Nadwrażliwość zębów – jak z nią walczyć?

Nadwrażliwość zębów dotyka aż 57% osób na świecie.  Najczęstszym objawem jest przenikający ból podczas spożywania gorących lub zimnych posiłków i napojów lub nawet przy powiewie zimnego powietrza. O tym jak zapobiec nadwrażliwości zębów, jak sobie z nią radzić i jak leczyć dowiecie się z poniższego tekstu.

okluzja zęby

Nadwrażliwość zębów – Objawy

Wiele osób uskarża się na nadwrażliwość zębów, która bywa bardzo problematyczna. Nie jest to jednak choroba, a dolegliwość objawiająca się bólem, który wyzwala konkretny bodziec. Może nim być gorąca lub zimna temperatura np. napoju, ucisk lub nawet źle dobrana pasta. Schorzenie jest szczególnie częste w grupie osób między 25-30 rokiem życia, czasem zanika, by po czasie wrócić ze zdwojoną siłą. Powodów nadwrażliwości może być bardzo wiele: próchnica, zgrzytanie zębami, preparaty do wybielania zębów, płytka nazębna, produkty o kwaśnym, czyli niskim pH oraz niektóre zabiegi stomatologiczne, które powodują czasową wrażliwość. Nie są to jednak główne przyczyny nadwrażliwości.

Najczęściej do przykrych objawów dochodzi w wyniku niewłaściwej higieny zębów, gdy szczotkujemy je zbyt mocno i tym samym uszkadzamy szkliwo, ale także na skutek recesji dziąseł, która jest najczęstszym powodem nadwrażliwości u dorosłych pacjentów. Nieusuwany kamień nazębny uciska dziąsła, które cofają się i tym samym odsłaniają zębinę. Odsłonięta zębina poprzez kanaliki zębowe przewodzi zewnętrzne bodźce do bogato unerwionej miazgi. W przypadku, gdy coś gorącego, zimnego lub słodkiego dotrze do nerwu zęba, ten reaguje nagłym i ostrym bólem – wyjaśnia lek. stom. Monika Stachowicz z Centrum Leczenia i Profilaktyki Paradontozy Periodent w Warszawie.

Dlaczego dochodzi do recesji, czyli cofania się dziąseł? Powód jest bardzo prosty. Najczęściej jest to zła higiena jamy ustnej, która doprowadza do powstania kamienia i następstw tego zaniedbania.

Nadwrazliwe-zeby

Nadwrażliwość zębów – A może jednak dziąsła?

Nadwrażliwość dotyczy zębów, nie istnieje pojęcie nadwrażliwości dziąseł, ale na tę pierwszą istotny wpływ ma właśnie stan tkanki dziąsłowej. Nadwrażliwość zębów wynika także z ich uszkodzenia, zmian próchniczych, naturalnego zużycia się zębów z wiekiem, sprzyjają jej również wady zgryzu, palenie papierosów, cukrzyca i ciąża. Wszystkie te sytuacje mogą bowiem prowadzić do stanów zapalnych i chorób dziąseł np. paradontozy. Nadwrażliwość może być też pierwszym stadium poważniejszego schorzenia. Jest to więc bardzo szerokie pojęcie, czasami o nie do końca wyjaśnionej genezie powstania, czasami jeden z objawów konkretnej choroby lub też przemijający skutek uboczny niektórych działań.

 – Mówimy o nadwrażliwości zębów, dziąsła z kolei mogą być tkliwe, co może być zwiastunem ich stanów zapalnych. Objawy towarzyszące tej przypadłości, które powinny nas zaniepokoić to m.in. bolesność, opuchlizna i krwawienie dziąseł, nieświeży oddech – mówi periodontolog.

Jeśli szukamy przyczyny nadwrażliwości zębów, warto prześledzić, co mogło spowodować podrażnienie lub ból, a także przeanalizować nasze nawyki związane z higieną jamy ustnej. Np. niedokładnie myjąc uzębienie, pozostawiamy na nich płytkę bakteryjną, która z czasem zamienia się w kamień nazębny, czego konsekwencją może być długo utrzymująca się nadwrażliwość.

Sposób na przebrwienia

Nadwrażliwość zębów – Jak zapobiegać?

Najlepszą metodą uniknięcia nadwrażliwości jest profilaktyka, czyli unikanie czynników ją powodujących. Co konkretnie doradzają eksperci?

Jeśli chcemy uniknąć problemu, obserwujmy swoje zęby. Po pierwsze zadbajmy o regularną i dokładną higienę. Szczotkujmy zęby dokładnie, ale nie przyciskajmy zbyt mocno szczoteczki do szkliwa, bo niestety jego większe uszkodzenia są nieodwracalne. Wybierajmy szczoteczki o średnio- lub miękkim włosiu. Unikajmy zbyt częstego płukania jamy ustnej płynami oraz regularnie monitorujmy stan zębów u specjalisty. Czasami nawet pojedynczy ukruszony lub ułamany ząb może powodować nadwrażliwość i być źródłem bólu. W przypadku odsłoniętych korzeni, można je zabezpieczyć nakładając kompozytowe wypełnienie – podpowiada stomatolog.

Nadwrażliwość zębów – Poznaj źródło

W przypadku, gdy schorzenie przybiera na sile i zaburza nasze codzienne funkcjonowanie, niezbędna będzie wizyta u specjalisty, który dostrzeże niepokojące zmiany i wskaże źródło problemu.

Nadwrażliwość można kontrolować znając konkretną jego przyczynę. Nawet przy trudnościach diagnostycznych co do jej źródła, można ją zredukować za pomocą wielu sposobów. Przykładowo, jeśli wynika ona ze stanów zapalnych dziąseł, powinniśmy precyzyjnie myć i nitkować zęby oraz raz na pół roku poddawać się zabiegowi profesjonalnej higienizacji. Higienistka stomatologiczna w gabinecie przeprowadza zabieg skalingu i piaskowania, co zmniejsza ryzyko patologii dziąseł, a co za tym idzie nadwrażliwości – mówi dr Stachowicz.

5 kroków do zredukowania nadwrażliwości:

– szczotkuj i nitkuj zęby regularnie, wybieraj szczoteczki o miękkim włosiu. Stawiaj na dobrą technikę mycia, a nie siłę;

– zapytaj stomatologa o produkty przeznaczone dla pacjentów z problemem nadwrażliwości, np. żele lub płyny do płukania jamy ustnej zawierające fluor, który zmniejszy ból i zabezpieczy szkliwo, a tym samym zminimalizuje ryzyko próchnicy, paradontozy czy uszkodzeń szkliwa;

– do mycia używaj specjalnych past przeznaczonych do zębów wrażliwych, które mają niższą zawartość środka ściernego. Wypróbuj różne marki, aż znajdziesz tę odpowiednią dla siebie;

– uważaj na dietę – unikaj słodyczy, gorących lub zimnych pokarmów i napojów oraz produktów o kwaśnym pH, m.in. cytrusów czy pomidorów, które sprzyjają nadwrażliwości zębów;

– jeśli zgrzytasz zębami, nakładaj na noc specjalne nakładki na zęby, które zwalczają ten problem.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (189 głosów, średnia: 4,73 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. Żanett  8 marca 2016 08:47

    Nie mam problemu z nadwrażliwością zębów. Nie zauważyłam też, aby coś niedobrego działa się z moimi dziąsłami. W zasadzie nawet nie pamiętam, kiedy ostatnio bolała mnie ząb. Na szczęście 🙂

    Odpowiedz
  2. lilkawodna  8 marca 2016 10:56

    Nadwrażliwość zębów to niestety mój problem dlatego z wielkim.zainteresowaniem przeczytałam.artykuł. Nie jest to przyjemne schorzenie niestety.

    Odpowiedz
  3. nataszam  8 marca 2016 11:28

    Ja mam nadwrażliwe dziąsła akurat i skończyło się na tym, że musiała zmienić i tak miękką szczoteczkę na szczoteczkę dla małych dzieci. Pomogło, bo jest o wiele bardziej miękka, ale też ma mniejszą główkę, więc bardziej trzeba się namachać przy szczotkowaniu. No i dobra pasta apteczna to podstawa.

    Odpowiedz
  4. bbo  8 marca 2016 12:09

    Ja mam problemy kiedy używam past wybielających. Wtedy są wrażliwe, nawet bardzo na zimne, gorące, słodkie, kwaśne, a nawet na twardsze jedzenie 😉

    Odpowiedz
  5. Aneta  8 marca 2016 12:09

    Na szczęście nie mam tego problemu 🙂

    Odpowiedz
  6. martucha180  8 marca 2016 12:38

    O nakładkach na zęby nie słyszałam.

    Odpowiedz
  7. gusia.  9 marca 2016 09:36

    Jakiś czas temu,córka zgłosiła mi taki problem.Przez dłuższy czas stosowała pasty wybielające,a one racze mają coś w sobie ścieralnego,do tego pewnie robiła większy nacisk szczoteczką i się skumulowało wszystko.Kupiłam zwykłą najtańszą ziołową ,delikatną pastę i problem minął,myślę że też delikatniej szoruje,ale wiadomo tego nie kontroluję.

    Odpowiedz
  8. IwonaLFC  9 marca 2016 16:26

    Niestety niedawno zaczęłam stosować pastę wybielająca, która spowodowała u mnie straszną nadwrażliwość. Były momenty, gdy miałam ochotę płakać z bólu. Na szczęście jej odstawienie zniwelowało tę przypadłość. Zamieniłam ją na pastę ziołową 🙂

    Odpowiedz
  9. Uśmiechnij się :)  11 marca 2016 15:50

    Całe szczęście ta przypadłość mnie nie dotyka. Nie mam problemu z zimnymi i gorącymi napojami, nie czuję dyskomfortu podczas jakichkolwiek czynności. Ale już na zapas stosuję kilka tych dan, jak zapobiegać nadwrażliwości – przede wszystkim niktowanie zębów i używanie miękkich szczoteczek. Zwyczajne pasty nie robią mi krzywdy, ale miałam kiedyś okazję używać naturalnej pasty z neem. Polecam.

    Odpowiedz
  10. Patriszia  11 kwietnia 2016 07:54

    Niestety znam ten problem, ale kiedy używam specjalnych past problem znika 🙂

    Odpowiedz
  11. Katarzyna  15 marca 2018 13:32

    Dobre wspomaganie przy nadwrażliwości zębów Listerine Sensitivity Therapy ze szczawianem potasu.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany