Nagietek lekarski – kwiat o właściwościach leczniczych i pielęgnacyjnych

Niepozorny kwiat, który stanowi ozdobę ogrodu. Kwitnie od czerwca aż do pierwszych przymrozków. Dla jednych po prostu roślina jakich wiele, dla innych cenne źródło bioaktywnych składników. Jego sława sięga średniowiecza, kiedy to wykorzystywano jego lecznicze właściwości w medycynie naturalnej. Cóż to takiego? To nagietek lekarski – niezwykle skuteczna broń w walce ze stanami zapalnymi!

Zdumiewająca jest moc otaczających nas roślin. Laikom polne kwiaty, przydrożna zielenina czy kolorowe nasadzenia w ogrodzie kojarzą ze zwykłym „zielskiem” czy chwastami. Jednak w tej niepozornej części przyrody tkwi uzdrowicielski potencjał, który niewielu z nas wykorzystuje w pełni. Taką rośliną jest nagietek lekarski – kwiat o rozlicznych właściwościach leczniczych i pielęgnacyjnych.

nagietek lekarski

Źródło: www.pixabay.com

Nagietek lekarski – kwiat o właściwościach leczniczych i pielęgnacyjnych

Kwiat i lekarstwo w jednym

 

Nagietek lekarski to kwiat z rodziny astrowatych, pochodzący z obszarów położonych w basenie Morza Śródziemnego. W Polsce, ze względu na walory estetyczne, często uprawiany jest jako roślina ozdobna. W medycynie naturalnej stosowany już od czasów średniowiecza – pierwsze wzmianki na temat terapii z jego użyciem pochodzą z XII wieku. Ludzie przypisywali mu również moc odpędzania lęków i strachów oraz przynoszenia spokojnego snu. Kwiat nagietka zamyka się tuż przed opadami deszczu, dlatego dawniej rolnicy traktowali go jako swoisty barometr, który pomaga w przewidywaniu pogody na dany dzień. Ziele owe zawiera takie składniki bioaktywne jak:

  • flawonoidy
  • karotenoidy
  • związki trójterpenowe
  • olejek eteryczny
  • związki żywicowe
  • gorycze
  • kwas jabłkowy

Właściwości nagietka lekarskiego

 

Nagietek lekarski wykazuje właściwości bakteriobójcze i grzybobójcze. Dzięki temu działa ochronnie na skórę i przyspiesza gojenie się ran. Jego lecznicze działanie wykorzystuje się przy różnego rodzaju uszkodzeniach skóry, infekcjach wirusowych czy grzbicznych, a także przy trądziku. Łagodzi użądlenia pszczół czy komarów oraz stymuluje procesy regeneracyjne stąd zalecany jest też przy stłuczeniach i siniakach. 

Nagietek lekarski ma ponadto działanie przeciwzapalne. Pomaga zwalczać zapalenie spojówek i zmęczenie oczu, zapobiega też nadmiernemu wysuszaniu się oka. Kwiat nagietka w formie suszu wykazuje działanie regenerujące i kojące. Działa na błony śluzowe przewodu pokarmowego, żołądka i jelit ochronnie i ściągająco, a także przeciwbiegunkowo. Ma korzystne działanie przeciwnowotworowe, bowiem zapobiega przekształcaniu się wrzodów żołądka w komórki rakowe. 

 

Jak stosować nagietek lekarski

 

Nagietek, jako źródło witaminy A i C, może być spożywany, na przykład w sałatkach. Suszone płatki nagietka używa się do barwienia ryżu, czy też do doprawiania potraw. Żółty barwnik z nagietka jest wykorzystywany w przemyśle spożywczym do barwienia margaryn i żółtych serów. Można go stosować w formie naparu, maści i balsamów do ciała.

Maść z nagietka

 

Składniki:

100 g oleju nagietkowego

150 g wosku pszczelego

Sposób wykonania: Wlej olej i dodaj wosk pszczeli do pojemnika żaroodpornego. Wstaw do rondelka z wodą sięgającą wysokości kilku centymetrów. Podgrzewaj powoli na palniku do momentu roztopienia się wosku. Zdejmij z kuchenki i wlej mieszankę do puszek lub słoiczków. 

 

 

Syrop z nagietka

 

Poprawia odporność, dodaje sił, poprawia apetyt i trawienie.

Sposób wykonania: Płatki umieść w słoiku, zasyp cukrem, może być trzcinowy w proporcji 1:1. Ugniataj drewnianą łyżką aż puszczą sok. Słoik zamknij i odstaw w słoneczne miejsce na 3 tygodnie. Po tym czasie zlej syrop przez gazę starannie odciskając płatki. W czasie infekcji, osłabienia organizmu przyjmować 5-6 łyżeczek dziennie. 

 

 

Maseczka do cery naczynkowej

 

Sposób wykonania: Weź po łyżce kwiatu nagietka rumianku oraz po ½ łyżki ziela kasztanowca i skrzypu. Zalej 3/4 szklanki wrzątku, zaparzaj przez pół godziny. Odcedzony napar wymieszaj z mąką ziemniaczaną w takich proporcjach, by powstała dość gęsta masa. Chłodną maskę nałożyć na twarz na 15 minut.

 

 

Czy stosujecie już nagietek w swoim domu? A może dopiero poznałyście jego cudowne działanie?

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (145 głosów, średnia: 4,55 z 5)
zapisuję głos...