Najczęstsze błędy popełniane w CV – jak ich uniknąć?

 Szukanie pracy bo bardzo stresujący okres. Ile razy wysyłacjąc swoje CV do pracodawcy nie spotykamy się z żadną odpowiedzią? Ile razy podczas rozmowy kwalifikacyjnej pomimo świetnego CV nie dostajemy informacji zwrotnej z upragnioną informacją „Chcemy Panią zatrudnić”? Wspólnie z ekspertami z Manpower wymieniamy najczęstsze błędy popełniane w CV , które skreślają nas już na starcie. Jak ich uniknąć? 

Zobacz także: Jak skutecznie szukać pracy ?

Przygotowanie CV z pozoru wydaje się prostym zadaniem. To jedno lub dwustronicowy dokument mówiący o naszym wykształceniu, doświadczeniu, umiejętnościach, którego celem jest zainteresowanie potencjalnego pracodawcy. Piszemy je tak, by zachęcić go do podniesienia słuchawki i zaproszenia nas na rozmowę kwalifikacyjną. Część kandydatów traktuje CV jako „wabik”, zamieszczając w nim informacje, które mają przyciągnąć, ale nie zawsze są zgodne z prawdą. Część z kolei po prostu nie potrafi właściwie ocenić stopnia swoich umiejętności. Tymczasem po zdobyciu zaproszenia na rozmowę rekrutacyjną dokument aplikacyjny trzeba jeszcze umieć obronić. Oto 5 zasad podpowiadających jak nie wpaść w pułapkę własnego CV.

Najczęstsze błędy popełniane w CV  – Doświadczenie zawodowe

 CV powinno przedstawiać faktyczne doświadczenia kandydata z poprzednich miejsc pracy. Kłamstwo nie popłaca, bo jest ono bardzo łatwe do wychwycenia i skutecznie dyskwalifikuje kandydata z uczestnictwa w procesie rekrutacji. Przed spotkaniem rekrutacyjnym warto dobrze przygotować się do opowiadania o poszczególnych szczeblach doświadczenia w sposób, który przekona potencjalnego pracodawcę, że to, co umiemy jest potrzebne w jego firmie.

 Rekruter od starającej się o pracę osoby oczekuje znajomości chronologii poszczególnych miejsc zatrudnienia, pamiętania, co wykonywała na danych stanowiskach i jakie były jej sukcesy u poszczególnych pracodawców, – komentuje Katarzyna Mogielnicka, Konsultant w agencji zatrudnienia Manpower. – Wielu kandydatów ma jednak kłopot z opowiedzeniem o swoich wcześniejszych doświadczeniach zawodowych. Problemy w zrelacjonowaniu CV zrzucają na złą pamięć lub to, że wiele rzeczy działo się w międzyczasie. Tymczasem to na ile dokładnie przypomnimy sobie swoją historię zawodową i nauczymy się wykorzystywać ją do promocji swojej osoby, w znacznym stopniu zadecyduje o tym, jak zostaniemy ocenieni podczas rozmowy rekrutacyjnej i czy otrzymamy pracę. Warto więc przed spotkaniem przeczytać uważnie CV i kilka razy na głos o nim opowiedzieć. Ostatecznie, jeśli pracowało się w dużej ilości firm, można też wydrukowany dokument zabrać ze sobą. Należy jednak unikać czytania z karki, wydruk powinien być tylko wsparciem. Pamiętajmy też, że sposób przedstawienia naszego doświadczenia powinien odpowiadać na potrzeby danego pracodawcy, – podsumowuje Katarzyna Mogielnicka.

Najczęstsze błędy popełniane w CV  – Znajomość języków obcych

Języki obce to najczęstszy obszar, w którym powstaje niezgodność pomiędzy zapisem w CV a faktycznymi umiejętnościami kandydata. Jak wynika z obserwacji ekspertów agencji zatrudnienia Manpower, rozbieżności w większości przypadków wynikają z nieumiejętności oceny swoich kompetencji w tym obszarze. Poszukując pracy warto zatem zainwestować w naukę języka obcego, a przy tej okazji zweryfikować swój rzeczywisty poziom jego znajomości. Jeśli nie potrafimy porozumieć się na podstawowym poziomie w danym języku, nie wpisujmy go wcale. Rekruter ma w obowiązku zbadać czy deklaracja jest słuszna, jeśli zatem w CV zawyżyliśmy nasze kompetencje językowe, jest duże ryzyko, że zostanie to wychwycone.

Najczęstsze błędy popełniane w CV – Dobrze zrozumiany zakres obowiązków

W większości nadsyłanych przez konsultantów CV królują popularne sformułowania określające zakres pełnionych obowiązków, z których znaczenia kandydaci nie zawsze zdają sobie sprawę, lub też których nie potrafią szerzej wyjaśnić. Należy do nich np. „budowanie długotrwałych relacji z kluczowymi klientami”, „przygotowywanie materiałów w ramach działu”, „zarządzanie projektami”, itp. W zależności od stanowiska, firmy i specyfiki branży mogą być one różnie rozumiane. Prócz używania odpowiednich sformułowań warto zatem przed rozmową rekrutacyjną przygotować rozwinięcia pojęć, których często używamy w kontekście poszukiwania pracy. Jest duża szansa, że rozmawiający z nami rekruter spyta o szczegóły, np. jak konkretnie wyglądało wymienione w CV budowanie relacji z klientami, co dana osoba robiła, aby je długotrwałe rozwijać, itp.

Najczęstsze błędy popełniane w CV – Znajomość pakietu MS Office

 Znajomość tego pakietu jest nieodzowna w pracach biurowych, co jasno wynika z ogłoszeń o pracę. Można rzec, że dla pracodawcy to standardowe wymaganie, a dla pracownika niezbędne narzędzie wykorzystywane w codziennej pracy. Ten niewinnie wyglądający obszar kompetencji potrafi przysporzyć kandydatom kłopotów podczas rozmowy z rekruterem. Ile osób, tyle klasyfikacji sformułowania „bardzo dobrze”. Jednak znajomość funkcji sumowania w Excelu nie wystarczy by otrzymać stanowisko np. w dziale Kontrolingu, gdzie wymagane jest biegłe obeznanie z tym programem. Lepiej już na wstępie być świadomym czego jeszcze nie potrafimy zrobić i nasze umiejętność opisać adekwatnie do rzeczywistości lub też po prostu podwyższyć je jeszcze przed rozmową o pracę.

Zobacz też: Jak nie dać się „zagiąć” na rozmowie kwalifikacyjnej?

Najczęstsze błędy popełniane w CV – Zainteresowania też są ważne!

 Z pozoru rozluźniający podpunkt w CV, jakim są zainteresowania, może okazać się nie lada pułapką. Wbrew powszechnej opinii, rekruterzy czytają również i ten fragment CV. Dzięki niemu chcą lepiej poznać kandydata i upewnić się czy będzie on pasował do danej firmy i jej zespołu. Należy zachować dodatkową czujność, jeśli w obszarze zainteresowań zamieszczamy działanie, które ma związek z branżą do jakiej aplikujemy. Wtedy szansa na przeniesienie dyskusji na to pole wzrasta i tym bardziej wskazane jest dobre przygotowanie się do rozmowy również z tego zakresu.

Szukając pracy należy pamiętać, by za deklaracją zamieszczoną na piśmie szły faktyczne umiejętności oraz prawdziwe doświadczenie, a przed spotkaniem z rekruterem przygotować się do ich właściwego ich zaprezentowania. Nie warto zastawiać na siebie pułapek w swoim własnym CV. To my sami konstruując ten dokument, decydujemy się co się w nim umieścić, a przez to kształtujemy swoje szanse na rynku pracy. Warto, by nasz przekaz był spójny i wzbudzał zaufanie pracodawców.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (149 głosów, średnia: 4,78 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. bbo  13 lipca 2015 12:09

  Pracuję w administracji i często przyjmuję CV na stanowiska w naszej firmie. Nie macie pojęcia jakie cuda ludzie wypisują czasami. Większość napisana jest rzeczowo i jak najbardziej poprawnie, ale wielu osobom potrzebne są powyższe wskazówki.

  Odpowiedz
 2. lilka  13 lipca 2015 13:12

  Zgadzam sie klamstwo nie poplaca… mialam kiedys szkolenie jak pisac cv i list motywacyjny… jedna pani na szkoleniu opowiadala jak jej znajomy przyszedl na rozmowe… w cv mial napisane dobra znajomosc jezyka angielskiego… bedac na rozmowie na poczatku dostal do wypelnienia test w jezyku angielskim i to bylo o tyle dziwne ze ta praca nie miala nic wsponego z tym jezykiem nie by w niej wymagany… osoba ta napisala prawde w cv ze miala znajomosc tego jezyka… no jak widac pracodawca chcial sprawdzic kandydata pod katem wiarygodnosci…
  pamietam tez byla mowa o hobby ktos tam napisal w cv ze lubi czytac ksiazki jego ulubiona ksiazka tam sobie wymyslil jakis tytul przyszedl na rozowe jak sie okazalo pracodawca znal dobrze ta ksiazke wypytywal kandydata o rozne tam szczegoly zawarte w tej ksiazce oczywiascie kandydat nie czytal tej ksiazki prawda wyszla na jaw:)

  Odpowiedz
 3. martucha180  13 lipca 2015 14:04

  Teraz w internecie jest dużo gotowych CV, wystarczy wpisać swe dane, a mimo to ludzie mają kłopoty…

  Odpowiedz
 4. Żanett  13 lipca 2015 15:17

  Bez sensu jest pisać nieprawdę, ponieważ wcześniej czy później i tak szydło wyjdzie z worka 😀

  Odpowiedz
 5. Jaworka  13 lipca 2015 18:19

  Kłamstwo jak we wszystkim nie popłaca

  Odpowiedz
 6. KhaSix  14 lipca 2015 09:22

  heh, nieźle trafiliście z tym artykułem- akurat jetem na tym etapie poszukiwania pracy xD celne uwagi, choć jak dla mnie dość oczywiste…

  Odpowiedz
 7. Patriszia  14 lipca 2015 16:28

  Bardzo ciekawy artykuł, również jestem na etapie poszukiwania pracy. Popieram, że nie warto kłamać w cv bo prawda wyjdzie na jaw wcześniej niż się spodziewamy.

  Odpowiedz
 8. Kmakolagwa  15 lipca 2015 10:06

  Przydatny artykuł.

  Odpowiedz
 9. Gocha  15 lipca 2015 14:00

  Dobre wskazówki. Niestety i tak często, gęsto odbywają się oficjalne rozmowy a i tak na boku jest już wybrany kandydat na dane stanowisko

  Odpowiedz
 10. Anita  17 lipca 2015 09:53

  Ja jakoś nigdy nie miałam problemu z pisaniem CV 🙂

  Odpowiedz
 11. Trochę Szalona  3 sierpnia 2015 22:43

  Niedługo będę musiała stworzyć coś podobnego więc każda porada jest niezbędna 🙂

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany