Najbardziej i najmniej bolesne miejsca na tatuaż – rady dla tych, którzy po raz pierwszy planują tatuowanie

Bolesne miejsca na tatuaż warto znać, zanim zdecydujemy się na wykonanie po raz pierwszy rysunku na skórze. Jeśli planujesz zrobić swój pierwszy tatuaż damski? Jeśli tak, musisz mieć mnóstwo pytań. Czy tatuaż boli? Czy tatuaż będzie krwawić? Czy rana po tatuażu może zostać zainfekowana? Czy to jest bezpieczne? Pojawi się u ciebie mnóstwo tych i podobnych wątpliwości. Poniżej przygotowaliśmy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące tatuażu i bólu, którego możesz doświadczyć podczas wykonywania dziary. Wymieniliśmy również sposoby na zmniejszenie bólu podczas tatuowania.

Spis treści:

bolesne miejsca na tatuaż

Christina Moroz Unsplash.com

Czy tatuaż boli?

Tak – istnieją bardzo bolesne miejsca na tatuaż i  tatuowanie boli! Tatuaże wykonuje się specjalnie zaprojektowanymi igłami, które nakłuwają skórę z bardzo dużą prędkością. Prędkość jest wystarczająco duża, aby przebić wierzchnią warstwę skóry – czyli naskórek, ale wystarczająco niska, aby skóra się nie rozerwała. Dlatego podczas tatuowania nie ma krwawienia. Tatuowanie wymaga, aby igła wyszła poza wierzchnią warstwę skóry – i dotarła do skóry właściwej. Tam umieszcza się tusz, który znajduje się  na końcówkach igieł.

Jaki rodzaj bólu powoduje tatuowanie?

Rodzaj bólu, jaki odczuwasz podczas dziarania, różni się w zależności od osoby oraz jej poziomu odczuwania bólu. Niektórzy ludzie mogą nawet nie mrugać z bólu, podczas gdy inni mogą płakać. Ma to m.in. związek z obszarem skóry, który poddajemy tatuowaniu. Tatuaż wykonany tam, gdzie zewnętrzna warstwa skóry jest grubsza z uwagi na codzienne ocieranie, ruch, dostęp promieni UV – ból jest mniejszy, bowiem skóra jest w tym miejscach grubsza, już „wzmocniona” przez organizm. Na obszarach, gdzie skóra jest cienka i delikatna – tatuowanie będzie bardziej bolesne.

Ważne jest, aby określić swój próg bólu i poinformować o tym tatuażystę. Ból można opisać na wiele różnych sposobów. Oto kilka rodzajów bólu podczas dzaraia, które staramy się opisać – choć nie jest to łatwe:

 1. Pieczenie: to uczucie, jakby coś gorącego było wciskane w  skórę. Nie jest uczucie zbyt intensywne, ale jest odczuwalne. Wynika to zwykle z tego, że tatuażysta pracuje nad określonym obszarem przez dłuższy czas.
 2. Tępy, ćmiący: Uważa się, że jest to najlepszy rodzaj bólu, jaki można odczuwać podczas tatuowania. Możesz go poczuć raz lub dwa, ale  nie trwa on długo.
 3. Drapanie: to uczucie można porównać do odczuwania drapania przez kota. Nie jest intensywny, ale trochę boli.
 4. Ostry i przejmujący:  Jest to intensywny ból spowodowany przez igłę do tatuażu rysującą drobne wzory i wchodzącą nieco głębiej niż zwykle. To jest ból, który może spowodować nawet omdlenie u wrażliwych i delikatnych osób – jeśli stanie się zbyt intensywny. Jest powszechnie odczuwany w miejscach o cienkiej skórze i tuż nad kością, gdzie nie ma wystarczającej ilości mięśni lub tkanki tłuszczowej.
 5. Wibrujący: Ból wibrujący jest opisywany jako ból, który porusza się wraz z wibracjami igły, które odczuwasz. Jest to spowodowane głównie przekłuciem igły zbyt blisko kości. Nerwy wokół kości zbierają wibracje i powodują odczucie wibracji wokół obszaru z bólem. Najczęstsze obszary, w których możesz odczuwać tego rodzaju ból, to zewnętrzny nadgarstek, żebra, kostki i kolana.
tatuaż na przedramieniu

Sinitta Leunen Unsplash.com

Jakie są najmniej bolesne miejsca na tatuaż? 5 miejsc, gdzie zrobisz tatuaż bez bólu

Oto miejsca na twoim ciele, które mogą boleć stosunkowo mniej podczas tatuowania. Obejmują one:

1. Górna lub zewnętrzna część uda

Udo lub udo to jedno z miejsc, w których odczuwasz najmniejszy ból. Ból odczuwany podczas tatuowania jest tępym bólem.

2. Przedramię

Przedramię ma grubą skórę i jest wzmocnione mięśniami. To miejsce jest idealnym płótnem dla tatuażysty.

3. Biceps barkowy i zewnętrzny

Ramiona i bicepsy zewnętrzne mają grubą skórę i dużo mięśni, dzięki czemu są mniej podatne na ból.

4. Górna i dolna część pleców

Plecy generalnie nie są bardzo bolesnym miejscem do tatuowania. Jeśli jesteś kościstą osobą, możesz odczuwać większy ból w okolicach łopatek i na szczycie rdzenia kręgowego.

5. Łydki

Z uwagi na umięśnienie, tatuowanie na obszarze łydek nie jest bardzo bolesne.

bolący tatuaż na szyi

Zdjęcie autorstwa Janko Ferlic z Pexels

Jakie są najbardziej bolesne miejsca na tatuaż? Poznaj 13 miejsc, w których wykonanie tatuażu NAPRAWDĘ boli

Robienie tatuażu będzie bolesne bez względu na to, gdzie go zdobędziesz. Ale niektóre obszary bolą znacznie bardziej niż inne. Zastanów się dwa razy, zanim zrobisz tatuaż w którymkolwiek z następujących miejsc:

1. Pacha

Pacha to jedno z miejsc, które najbardziej bolą podczas robienia tatuażu. Uważa się również, że jest to najtrudniejsze miejsce do zrobienia tuszu. Wielu tatuażystów odradza tatuaż pod pachami.

2. Klatka piersiowa

Klatka piersiowa to obszar ciała pełna kości. Porusza się również za każdym razem, gdy bierzesz oddech. Może to zakłócać proces tatuowania i powodować silny ból.

3. Kostki, golenie, stopy i palce

Skóra na kostkach i goleniach jest bardzo cienka. W tych miejscach poczujesz intensywny, ostry i wibrujący ból.

4. Sutki i piersi

Sutki i piersi to jedne z najbardziej wrażliwych obszarów ciała człowieka. Chociaż są to głównie mięśnie, mają również wiele zakończeń nerwowych, które sprawiają, że są wyjątkowo wrażliwe na ból.

5. Pachwina

W pachwinie znajdują się zakończenia nerwowe, które czynią ją wrażliwą. Jest również połączony z różnymi węzłami chłonnymi, co tylko zwiększa poziom bólu.

6. Łokcie i kolana

Łokcie i kolana to obszary z najmniejszą ilością wyściółki mięśniowej. Kości leżą pod bardzo cienką, gładką skórą. Tatuowanie na łokciu, kolanie, rowie łokciowym lub rowie kolanowym może powodować ostry, intensywny ból.

7. Biodra

Kość miednicy, która leży w okolicy bioder, pokryta jest bardzo delikatną warstwą skóry. Jeśli jesteś szczupła lub masz mniej tłuszczu w okolicach bioder, tatuaż na biodrach może bardzo boleć. Tatuowanie w tym miejscu wywołuje ostry, intensywny, wibrujący ból.

8. Szyja i kręgosłup

Szyja i kręgosłup to bardzo wrażliwe części ciała. Przechodzą przez nie tysiące nerwów, a odczuwany tu ból jest  intensywny. Chociaż ból z tyłu szyi może być nadal znośny, wykonanie tatuażu z przodu szyi jest bardzo bolesne.

9. Głowa, twarz i uszy

Głowa, twarz i uszy prawie nie mają amortyzacji mięśni ani tłuszczu. Ponieważ znajdują się one tak blisko mózgu, przez te obszary przebiega wiele nerwów.

10. Wargi

Wargi i wnętrze jamy ustnej są zatłoczone zakończeniami nerwowymi. Obszary te są na ogół bardzo wrażliwe i krwawią przy najmniejszym nacisku.

11. Ręce i palce

Dłonie i palce ulegają znacznemu zużyciu z powodu ciągłego kontaktu ze światem zewnętrznym. Są to również miejsca z wieloma głównymi zakończeniami nerwowymi. Ich struktura kostna może powodować wiele bólu podczas procesu tatuowania, a ich ciągły ruch może utrudniać gojenie się tatuażu.

12. Brzuch

Brzuch to dość bolesne miejsce na tatuaż. Niektórzy mogą powiedzieć, że nie odczuwają tutaj bólu, ale w dużej mierze zależy to od twojej sylwetki i stylu życia. Osoby o większej wadze mają na ogół luźniejszą skórę, a tatuowanie na luźnej skórze jest bardzo bolesne. Z drugiej strony osoby, które mają mniejszą wagę i napiętą skórę, nie będą odczuwać tak dużego bólu.

13. Biceps wewnętrzny

Biceps wewnętrzny to bardzo wrażliwy obszar. Jest również dość zużyty ze względu na ciągłe tarcie, któremu podlega. Cienka, delikatna skóra jest tam dość wrażliwa na ból.

tatuaż na barku

Dave Goudreau Unsplash.com

Jakie czynniki wpływają na ból spowodowany tatuowaniem?

 1. Umiejscowienie

Umiejscowienie tatuażu odgrywa ogromną rolę w odczuwanym bólu.

 1. Wrażliwość skóry

Jeśli masz ogólnie wrażliwą skórę, może to stanowić problem podczas wykonywania tatuażu. Wrażliwa skóra łatwo krwawi i bardzo boli.

 1. Przygotowanie psychiczne

Jeśli nie jesteś przygotowana psychicznie lub odczuwasz mdłości na widok krwi lub igieł, ból podczas tatuażu może być przytłaczający .

 1. Wiek

Starsza osoba może mieć zwiotczałą skórę. W porównaniu do młodszej skóry, starsza skóra zazwyczaj szybko się siniaczy i krwawi.

 1. Doświadczeni

Osoby, które wcześniej robiły sobie tatuaż, odczuwają mniejszy ból w porównaniu do osób, które robią tatuaż po raz pierwszy.

 1. Zdrowie

Problemy zdrowotne, takie jak problemy z ciśnieniem krwi i inne  schorzenia związane z krwią, sprawiają, że tatuowanie jest skomplikowanym i bolesnym procesem.

Można jednak podjąć kroki w celu zmniejszenia bólu odczuwanego podczas tatuowania. Poniżej przedstawiamy na to sposoby

Zobacz także:

Jak zminimalizować ból spowodowany tatuowaniem?

 • Dobrze się wyśpij. Dobrze przespana noc sprawi, że poczujesz się bardziej komfortowo i przygotujesz ciało do tatuażu. Będziesz także bardziej zrelaksowana i mniej niespokojna, gdy będziesz wypoczęta.
 • Bądź trzeźwa! Alkohol rozrzedza krew, co jest szkodliwe dla procesu tatuowania. Poza tym wykonanie tatuażu pod wpływem alkoholu może prowadzić do mniej niż pożądanych rezultatów.
 • Zapytaj tatuażystę o znieczulające kremy. Stosowanie takiego kremu może zmniejszyć odczuwanie bólu.
 • Nie jedz tuż przed wykonaniem tatuażu na brzuchu.
 • Upewnij się, że twój tatuażysta jest doświadczony i certyfikowany.
 • Weź trochę cukierków lub słuchawki. Muzyka i jedzenie mogą odwrócić uwagę od bólu i procesu tatuowania.
 • Postępuj zgodnie z odpowiednią pielęgnacją. Tatuaże wymagają czasu i troski, aby prawidłowo się zagoić. Postępuj zgodnie z instrukcjami, aby uniknąć bólu po tatuażu.
 • Pij dużo wody, aby zachować nawodnienie podczas procesu gojenia.
 • Przyprowadź przyjaciela lub przyjaciółkę. Nie przyprowadzaj jednak zbyt wielu ludzi, ale kogoś, kto może podnieść twoje morale.
 • Bądź pewna, że chcesz zrobić tatuaż. Jeśli jesteś sceptyczna co do zrobienia tatuażu, możesz być sceptyczna co do procesu, który może powodować ból.

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (144 głosów, średnia: 4,60 z 5)
zapisuję głos...