Najczęściej zadawane pytania odnośnie zaćmy

Masz zaćmę i liczne wątpliwości związane z jej leczeniem? Zastanawiasz się czy zabieg jest bolesny albo czy nie pokrzyżuje Ci urlopowych planów? Na stronie www.leczeniezacmy.pl uzyskasz fachową odpowiedź i poradę.

 

zaćma objawy

fot. freepik

Strona www.leczeniezacmy.pl powstała specjalnie z myślą o osobach cierpiących z powodu zaćmy oraz ich bliskich. Na stronie znajduje się specjalna zakładka, dzięki której można zadać pytanie lekarzowi. Na wszystkie pytania odpowiedzi udziela okulista ? doktor Wojciech Kołodziejczyk.

Z możliwości zadawania pytań korzysta wielu internautów. Okazuje się, że wiele wątpliwości, z jakim przychodzą na stronę, powtarza się. Wynika to z niewielkiej wiedzy na temat choroby oraz wciąż wielu mitów z nią związanych.

Internauci najczęściej pytają o sam zabieg usunięcia zaćmy: jego przebieg oraz postępowanie po operacji. Operacja zaćmy jest bezbolesna i przeprowadzana w znieczuleniu miejscowym. Zaćmę usuwa się raz na całe życie. Zabieg zwykle wykonuje się w trybie ambulatoryjnym, a pacjent jeszcze tego samego dnia może wrócić do domu. Jeśli nie występują powikłania, także po operacji pacjent nie musi przestrzegać specjalnych ograniczeń. Przez kilka tygodni powinien jedynie unikać dźwigania ciężkich rzeczy. Nie ma jednak przeciwwskazań do oglądania telewizji, pracy przed komputerem czy prowadzenia samochodu.

Na pytanie o to, kiedy powinno się usunąć zaćmę, dr Kołodziejczyk zawsze odpowiada, że jeśli zaćma pogarsza jakość widzenia to powinno się ją operować jak najszybciej. Nie należy czekać na zestarzenie się tzw. ?dojrzewanie? zaćmy. Zaćma nie tylko obniża komfort życia pacjenta, ale też wraz z jej rozwojem, wzrasta ryzyko wystąpienia powikłań podczas zabiegu. W wyjątkowych przypadkach niewielka wrodzona zaćma w jednym oku nie dająca istotnego pogorszenia widzenia upoważnia do czekania i obserwacji. Jeśli jednak podczas wizyty kontrolnej lekarz stwierdzi pogorszenie widzenia i rozwój zaćmy, należy bezzwłocznie poddać się operacji.

Wielu internautów, ze względu na długi czas oczekiwania na operację zaćmy, pyta o możliwość przeprowadzenia operacji w innych ośrodkach, spoza rejonu. Warto wiedzieć, że wykonywanie operacji usunięcia zaćmy nie jest objęte rejonizacją. Informację o długości oczekiwania na operację usunięcia zaćmy w konkretnym regionie można uzyskać w informacji medycznej. W uzasadnionym przypadku lekarz może także przyspieszyć planowaną operację. W szpitalach państwowych operacja usunięcia zaćmy przeprowadzana jest bezpłatnie. Zabiegowi można poddać się także odpłatnie w placówkach prywatnych, koszt operacji wynosi wtedy na ogół od 3,5 do 8 tysięcy w zależności od soczewki (wewnętrznego implantu), jaki pacjent wybierze.

Internauci pytają także często o przeciwwskazania do operacji usunięcia zaćmy.  Podstawowym warunkiem jest ogólny dobry stan zdrowia pacjenta. Przeciwwskazaniem nie muszą być jednak nawet choroby serca, czy cukrzyca. Ważne jednak, aby stan chorego był stabilny. Pamiętajmy, że w przypadku jakichkolwiek chorób, zawsze należy o nich poinformować lekarza, który podejmie ostateczną decyzję o kwalifikacji pacjenta do operacji.

Internauci zastanawiają się również czy soczewki refundowane przez NFZ są „wystarczające” i czy wskazane jest wszczepienie soczewki zaawansowanej technologicznie? Czy jest jakaś różnica w późniejszym widzeniu lub trwałości soczewki? Soczewki różnią się między sobą wieloma cechami. Przede wszystkim materiałem z jakiego są wykonane oraz konstrukcją części optycznej. Płyną z tego konkretne korzyści, dlatego warto dowiedzieć się, jaka soczewka zostanie wszczepiona podczas zabiegu. NZF refunduje również soczewki wykonane z akrylu hydrobowego, ale należy zapytać o rodzaj implantu jaki zostanie użyty ponieważ to jakie soczewki są wszczepiane w danym ośrodku, zależy od preferencji zakładu opieki zdrowotnej.

 NFZ nie refunduje wszystkich rodzajów implantów. Najnowocześniejsze soczewki pozwalające na pozbycie się okularów do czytania czy do korekcji astygmatyzmu nie są refundowane przez fundusz. Lista placówek gdzie wszczepiane są soczewki zaawansowane dostępna jest na stronie www.leczeniezacmy.pl

Zaćma jest bardzo powszechną chorobą. Ze względu na liczne obawy, pacjenci często niepotrzebnie wstrzymują się z decyzją o podjęciu leczenia. Wszystkie osoby, zachęcamy do przesyłania swoich pytań.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (99 głosów, średnia: 4,37 z 5)
loading... zapisuję głos...