Najczęstsze błędy w pielęgnacji roślin doniczkowych

Choć rośliny doniczkowe wydają się być mało wymagające, potrafią być kapryśne. Wystarczy popełnić kilka drobnych błędów, a one mogą się obrazić, zrzucając liście, marniejąc lub w inny sposób dając do zrozumienia, że nie są odpowiednio pielęgnowane. Aby roślina cieszyła oczy i stanowiła piękną dekorację, musi bujnie rosnąć i być zdrowa. Jeśli Twoje zielone lokatorki nie zachwycają, sprawdź, czy nie popełniasz któregoś z powszechnych błędów.

rośliny doniczkowe na oknie

Rośliny doniczkowe pochodzą z różnych stref klimatycznych i mają różne wymagania dotyczące nasłonecznienia, ilości wody oraz temperatury. Ważny jest również dobór odpowiedniego podłoża. Jeśli nie zadbasz o te czynniki, Twoje zielone towarzystwo z pewnością nie przyniesie radości. Poznaj kilka podstawowych grzechów pielęgnacyjnych!

Nieodpowiednie podlewanie

Nadmiar lub niedobór wody to jeden z najczęstszych powodów, dla których rośliny marnieją. Przelanie można rozpoznać po żółknięciu liści oraz gniciu korzeni. Częstym skutkiem nadmiaru wilgoci jest pojawienie się pleśni na podłożu. Objawami przesuszenia są suche, zwisające liście z brązowymi końcówkami. Każdy gatunek ma swoje preferencje dotyczące podlewania, dlatego zapoznaj się z nimi jeszcze przed zakupem rośliny. Niektóre, jak kalatea, preferują stale wilgotne podłoże, podczas gdy inne, jak zamiokulkas, nie tolerują nadmiaru wody. Co więcej, inaczej podlewa się rośliny latem, a inaczej zimą. W cieplejszych miesiącach częstotliwość podlewania wzrasta, natomiast zimą należy podlewać je rzadziej.

Złe stanowisko

Każda roślina doniczkowa potrzebuje naturalnego światła do rozwoju, ale nie każda wymaga go w takim samym natężeniu. Pełne słońce może być równie szkodliwe jak całkowity cień. Wiele roślin tropikalnych, kaktusy i sukulenty lubią rozproszone światło, podczas gdy paprocie i aglaonema lepiej czują się w umiarkowanych warunkach i w miejscach z jasnym cieniem. Co to oznacza? Nie zmuszaj rośliny do życia w warunkach, które jej nie odpowiadają, ponieważ szybko zacznie marnieć. Zamiast tego zastanów się, którym gatunkom możesz zapewnić idealne stanowisko.

Błędne nawożenie

Aby rośliny mogły bujnie rosnąć, potrzebują składników odżywczych. Jeśli zapomnisz o nawożeniu, roślina zacznie tracić chęć do życia, nie pojawią się nowe liście ani kwiaty, a kolory będą blednąć. Pamiętaj o nawożeniu, zwłaszcza w okresie wzrostu, sięgając po nawozy naturalne dostosowane do poszczególnych gatunków. Brak nawozu jest szkodliwy, ale nadmiar również może prowadzić do problemów, takich jak skręcone pędy czy brunatne plamy na liściach. Złoty środek to nawożenie w umiarkowanych ilościach, ale regularnie. Poza tym doczytaj, do jakich roślin zaleca się nawóz, poszczególne gatunki potrzebują innych związków. Kiedy zamierzasz kupić nowe kwiaty domowe doniczkowe, pamiętaj, aby dać im czas na przyzwyczajenie się do nowych warunków i sięgnij po nawóz dopiero po trzech tygodniach.

rośliny doniczkowe

Niedobrane podłoże

Bardzo ważne jest podłoże, w którym rośnie roślina. To od niego zależy, czy roślina będzie mogła pobierać składniki odżywcze, czy jej korzenie będą mogły oddychać oraz jak długo podłoże pozostanie wilgotne. Kaktusy i sukulenty potrzebują lekkiego podłoża, które nie zatrzymuje wody, podczas gdy paprocie docenią próchnicę i wilgoć. Monstery preferują lekką, dobrze napowietrzoną ziemię.

Zła doniczka

Doniczki dostępne w sklepach kuszą wzorami i kolorami, ale nie każda, która wpadnie Ci w oko, jest dobrym wyborem. Większość z nich to tak naprawdę osłonki, do których nie sadzi się roślin, a wkłada doniczkę z rośliną. Doniczka powinna mieć otwory na dnie, które umożliwiają odprowadzanie nadmiaru wody. Jeśli planujesz przesadzać rośliny, nowa doniczka powinna być większa o około 1-2 cm od poprzedniej, a następnie możesz umieścić ją w osłonce.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (1 głosów, średnia: 5,00 z 5)
loading... zapisuję głos...