Naczyniaki u dzieci — najczęściej zadawane pytania

Naczyniaki to niewielkie znamiona na skórze o czerwonym zabarwieniu ze względu na zwiększone unaczynienie skóry w wybranym obszarze. Przeważnie pojawiają się w pierwszych dwunastu miesiącach życia dziecka. Najczęściej można zauważyć je w okolicy głowy, twarzy i szyi, choć zdarza się, że występują na rękach i nogach dziecka. Ich kolor zależy również od tego, jak płytko są umieszczone w skórze. W zdecydowanej większości przypadków naczyniaki wchłaniają się u dzieci przed 10. rokiem życia. Rzadziej dochodzi do sytuacji, gdy zaczynają się powiększać. Niemniej należy mieć pod kontrolą skórę dziecka i obserwować, czy w znamieniu nie zachodzą żadne niepokojące zmiany. Jakie są najczęstsze pytania dotyczące naczyniaków?

Spis treści:

Jaka jest budowa naczyniaka?

Naczyniaki u dzieci pojawiają się zaraz po urodzeniu lub w najbliższych pierwszych tygodniach życia dziecka. Z początku to niewielkie i płaskie znamiona, które z czasem zaczynają być coraz bardziej czerwone i wyraziste. Wyrastają ponad powierzchnię skóry, po czym najczęściej zanikają, pozostawiając po sobie jedynie widoczne przebarwienie na skórze.

Naczyniak tworzą rozmieszczone wokół siebie dodatkowe naczynia krwionośne o niewłaściwej budowie. W każdym prawidłowo rozwijającym się naczyniu znajdują się komórki śródbłonka, które w przypadku naczyń patologicznych są produkowane w nadmiarze. To prowadzi do powstania naczyniaka u dziecka.

Istnieją zabiegi medycyny estetycznej, które umożliwiają radzenie sobie z omawianą zmianą skórną.

Jak można usunąć naczyniaka u dziecka?

Usuwanie naczyniaka jest kwestią bardzo indywidualną. W pierwszych miesiącach życia dziecka pozostawia się omawiane znamię, monitoruje jego wzrost i zwiększanie objętości. Jeżeli zachodzi taka potrzeba, można zdecydować się wtedy na jego usunięcie. Najczęściej jest to w momencie, gdy jego lokalizacja i wielkość uniemożliwia codzienne funkcjonowanie. W zaleznosci od wywiadu medycznego i indywidualnego przypadku, lekarz może zdecydować o zastosowaniu metody chirurgicznej lub skorzystać z lasera medycznego.

Czy naczyniaki są rodzajami nowotworów?

Zgodnie z klasyfikacją, naczyniaki należą do guzów naczyniowych. Nie są to jednak zmiany nowotworowe. To z kolei oznacza, iż nie mówi się tutaj o zmianach złośliwych. To także oznacza, że z występowaniem naczyniaków nie wiąże się żadne ryzyko przerzutów. Mimo to należy mieć na uwadze obszar skóry pokryty przez naczyniak, a także mieć na względzie, czy jego powierzchnia nie ulega uszkodzeniu. Zdarza się bowiem, że naczyniaki pękają. Gdy dojdzie do takiej sytuacji, konieczna jest wizyta u lekarza prowadzącego leczenie. Może wtedy występować krwawienie.

Z jakim lekarzem należy się skontaktować, gdy u dziecka pojawi się naczyniak?

W pierwszej kolejności, gdy u dziecka pojawi się naczyniak, można skontaktować się z lekarzem pediatrą. Jeśli uzna on, iż potrzebna jest specjalistyczna opieka nad dzieckiem, wtedy skieruje je do dermatologa. W razie występowania zmian uciążliwych, można także skontaktować się z chirurgiem dziecięcym, który zdecyduje, czy znamię nadaje się do usunięcia.

Które naczyniaki usuwa się najczęściej?

W przypadku naczyniaków ich usuwanie dotyczy głównie tych zmian, które mogą utrudniać codzienne funkcjonowanie lub stanowią dotkliwy defekt estetyczny. Lekarz może zarekomendować usunięcie zmiany, która rozrasta się w okolicy oczu, uszu lub nosa. Może ona bowiem w ten sposób stopniowo wpływać na słuch, widzenie lub oddychanie. Jeśli natomiast naczyniak znajduje się w okolicy ust, będzie utrudniał karmienie dziecka. Zdarza się też, że naczyniaki rosną w okolicy narządów płciowych. Można też wymienić te wewnętrzne, które rozrastają się w okolicy narządów takich jak wątroba.

Jakie powikłania może powodować naczyniak?

Jedną z podstawowych komplikacji może być nadmierny rozrost naczyniaka, a także jego zakażenie, krwawienie i owrzodzenia.

Jeśli u Twojego dziecka występuje naczyniak, który powoduje u Ciebie niepokój, możesz umówić się na konsultację w Bieńkowscy Clinic w Bydgoszczy.


Art. sponsorowany

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (4 głosów, średnia: 3,00 z 5)
zapisuję głos...