Najczęstsze błędy w nakładaniu hybrydy – czego unikać wykonując manicure samodzielnie?

Wydawało Ci się, że misternie wykonałaś manicure hybrydowy w zaciszu własnego domu, a po kilki dniach lakier zaczął jak na złość odchodzić od płytki? Powód może być prozaiczny. Często bowiem wystarczy małe niedopatrzenie czy nieznajomość podstawowych zasad, aby efekty zamiast napawać dumą – rozczarowywały. Jakie błędy w nakładaniu hybrydy zdarza się nam popełniać najczęściej? Okazuje się, że jest ich całkiem sporo.

Spis treści:

manicure hybrydowy

Manicure hybrydowy utrzymuje się nawet do 3 tygodni/ Fot. ruslan_ivantsov, Freepik

Czym jest manicure hybrydowy?

To obecna jedna z najchętniej stosowanych form stylizacji paznokci. Manicure hybrydowy polega na pomalowaniu paznokci specjalnym lakierem, a następnie utwardzeniu go przy pomocy lampy UV lub LED. Jeśli cały proces jest przeprowadzony prawidłowo efekt utrzymuje się nawet do 3 tygodni. Obecnie wiele osób decyduje się na wykonanie tego rodzaju manicure w domu. Zestawy do wykonania hybrydy wraz z lampą łatwo można kupić przez internet. Nie każdy jednak wie jak właściwie się do tego zabrać. Błędy w nakładaniu hybrydy są w takim przypadku nieuniknione, a co za tym idzie finalny efekt także jest mierny. Warto zatem wcześniej zgłębić tajniki tego rodzaju manicure, by domowa stylizacja paznokci była wzorcowa i cieszyła oko przez długi czas.

Zalety domowego manicure hybrydowego

Dlatego też spora część osób decyduje się na takie rozwiązanie z kilku względów. Manicure hybrydowy wykonany w domu jest tańszy, oszczędza nam czas jaki potrzebny byłby na dojazd do salony stylizacji paznokci, a do tego jest zawsze na wyciągnięcie ręki, więc łatwo go wykonać jeśli zajdzie potrzeba poprawki. Poza tym taki domowy zestaw do hybrydy można łatwo zabrać ze sobą np. na wakacje.

przygotowanie do manicure hybrydowego

Odpowiednie przygotowanie płytki paznokcia przedłuża efekty manicure hybrydowego/ Fot. Freepik

Błędy w nakładaniu manicure – czyli czego nie robić?

Każdemu zdarza się popełniać błędy w nakładaniu hybrydy. Grunt jednak to uczyć się na nich, tak, aby za każdą kolejną próbą stylizacji paznokci w domu widzieć progres w nauce. Jakie manicurowe „wtopy” przesądzają o fiasku całego procesu? Oto klasyczne gafy popełniane przy nakładaniu hybrydy:

Nieprawidłowe przygotowanie paznokci

Jeśli paznokcie są zaniedbane, źle opiłowanie czy nie odtłuszczone przyczepność lakieru będzie osłabiona, więc efekt będzie krótkotrwały. Dlatego odpowiednie przygotowanie płytki to zdecydowane „must do”. Pierwszym krokiem powinno więc być opiłowanie paznokci do pożądanego kształtu, a następnie odsunięcie skórek i zmatowienie płytki. Na koniec paznokieć powinno się przetrzeć cleanerem.

Nakładanie lakieru poza krawędź paznokcia

Zalewanie skórek nie tylko tych okalających nasadę płytki, ale także tych po bokach paznokcia sprawia, że maniure ma tendencję do szybszego odpryskiwania. Jeśli takie błędy nie zostaną usunięte na czas i utwardzone lampą ich późniejsze usuwanie sprawia, że stworzą się niepotrzebne „zadziorki”, a te a kolei skrócą efekty całego manicure co najmniej o kilka dni. Dlatego warto zainwestować w specjalną ohronną gumę, która zabezpieczy skórki przed zalaniem. Drobne niedociągnięcia przed utwardzeniem lakieru warto usunąć drewnianą szpatułką lub patyczkiem nasączonym w cleanerze.

błędy w nakładaniu hybrydy

Nieprawidłowe odsunięcie skórek to jeden z najczęstszych błędów w manicure hybrydowym/ Fot. Freepik

Zbyt gruba warstwa lakieru

Jeśli warstwa lakieru hybrydowego jest zbyt gruba będzie się on nieestetycznie marszczył i szybciej odklejał od płytki. Dlatego zdecydowanie lepszą praktyką jest nałożenie kilku cienkich warstw i utwardzenie każdej z nich osobno.

Opiłowywanie paznokci po utwardzeniu lakieru

Jeśli już po wykonaniu manicure dostrzeżemy, że kształt paznokci nie jest perfekcyjny pamiętajmy, że ich opiłowanie zniweczy wcześniejsze działania. Używanie pilniczka sprawi, że lakier szybciej zacznie odpryskiwać, bo naruszona zostanie jego przyczepność. Lepiej zatem skracać paznokcie jeszcze przed ich pomalowaniem, niż psuć efekty swojej pracy na końcowym etapie.

Niewłaściwy czas utwardzania

Czas jaki trzymamy dłoń pod lampą jest kluczowy dla uzyskania pożądanych efektów. Dla lakieru zwykle potrzeba ok. 60 sekund, zaś na bazę i top coat powinno wystarczyć 45 sekund. Jeśli czas ten skrócimy – nałożone warstwy nie będą trwałe.

utwardzanie lakieru hybrydowego

Zbyt krótkie utwardzanie lakieru hybrydowego to istotny błąd/Fot. tania.kitura, Freepik

Odtłuszczanie bazy cleanerem

O ile stosowanie cleanera jest konieczne na końcowym etapie manicure hybrydowego to stosowanie produktu po utwardzeniu bazy może tylko zaszkodzić. W ten sposób traci ona bowiem swoją lepkość, która pozwala scalić warstwy. Jej usunięcie może więc przełożyć się na szybsze odchodzenie lakieru od płytki.

Pominięcie malowania wolnego brzegu

Wolny brzeg paznokcia to nic innego jak jego końcówka. Malując jedynie powierzchnię płytki i nie nanosząc produktu na krawędź ryzykujemy, że pod lakier dostaną się pęcherzyki powietrza. To z kolei przełoży się na szybsze odchodzenie koloru od powierzchni paznokcia.

Zobacz koniecznie pomysły na subtelny manicure hybrydowy na 2024 rok w tym artykule:

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (3 głosów, średnia: 3,67 z 5)
loading... zapisuję głos...