Nadmierne szczotkowanie zębów – czym grozi, jeśli robimy to zbyt długo, za mocno i za często?

Wydawać by się mogło, że częste i długie szczotkowanie zębów dobrze robi ich kondycji i gwarantuje nam śnieżnobiały uśmiech. Nic bardziej mylnego. Okazuje się, że ich zbyt intensywne pocieranie lub wykonywanie całego procesu zbyt często lub za długo niż jest to zalecane może uszkadzać szkliwo i prowadzić do innych problemów w obrębie jamy ustnej. Dlaczego nadmierne szczotkowanie zębów nie popłaca?

Spis treści:

nadmierne szczotkowanie zębów

Nadmierne szczotkowanie zębów może powodować uszkodzenie szkliwa/ Fot. gpointstudio, Freepik

Jak prawidłowo myć żeby, żeby im nie zaszkodzić?

Każdy z nas doskonale zna podstawy dbania o dobrą kondycję zębów. Nawet dzieci wiedzą, że należy je myć rano i wieczorem przez około 2 minuty, aby mieć pewność, że będą one zdrowe i mocne. Nie każdy jednak wie jak robić prawidłowo. Wykonywanie okrężnych ruchów może być niewystarczające. Wielu dentystów czy higienistek podkreśla, że ważnym elementem są także ruchy wymiatające. Oczywiście po obu stronach zębów. Przystępując do czyszczenia należy ustawić szczoteczkę pod kątem 45 stopni, a następnie umyć zęby ruchem wymiatającym w kierunku od linii dziąseł, aż po końce zębów. Dla zachowania prawidłowej higieny jamy ustnej na koniec procesu warto także wyczyścić język oraz przestrzenie międzyzębowe.

Nadmierne szczotkowanie zębów – skutki uboczne

Mocne pocieranie zębów przy użyciu szczoteczki z twardym włosiem zamiast przynieść korzyści może prowadzić do piętrzących się problemów z uzębieniem. Wśród najczęściej wymienianych skutków ubocznych można wymienić uszkodzenie i krwawienie dziąseł. Konsekwencją nadmiernego szczotkowania może być też pojawienie się bolesnej nadwrażliwości zębów, która utrudni spożywanie niektórych pokarmów. Co więcej, z czasem mogą także pojawić się kolejne, dużo większe problemy takie jak np. recesja dziąseł i odsłonienie korzeni zębowych. O problemie opowiada dr. Romana Markiewicz-Piotrowska, z Kliniki Stomatologicznej Piotrowscy i Bejnarowicz:

Uszkodzenie szkliwa jest jednym z najczęstszych skutków nadmiernego szczotkowania zębów. Szczotkowanie zębów zbyt dużą siłą może spowodować ścieranie najtwardszej warstwy zęba, co zwiększa ryzyko próchnicy i nadwrażliwości. Kiedy szkliwo zostaje uszkodzone, zęby stają się bardziej podatne na działanie kwasów i bakterii, co może prowadzić do rozwoju próchnicy”.

nadwrażliwość zębów

Intensywne i zbyt mocne szczotkowanie zębów może z czasem skutkować pojawieniem się ich nadwrażliwości/ Fot. romanzaiets, Freepik

Co zamiast zwykłej szczoteczki?

Chcąc mieć pewność, że cały proces przeprowadzamy właściwie i przy użyciu odpowiednich dla nas akcesoriów najlepiej zasięgnąć rady higienistki stomatologicznej. Oceni ona fachowo stan uzębienia i wskaże produkty odpowiednie dla utrzymania właściwej higieny jamy ustnej. Dla osób, które chcą mieć pewność, że szczotkowanie zębów im nie zaszkodzi dobrym pomysłem są szczoteczki elektryczne z wbudowanym czujnikiem nacisku. Gdy będzie zbyt duży gadżet poinformuje o tym użytkownika sygnałem świetlnym lub dźwiękowym.

Wybór odpowiedniego urządzenia do higieny jamy ustnej jest kluczowy dla osób z nadwrażliwością zębów lub tych, którzy nadmiernie szczotkują zęby. Dzięki nowoczesnym technologiom, takim jak szczoteczki soniczne i irygatory, można skutecznie dbać o zęby i dziąsła, minimalizując ryzyko uszkodzeń. Zawsze jednak zaleca się konsultację z dentystą, który pomoże dobrać najodpowiedniejsze rozwiązania do indywidualnych potrzeb pacjenta. Dbanie o zęby w odpowiedni sposób to inwestycja w zdrowie na lata. – dodaje dr. Romana Markiewicz-Piotrowska.

kobieta w łazience ze szczoteczką

Właściwa szczoteczka do połowa sukcesu w kwestii dbania o zdrowie zębów/ Fot. Freepik

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (10 głosów, średnia: 4,10 z 5)
loading... zapisuję głos...