominać również o regularnych (przynajmniej raz do roku) wizytach u lekarza ginekologa, który dzięki badaniu ginekologicznemu będzie także w stanie ocenić stan jajników oraz macicy pacjentki. W profilaktyce raka szyjki macicy bardzo ważne jest badanie cytologiczne, pozwalające na sprawdzenie, czy komórki nabłonka pokrywającego szyjkę są prawidłowe – wykonywanie cytologii zaleca się wszystkim kobietom od 25. roku życia, co najmniej raz na trzy lata.

W przypadku raka jelita grubego najlepszym badaniem profilaktycznym jest kolonoskopia, która dzięki wprowadzeniu do jelita endoskopu zakończonego kamerą, umożliwia dokładną ocenę ścian jelita – jej wykonywanie zalecane jest już po 35. roku życia. W profilaktyce raka płuc najpopularniejszym badaniem jest zdjęcie radiologiczne klatki piersiowej – uważa się, że osoby po 40. roku życia powinny je wykonywać raz na dwa lata, a osoby palące bądź narażone na działanie szkodliwych substancji nawet raz na rok.

Ważnym badaniem profilaktycznym jest również badanie genetyczne, które polega na laboratoryjnej analizie DNA pacjenta pod kątem obecności mutacji, które zwiększają ryzyko rozwoju różnych chorób, również tych nowotworowych. Mutacje takie mogą zostać odziedziczone po przodkach lub powstać de novo podczas poczęcia dziecka.

Osoby, u których zostanie potwierdzona obecność takich mutacji, muszą zostać objęte specjalną profilaktyką – tak aby zmniejszyć prawdopodobieństwo zachorowania na dany nowotwór lub wykryć proces nowotworowy w jak najwcześniejszym etapie rozwoju – mówi Magdalena Sikora, genetyk portalu zdrowegeny.pl

Wśród najsilniej predysponujących do nowotworów mutacji można wyróżnić zmiany w genach BRCA1 i BRCA2, które znacznie zwiększają ryzyko zachorowania na raka piersi i/lub jajnika – prawdopodobieństwo rozwoju raka piersi w przypadku nosicielstwa mutacji w genie BRCA1 to aż 70%. Innymi niebezpiecznymi mutacjami są zmiany w genach supresorowych CHEK2 i CDKN2A. Mutacje w genie CHEK2 zwiększają ryzyko zachorowania na raka sutka, jelita grubego, tarczycy i nerki, natomiast nieprawidłowości w genie CDKN2A wiążą się z większym prawdopodobieństwem rozwoju raka płuca, trzustki oraz czerniaka.

W przypadku badań genetycznych w kierunku nowotworów (https://zdrowegeny.pl/badania-genetyczne/nowotwory-kobiety) należy wziąć pod uwagę to, że dziedziczona jest tylko predyspozycja do wystąpienia raka, a nie sama choroba. Posiadanie nieprawidłowości w naszych genach nie oznacza więc, że choroba na pewno się pojawi.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (108 głosów, średnia: 4,62 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. martucha180  1 kwietnia 2016 09:59

  Myślałam, ze najczęstszy rak u kobiet to rak szyjki macicy.

  Odpowiedz
  • Żanett  1 kwietnia 2016 10:27

   I ja byłam tego pewna.

   Odpowiedz
   • Aneta  1 kwietnia 2016 16:35

    I ja…

    Odpowiedz
    • Ewelina  2 kwietnia 2016 11:28

     ja też

     Odpowiedz
 2. mama_kazala  1 kwietnia 2016 11:21

  ostatnio przecztalam to–>
  „Kobiety często tłumaczą też, że nie mają czasu. Nieraz te same, które przynajmniej raz w miesiącu idą do kosmetyczki, fryzjera, robią sobie te botoksy i mezoterapie. Pamiętają też o dentyście, bo chcą mieć piękny uśmiech… A to, co mają w majtkach to już nieważne”

  cała prawda!

  Odpowiedz
 3. sylwiawes  1 kwietnia 2016 14:42

  Bardzo ciekawy artykuł .

  Odpowiedz
 4. Aneta  1 kwietnia 2016 16:36

  Ciekawy i potrzebny artykuł. Trzeba cały czas uświadamiać kobietom, jak ważne są badania profilaktyczne. Cały czas jednak króluje przekonanie, że „lepiej jest nie wiedzieć”.

  Odpowiedz
 5. luna341  1 kwietnia 2016 20:35

  Przydatny artykul.moze po przeczytaniu tych smutnych statystyk kobiety zaczną dbać o badania profilaktyczne

  Odpowiedz
 6. Ewelina  2 kwietnia 2016 11:28

  Liczba zachorowań na raka czy to sutka, czy jelita grubego przerażają. Ważna jest profilaktyka, ale szczerze mówiąc jak idę do lekarza mówię, że coś mnie tam niepokoi lub boli, lekarz jakoś chętnie nie wysyła mnie na badania…

  Odpowiedz
 7. bbo  2 kwietnia 2016 11:57

  Statystyki są po prostu bolesne…

  Odpowiedz
 8. efffciaa  4 kwietnia 2016 14:30

  Wiem , że chorób wkoło jest mnóstwo , a osób chorych jeszcze więcej , ale ja nie mogę myśleć na ten temat , ponieważ dokąd się nie myśłi to zawsze ma się nadzieję , że nic się nie przypląta .

  Odpowiedz
 9. Jaworka  4 kwietnia 2016 21:16

  Rak sutka, jelita grubego, płuca, trzonu macicy, jajnika i szyjki macicy jak dla mnie to już zbyt dużo, uchroni nas tylko częsta profilaktyka ale przyznać muszę że tez tak często nie chodzę na badania i muszę jednak szybko się zapisać na badania bo aż sie przeraziłam czytając ten artykuł.

  Odpowiedz
  • marrika  14 kwietnia 2016 21:38

   a i nie zawsze profilaktyka uchroni, wydawało mi się, że cytologia chroni przed rakiem, ale niestety przekonałam się, że tak nie jest…

   Odpowiedz
 10. AnnaKwasniak  5 kwietnia 2016 10:06

  A najczęściej mówi się tylko o raku piersi i macicy, no cóż, profilaktyka i jeszcze raz profilaktyka. Badania i samo badania to podstawa! Bardzo ważny temat poruszony

  Odpowiedz
 11. marrika  14 kwietnia 2016 21:40

  ,,W profilaktyce raka płuc najlepsze rtg”? Nie, najlepiej RZUCIĆ PAPIEROSY i namówić do tego najbliższe otoczenie. Bierne palenie jest jeszcze GORSZE jak czynne!!

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany