Nafta kosmetyczna – wielofunkcyjny kosmetyk
Nafta kosmetyczna to wielofunkcyjny produkt do pielęgnacji skóry oraz włosów. Jakie ma właściwości i działanie?
Niedawno pisałyśmy o działaniu olejku rycynowego i kozieradki na włosy, teraz przyszedł czas na naftę kosmetyczną! Ten uniwersalny kosmetyk posiada szereg właściwości pielęgnujących. Szczególnie dobrze sprawdza się jako środek do suchych i zniszczonych włosów. Jakie właściwości oraz działanie ma nafta kosmetyczna? Jak ją stosować naftę, by fryzura damska, którą planujesz stworzyć, prezentowała się jak najlepiej? Podpowiadamy i przedstawiamy kilka przepisów na domowe kosmetyki z naftą!
Nafta kosmetyczna: właściwości i działanie
Nafta kosmetyczna to ciekła parafina, a jej właściwości można porównać do cech olejów. Kosmetyk jest emolientem, czyli substancją natłuszczającą. Zabezpiecza włosy i skórę przed utratą wody, nawilża, chroni przed czynnikami atmosferycznymi. Doskonale sprawdza się w pielęgnacji włosów suchych, łamliwych, matowych, wysokoporowatych. Dodaje pasmom połysku, zmiękcza je. Sprawia, że przestają wypadać, są zagęszczone i szybciej rosną. Jeśli więc szukasz odpowiedzi na pytanie co zrobić aby włosy szybciej rosły – to wybierz naftę! Zapobiega elektryzowaniu się włosów, wygładza je. Naftę można także stosować na skórę (szczególnie suchą), np. w trudnych warunkach atmosferycznych, gdyż kosmetyk ochroni ją przed podrażnieniem, wysuszeniem, łuszczeniem się.
Nafta kosmetyczna: rodzaje
Naftę kosmetyczną można kupić jako czysty produkt lub ze składnikami dodatkowo pielęgnującymi włosy. W sprzedaży są nafty z olejkiem rycynowym, arganowym oraz witaminami na porost włosów. Produkty te nie tylko chronią i natłuszczają pasma, ale też dogłębnie je odżywiają lub przyspieszają ich wzrost.
Nafta kosmetyczna: stosowanie
Z używaniem nafty nie można przesadzać. Kosmetyk nakładać należy maksymalnie 2 razy w tygodniu. W zależności od potrzeb, można wcierać niewielką ilość produktu w skórę głowy, jeśli chce się wzmocnić cebulki i uaktywnić wzrost włosów lub stosować ją na całą długość pasm, jeżeli efektem ma być poprawa ich kondycji. Naftę można też wsmarowywać w końcówki, by się nie rozdwajały. Należy pamiętać, że kosmetyk mocno przylega do włosów, dlatego wystarczy tylko mała ilość, w przeciwnym razie bardzo trudno będzie zmyć produkt. Na pasma najlepiej nakładać naftę 10-15 minut przed ich myciem. Takie zabieg sprawi, że później włosy będę błyszczące, łatwo je będzie rozczesać i ułożyć.
Naftę można także rozprowadzać na skórze, szczególnie bardzo suchej. Produkt najlepiej nakładać po wklepaniu w ciało kosmetyku nawilżającego, dzięki temu pozwoli on wniknąć kremowi w głąb skóry i przedłuży jego działanie. Nafta sprawdza się też jako środek ochronny na trudne warunki atmosferyczne. Niewielka ilość produktu na skórze i włosach, zabezpieczy je przed wiatrem, mrozem lub deszczem.
Nafta kosmetyczna: domowe kosmetyki
Przedstawiamy kilka przepisów na domowe kosmetyki z naftą kosmetyczną.
Kuracja do dłoni i stóp
Składniki: nafta kosmetyczna, sok z cytryny
Przygotowanie: Zamocz dłonie lub stopy na 15 minut w lekko podgrzanej nafcie z dodatkiem soku z cytryny (lub ulubionego olejku). Zabieg zmiękczy skórę, odżywi ją i wzmocni paznokcie.
Maseczka na włosy
Składniki: 3 łyżeczki nafty, żółtko, 2 łyżki oleju rycynowego
Przygotowanie: Składniki wymieszaj. Nałóż na 20 minut na włosy. Możesz zintensyfikować działanie domowego kosmetyku owijając głowę folią. Następnie dokładnie spłucz włosy i umyj głowę szamponem. Pasma będą gładkie, odżywione, lśniące oraz miękkie w dotyku.
Pasta odżywcza do włosów
Składniki: 1 łyżka oleju kokosowego, 2 łyżeczki nafty, 2 żółtka
Przygotowanie: Olej kokosowy lekko podgrzej. Wymieszaj składniki. Nałóż pastę na włosy i skórę głowy. Nałóż czepek foliowy, a następnie ręcznik. Trzymaj miksturę na włosach przez 30-40 minut. Dokładnie spłucz i umyj pasma. Włosy po zabiegu będą błyszczące, wygładzone i wzmocnione.
Produkt może wywołać niepożądane reakcje. Przed jego użyciem najlepiej zrobić próbę na skórze. Nafty nie powinno stosować się na cerę tłustą/ trądzikową/problematyczną, gdyż może ją zapychać, prowadząc do pojawienia się licznych zaskórników. Jeśli zauważysz coś niepokojącego, zrezygnuj z kuracji.