Najczęstsze błędy w odchudzaniu – sprawdź czy je popełniasz

„Nowy rok – nowa ja”, po Sylwestrze zdanie to pojawia się w głowach wielu kobiet. Walka o wymarzoną sylwetkę to cel większości pań. Czasami jednak wcielenie w czyn noworocznego postanowienia nie jest takie proste, a wytrzymanie na diecie staje się prawdziwym wyzwaniem. Jeśli mimo zmian nawyków żywieniowych i redukcji kaloryczności posiłków efekty nie pojawiają się tak szybko jak sobie to założyliśmy pora przyjrzeć się, czy w drodze do uzyskania idealnej figury przyczyną nie są podstawowe błędy w odchudzaniu.

Spis treści:

Jakie błędy w odchudzaniu popełniamy najczęściej?

Kiedy kolejna dieta nie przynosi upragnionych efektów należy przyjrzeć się czy przez naszą nieuwagę nie popełniamy podstawowych błędów w odchudzaniu. Brak aktywności fizycznej to jeden z głównych, a jakie są pozostałe? Oto lista negatywnych działań przez które walka o zgrabną sylwetkę może utknąć na samym starcie.

Podjadanie między posiłkami

Podjadanie to problem, który jest jednym z jedną z popularniejszych dietetycznych gaf. Powodem jest zwykle zbyt restrykcyjny plan odchudzania, który powoduje, że uczucie głodu towarzyszy nam między posiłkami. Nawet niewinne podgryzanie przekąsek może zniweczyć efekty diety. Dlatego planując walkę o szczupłą sylwetkę zdecydowanie rozsądniej jest wybierać produkty niskokaloryczne, ale zdrowe i zapewniające uczucie sytości na dłużej np. te z dużą zawartością błonnika.

Zajadanie stresu

Problem znany wielu osobom, jednak to właśnie podczas diety daje się we znaki najbardziej. Co ciekawe, uczucie niepokoju, które powoduje, że zaczynamy zajadać stres to często efekt niewystarczającej ilości snu. Brak odpowiedniej dawki odpoczynku w dużym stopniu rzutuje na nasze samopoczucie. Jeśli więc chcemy schudnąć odpowiednia porcja snu to warunek absolutnie konieczny.

Brak regularności spożywania posiłków

Systematyczne jedzenie to jedna z żelaznych zasad każdej kuracji odchudzającej. Posiłki należy zaplanować tak, żeby odstęp między nimi wynosił ok. 3 godziny. Taki odstęp czasowy sprawia, że pomiędzy nimi nie będzie nam towarzyszyć uczucie głodu, a jelita będą pracowały jak należy. Organizm będzie też miał szansę spalić kalorie we właściwym tempie.

Słabe nawodnienie

Dbanie o wypijanie zalecanych ilości wody w ciągu dnia nie jest tylko wytartym frazesem. To niezwykle istotna kwestia, jeśli chcemy zachować nie tylko dobre zdrowie, ale także szybciej zobaczyć efekty odchudzania. Brak odpowiedniego nawodnienia skutkuje zatrzymywaniem wody w organizmie. Mogą więc pojawić się obrzęki, które… optycznie dodają kilogramy.

Drakońska dieta

Dobrze zbilansowana dieta to klucz do sukcesu w odchudzaniu. Niska kaloryczność i surowa redukcja porcji nie są receptą na utratę zbędnych kilogramów. Wręcz przeciwnie – zbyt restrykcyjna dieta po zakończeniu kuracji odchudzającej może skutkować pojawieniem się efektu jo-jo. Ponadto może objawiać się innymi problemami ze zdrowiem takimi jak wypadanie włosów, szorstkość skóry czy nawet problemy z koncentracją. Zbyt ostra dieta sprawia też, że odchudzanie staje się męką odbierając motywację do jej kontynuacji.

Źle zbilansowana dieta

Zdrowe menu odchudzające powinno składać się z wartościowych składników. Powinny się w nim znaleźć zróżnicowane produkty, przede wszystkim warzywa i owoce. Szeroki wybór produktów dietetycznych, koktajli białkowych i odchudzających można znaleźć na stronie https://www.apo-discounter.pl. W diecie powinny znaleźć się także ryby, chude mięso, orzechy i produkty mleczne. Wbrew obiegowej opinii całkowita eliminacja z menu węglowodanów nie jest dobrym pomysłem, bo dostarczają one energii do działania. Węglowodany złożone są zatem dopuszczalne i wbrew pozorom ich jedzenie nie odbije się znacząco na sylwetce. Warunek jest jeden – ich spożywane powinno odbywać się z umiarem.

Błędy w odchudzaniu – czynniki psychologiczne

Często mówi się, że problem zaczyna się w głowie. Teza ta ma swoje odzwierciedlenie także z błędach w odchudzaniu. Dobre chęci to nie wszystko. Aby utrata kilogramów zakończyła się sukcesem liczy się silna determinacja, ale i rozsądek i wiara w osiągnięcie celu.

Brak konsekwencji

Odstępstwa od diety to jeden z najczęściej popełnianych błędów w odchudzaniu. Ile razy zdarzyło nam się zjeść coś „nadprogramowo” i argument ten stał się powodem zaprzestania diety? Jeśli problem się systematycznie powtarza odchudzanie na ustalonych zasadach odwleka się w czasie. Kluczem do sukcesu jest więc determinacja i silna wola. Jeśli więc trudno nam się zmotywować ustalmy plan działania, powieśmy go w widocznym miejscu, by przypominał o wyznaczonym celu.

Zbyt wysokie wymagania

Z odchudzaniem jest podobnie jak w noworocznymi postanowieniami. Jeśli są zbyt wygórowane szansa na ich spełnienie jest mało prawdopodobna. Planując utratę nadprogramowych kilogramów zacznijmy od małych kroków, które zbliżą nas do sukcesu. Narzucenie sobie zbyt wielu wymagań może bowiem szybko zniechęcić. Aby cele miały szansę na realizację powinny być osiągalne.

Uleganie naciskom

Bycie na diecie wiąże się z wyrzeczeniami. Zwykłe wyjście z przyjaciółmi do restauracji przestaje być spontaniczne jeśli nasz plan żywieniowy w diecie zakłada jedzenie wyłącznie o określonej porze. Problemem może być też samo menu. Nawet jeśli wybierzemy naszym zdaniem „mniejsze zło”, czyli sałatkę zamiast dania głównego to już sięgnięcie po alkohol może zaburzyć całkowicie efekty diety dostarczając „pustych kalorii”. Podobnie jest ze spotkaniami z rodziną, w trakcie których zwykle ucztujemy długo i często przy wspólnym stole. Trudno wtedy odmówić sobie jedzenia, by nie zrobić przykrości tym, którzy je przygotowali. W takich sytuacjach niezbędna jest więc duża dawka asertywności. W przeciwnym razie jednorazowa sytuacja może zniweczyć wcześniejsze starania o osiągnięcie wymarzonej wagi.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (15 głosów, średnia: 5,00 z 5)
zapisuję głos...